آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • تکرار منطق مبهم برای تفکیک

  دنیای اقتصاد: پرونده تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در سال جاری مجدد باز شد تا با شروع سال جدید شاهد برگشت دستور به کار این موضوع در مجلس باشیم. لایحه تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت سه بار به مجلس رفت و هربار با مخالفت نمایندگان رو‌به‌رو شد؛ با این حال همچنان موضوع تفکیک وزارتخانه‌‌ها به پایان نرسید و از سوی دولت پیگیری شد.
 • سردرگمی شرکای تجاری آمریکا

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که هنوز نگاه جهان به سرنوشت جنگ تجاری آمریکا با چین است، روز دوشنبه نماینده تجاری آمریکا اعلام کرد در تلافی یارانه‌هایی که اتحادیه اروپا به هواپیمای تولیدی خود، ایرباس، می‌پردازد، فهرستی از طیف گسترده‌ای از کالاهای اروپایی تهیه کرده است که تعرفه آنها را افزایش خواهد داد. این فهرست کالاهایی همچون هواپیماهای تجاری غول‌پیکر تا محصولات لبنی و مشروبات الکلی تولید اروپا را شامل می‌شود.
 • اختلاف اروپای مهاجم و چین مقاوم

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که قرار است روز سه شنبه لی که‌کیانگ، نخست‌وزیر چین و مقامات اروپایی در بروکسل و در چارچوب نشست سالانه چین-اتحادیه‌اروپا به دیدار یکدیگر بروند، به‌نظر می‌رسد شعله‌های جنگ‌تجاری میان پکن و واشنگتن این بار به ایستگاه بروکسل و پکن رسیده است.
 • پنج برنامه وزارت صمت در سال ۹۸

  شاتا: پنج برنامه اصلی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در دومین جلسه ستاد تنظیم بازار از سوی رضا رحمانی تشریح شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست با بیان اینکه برای تامین کالاهای اساسی مشکلی نداریم، گفت: اقلام موردنیاز ماه مبارک رمضان باید از همین الان بررسی و تامین شود.
 • وعده شفاف‌سازی در آمار صنعتی

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت وعده داد که شفاف‌سازی در همه بخش‌های وزارتخانه دنبال می‌کنیم. به گفته سعید زرندی، در گذشته، سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و محققان برای به‌دست آوردن اطلاعات حوزه صنعت ومعدن دچار مشکلات زیادی بودند و بعضا رانت‌ها و مفاسدی در این‌خصوص پیش می‌آمد.
 • وضعیت واحدهای تولیدی در پساسیل

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از بازگشت ۳۲۱ واحد صنعتی به چرخه تولید در استان‌های گلستان و چهارمحال بختیاری خبر داد. فرشاد مقیمی در ستاد پشتیبانی از مناطق سیل‌زده وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: ۱۰۹ واحد صنعتی مستقر در فاز ۱ و ۲ شهرک صنعتی آق قلا که به دلیل سیل، امکان فعالیت نداشتند، مجدد به چرخه تولید بازگشته و حدود هزار و ۲۰۰ واحد صنفی نیز که دچار مشکل شده بودند، با رفع بخشی از خسارات فعالیت خود را از سر گرفتند.
 • جذب سرمایه هشت هزار میلیارد تومانی در بخش معدن

  ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: تحریم سد راه توسعه بخش معدن نیست و امروز با وجود فشار خارجی، علاوه بر منابع داخلی ایمیدرو سعی در استفاده حداکثری از توان و سرمایه‌های سرگردان داخل را داریم.
 • زمان‌بندی جدید مشوق صادراتی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی زمان‌بندی جدیدی برای مشوق‌های صادرکنندگان اعلام کرد. این نهاد سیاست‌گذاری بهمن‌ماه سال گذشته برای سه گروه از صادرکنندگان اختیارات بیشتری در زمینه فروش ارز در نظر گرفته بود که مهلت اعتبار آن تا پایان سال ۹۷ بود؛ اما در جدیدترین تصمیم این مهلت تا شهریورماه امسال تمدید شده است. بانک مرکزی این اقدام را با هدف تشویق صادرکنندگان برای ایفای به موقع تعهدات ارزی از یکسو و تسهیل تامین مالی تجارت و پروژه‌ها از سوی دیگر در دستور کار قرار داده است.
 • اعلام آمار تجارت خارجی کشور در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: آمار کلی از تجارت خارجی در ۱۲ ماهه سال ۹۷ حاکی از آن است که مجموع صادرات و واردات کشور در طول سال گذشته ۸۷ میلیارد دلار به ثبت رسیده است. بر این اساس از مجموع این رقم، سهم صادرات ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است تا تراز تجاری سال ۹۷، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ثبت شود.
 • تشکیل کمیته رصد تحریم در گمرک ایران

