آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۸۳

 • پایان خوش تولید ۹۷

  دنیای اقتصاد: شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ در اسفندماه سال ۹۷ با رشد بیش از ۱۶ درصد نسبت به شامخ بهمن‌ماه به عدد ۳۶/ ۵۵ واحد رسیده است. ثبت این رقم نشان می‌دهد تولید در ماه پایانی سال گذشته از دوره انقباض و فشردگی عبور کرده و به سمت انبساط و خروج از رکود بنگاه‌های اقتصادی حرکت کرده است. گرچه مدیران و صاحبان بنگاه‌ها وضعیت مثبت و روبه رشد بخش صنعت در اسفندماه نسبت به ماه قبل را در پرسشنامه‌ها ثبت کرده‌اند، اما پیش‌بینی آنها از آینده تولید در نخستین ماه ۹۸ مطلوب نیست.
 • افزایش ۱۹ برابری بارش‌ها

  دنیای اقتصاد: بارش‌های سیل‌آسا در کشور یک‌ماهه شد. ۲۶اسفند سال گذشته و با آغاز بارندگی شدید همراه با توفان در استان‌های شمالی و سرایت این بارش‌ها در این دوره زمانی به سایر استان‌های غربی کشور، شاهد وارد شدن خسارت بسیار به بخش‌های مختلف استان‌های قرار گرفته در مسیر سیل بودیم. بارشی که براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت نیرو رشد ۱۹ برابری نسبت به سال گذشته و رشد سه برابری میانگین بارش در ۵۰ سال اخیر داشته است. در کنار رکوردهای بارندگی ثبت شده داده‌های اعلام شده حکایت از آن دارد که در سال‌جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۷۴ درصد بیشتر باران باریده است.
 • آخرین وضعیت نیمه‌تمام‌ها

  خبرگزاری صدا و سیما: معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه ۱۰ هزار و ۸۲۲ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی از فعالیت کامل برخوردار نیستند، عنوان کرد:‌۴۳ هزار و ۴۵۸ واحد تولیدی در ۸۱۱ شهرک و نواحی صنعتی کشور پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند که در صورت فعالیت همه آنها ۸۷۶ هزار نفر مشغول به‌کار می‌شوند.
 • جهت‌گیری صنعت لوازم خانگی در سال ۹۸

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت: در سال جدید مهم‌ترین‌ رویکرد صنعت، صادرات، خصوصا به کشورهای همسایه خواهد بود. سعید زرندی در جلسه‌ای که با حضور انجمن‌های صنعت لوازم خانگی برگزار شد، گفت: برای ۱۳ کشور همسایه به علاوه چین و هند برنامه صادراتی تعیین شده است.
 • وعده کاهش تورم بخشنامه‌ای

  دنیای اقتصاد: پالس مثبت برای ثبات بخشنامه‌ای از سوی سیاست‌گذار ارسال شد. در این راستا متولی صنعت و تجارت کشور، تعدیل نوسانات بخشنامه‌ای را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین وعده‌ها و برنامه‌های سیاست‌گذار برای تحقق رونق تولید و صادرات در سال ۹۸ مطرح کرد. این وعده درحالی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان شده است که نوسان تصمیم‌گیری‌ و عدم ثبات در سیاست‌گذاری‌ تجاری و ارزی یکی از بزرگ‌ترین آفت‌ها برای فعالان اقتصادی در سال ۹۷ بود.
 • نگرانی بزرگان جهان از تنش تجاری

  دنیای اقتصاد: روز شنبه استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده اعلام کرد توافق تجاری آمریکا-چین یک گام فراتر از تلاش‌های گذشته مبنی بر گشایش بازارهای چین در برابر شرکت‌های آمریکایی رفته است. او با اعلام این خبر ابراز امیدواری کرد دو طرف به دور نهایی مذاکرات نزدیک شده باشند.
 • توان صادراتی سالانه یک میلیارد دلاری صنعت آسانسور

  گروه بنگاه‎ها: اگر دولت تنها ۲۰۰ میلیون یورو از صنعت آسانسور حمایت کند، این بخش می‌تواند سالانه یک میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه داشته باشد.
 • چشم‌انداز صادرات کشاورزی و صنایع غذایی در سال ۱۳۹۸

  دنیای اقتصاد: آمارهای عملکرد ۱۱ ماه سال ۱۳۹۷ صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی نشان می‌دهد که به‌رغم انتظار افزایش جهشی صادرات متناسب با افزایش نرخ ارز، در سال گذشته با حدود ۶/ ۵ میلیارد دلار و ۲/ ۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶، این پیش‌بینی محقق نشد.

بیشتر