آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۶۹

  • قفل‌های اقتصاد ایران

    دنیای‌‌اقتصاد: فعالان بخش‌خصوصی با هدف فراهم کردن زمینه‌ جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود شاخص‌های بین‌المللی، در مطالعه‌ای مشترک با موسسه کانادایی «فریزر»، قفل‌های اقتصاد ایران را شناسایی کردند. در حال حاضر، یکی از عوامل مهم برای موفقیت یک کشور در جذب سرمایه‌های خارجی، تصویری است که از آن کشور در مورد شاخص آزادی اقتصادی در سطح جهان مخابره می‌شود. آخرین گزارش موسسه «فریزر» حاکی از آن است که رتبه ایران در شاخص آزادی اقتصادی ۱۳۰ بوده که نسبت به گزارش قبلی، ۱۹پله بهبود داشته است. بهبود جایگاه ایران در این شاخص اگرچه نشانه مثبتی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی است، اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله دارد. بر این اساس، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران با همکاری موسسه «فریزر»، موانع آزادی اقتصادی در ایران را در پنج رکن «آزادی تجارت بین‌المللی»، «شفافیت پولی»، «سیستم حقوقی و حقوق مالکیت»، «اندازه دولت» و «مقررات» (شامل مقررات حوزه کسب‌وکار، مقررات بازار کار و مقررات بازار اعتباری) شناسایی کرد. اما برای رسیدن به جایگاه مطلوب ایران در شاخص آزادی اقتصادی باید دو اقدام اصلی شامل ارائه راهکارهای عملیاتی برای شکستن قفل‌های اقتصاد ایران و انعکاس اطلاعات صحیح از وضعیت کشور به نهادهای بین‌المللی، در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد.
  • توافقات جدید تجاری و صنعتی ایران و عراق

    دنیای اقتصاد: در جریان سفر هیات بلند پایه سیاسی ایران به عراق، جمعی از فعالان بخش خصوصی به سرپرستی رئیس اتاق بازرگانی ایران به این کشور سفر کردند و با همتایان خود به گفت‌وگو نشستند. رئیس اتاق ایران در ملاقات خود با رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی عراق این پیشنهاد را مطرح کرد که با تشکیل یک بانک اطلاعاتی منسجم از تجارت کالاهای بی‌کیفیت بین دو کشور جلوگیری شود.
  • سه توصیه برای اقتصاد ۹۸

    دنیای اقتصاد: راه چهارساله هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در دوره هشتم با سه توصیه اقتصادی برای سال آینده به انتها رسید. آخرین نشست پارلمان اقتصاد پایتخت روز گذشته هم حال و هوای پایان سال را داشت و هم به نوعی مراسم خداحافظی افرادی بود که در دوره نهم در اتاق تهران حضور ندارند. بازار تعارف و تقدیر و تمجید اعضا از یکدیگر و هیات‌رئیسه هم بسیار گرم بود.

بیشتر