  دنیای اقتصاد: با ابلاغ رئیس کل گمرک ایران، کمیته ملی رصد تحریم‌ها در گمرک تشکیل شد. به گزارش خبرگزاری مهر، کمیته رصد تحریم در گمرک ایران به ریاست مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی تشکیل شده است. در دستور مهدی میر اشرافی،‌ خطاب به مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران آمده است: با توجه به ضرورت هماهنگی و برقراری ارتباطات سریع و چابک مدیران ارشد گمرک ایران با کمیته ملی رصد تحریم‌ها در حوزه تحریم، به موجب این حکم به‌عنوان رئیس کمیته رصد تحریم گمرک جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شوید. امید است با همکاری سایر اعضا، وظایف و تکالیف محوله را به‌طور مستمر و به نحو مطلوب به انجام رسانید.
 • سفرهای خارجی در نوروز ۹۸ نصف شد

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از کاهش ۲۰ درصدی پروازهای داخلی و افت ۵۰ درصدی پروازهای خارجی در تعطیلات نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: در تعطیلات نوروز با توجه به شرایط اقتصادی مردم و بروز بحران سیل، با کاهش قابل‌توجه تعداد مسافر و پرواز روبه‌رو شدیم؛ به‌نحوی‌که تعداد پروازهای داخلی در تعطیلات سال نو ۲۰ درصد و پروازهای خارجی ۵۰ درصد کاهش یافت.
 • دستور جدید برای ترخیص سویا

  ایسنا: براساس نامه ابلاغ‌شده از سوی معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی به گمرک ایران، واردات هرگونه «کنجاله سویا» و «دانه سویا» منوط به کسب اجازه از وزارت جهادکشاورزی شد. طبق اعلام گمرک، وزارت جهادکشاورزی هرگونه ترخیص کنجاله سویا و دانه سویا از سوی این نهاد را منوط به ارائه تاییدیه از سوی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده است. در بخشنامه علی‌اکبر مهرفرد،‌ معاون وزیر کشاورزی خطاب به رئیس کل گمرک ایران آمده است: با توجه به انحراف به‌وجود آمده در قیمت کنجاله سویا نسبت به قیمت مصوب مقرر شده است که توزیع در شبکه تعریف شده و طبق دستورالعمل وزیر جهادکشاورزی صورت پذیرد. بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید هرگونه ترخیص کنجاله سویا و دانه سویا منوط به ارائه تاییدیه از سوی این معاونت شود و بدون ارائه موافقت از این معاونت ترخیص کالاهای مذکور مجاز نشود.
 • کمک‌رسانی‌های جدید به سیل‌زدگان در بخش راه

  گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مسدود شدن محور ترانزیتی اهواز - اندیمشک با ۴۰هزار تردد در روز، از فعالیت ۱۰۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین در استان خوزستان برای کمک‌رسانی به شهرهای سیل‌زده و در معرض خطر خبر داد.
 • بیانیه بخش‌خصوصی درباره اقدام خصمانه ترامپ

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با صدور بیانیه‌ای اقدام خصمانه اخیر دولت آمریکا را در مورد سپاه پاسداران محکوم کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اقدام اخیر دولت متخاصم آمریکا در تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را محکوم می‌کند و آن را نشانه خشم دولت آمریکا از محقق نشدن اهداف تحریمی به ویژه در زمینه فلج کردن تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌داند.
 • راه‌اندازی دفتر کارگزاری صندوق ضمانت صادرات ایران در عراق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات از راه‌اندازی دفتر کارگزاری این صندوق در کشور عراق تا ۳ ماه آینده خبر داد. افروز بهرامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اعلام خبر راه‌اندازی دفتر کارگزاری صندوق ضمانت صادرات در عراق اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای افزایش تجارت ایران و عراق و رسیدن به مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۰، دفتر کارگزاری این صندوق در عراق راه‌اندازی خواهد شد. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ادامه داد: این دفتر برای حمایت از صادرکنندگان در کشور عراق فعال می‌شود و گرچه هنوز محل دقیق احداث این دفتر مشخص نیست؛ ولی قطعا تا ۳ ماه آینده، دفتر صندوق ضمانت صادرات ایران در عراق آغاز به‌کار خواهد کرد.
 • راه‌اندازی باشگاه تولیدکنندگان زیتون

  خبرگزاری مهر: مجری طرح زیتون وزارت جهادکشاورزی از راه‌اندازی باشگاه تولید‌کنندگان زیتون بالای ۵ تن در هر هکتار در سال‌جاری خبر داد. رحمت‌الله پریچهر با اعلام این مطلب گفت: آموزش عملی باغدارانی که زیر ۵ تن در هکتار تولید می‌کنند توسط زیتون‌کاران پیشرو و نمونه به منظور اقتصادی کردن تولید، ارتقای کیفیت این محصول و بهبود معیشت باغداران از اهداف راه‌اندازی این باشگاه است. وی افزود: انتظار داریم این اقدام در نهایت منجر به افزایش تولید روغن زیتون شود و بخشی از نیاز داخلی کشور به این محصول از طریق زیتون فراهم شود. پریچهر با بیان اینکه باغداران کشور امسال در باغ‌های متراکم در هر هکتار ۳۰ تن دانه زیتون تولید کردند، اظهار کرد: حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد تولید ما از باغاتی است که بیش از ۵ تن در هکتار دانه زیتون تولید می‌کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر