آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۶۸

 • ضامن شروع آسان فعالیت اقتصادی

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش بانک جهانی از «سهولت کسب‌وکار» از سقوط رتبه ایران در شاخص «شروع کسب‌وکار» حکایت دارد. ارزیابی این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد رتبه این شاخص در گزارش ۲۰۱۹ در مقایسه با گزارش سال گذشته ۷۶ پله تنزل یافته است. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که زوال رتبه ایران در شاخص شروع کسب‌وکار، مهر تاییدی بر سخت‌تر و پرمخاطره‌تر شدن استارت یک فعالیت اقتصادی در کشور است.
 • طرح «رونق» در کشاکش تغییر

  دنیای اقتصاد: استارت اجرای طرح رونق تولید سال ۹۷ چند ماهی است که برای بنگاه‌های تولیدی متقاضی زده شده؛ اما وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که پیش‌بینی تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی برای این طرح در سال جاری بسیار ناچیز است.
 • وجود کالا در انبارها نشانه احتکارنیست

  شاتا: مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: آمارهایی که درخصوص عرضه کالای احتکار شده از مراجع غیررسمی عنوان می‌شود، مبنای درستی ندارد.
 • بازگشت ۹۸۵ واحد تولیدی به چرخه تولید

  شاتا: معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: از ابتدای سال تاکنون ۹۸۵ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور به چرخه تولید بازگشتند و برای ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر ایجاد شغل شده است.
 • تشکیل کارگروه صادرات در وزارت نیرو

  ایسنا: معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی از تشکیل کارگروه صادرات در وزارت نیرو خبر داد و گفت: در آینده نزدیک این کارگروه به‌منظور توسعه صادرات تشکیل خواهد شد و برنامه‌های متعددی را نیز در این راستا در نظر گرفته‌ایم.
 • سرانه بالای مصرف آب شرب تهران

  خبرگزاری فارس: معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اینکه سرانه مصرف آب در ایران ۲۲۰ لیتر در شبانه‌روز است، گفت: این رقم در برخی از مناطق کلان‌شهرهای کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه‌روز می‌رسد.
 • آخرین وضعیت بارش‌های ایران

  خبرگزاری تسنیم: با ثبت ۳۲ میلی‌متر بارش در ۴۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، رشدی ۳/ ۱۹۶ درصدی نسبت به بارش‌های مدت مشابه سال قبل به ثبت رسید. بر اساس اطلاعات رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۱۷ آبان سال آبی ۹۸-۹۷ بالغ بر ۳۲ میلی‌متر ثبت شده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۶/ ۱۸ میلی‌متر) ۷۲ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۸/ ۱۰ میلی‌متر) ۳/ ۱۹۶درصد افزایش نشان می‌دهد. حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا ۱۷ آبان، به ۵۲ میلیارد و ۷۳۷ میلیون مترمکعب رسید. از مجموع بارش‌های ۳۲ میلی‌متری سال آبی جاری، ۸/ ۲۱ میلی‌متر بارش در ۱۷ روز آبان ماه به ثبت رسیده و این میزان بارش، ماه آبان را به ماهی پرباران تبدیل کرده است.
 • چشم‌انداز ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ غذا

  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» جدیدترین گزارش «چشم‌انداز غذا»ی خود را منتشر کرد. در این گزارش که سالی دو بار منتشر می‌شود وضعیت بازارهای جهانی غذا برای ۸ گروه کالایی مورد بررسی قرار گرفته است. وضعیت بازارهای غذای هریک از کشورها نیز از دیگر آمار ارائه شده در این گزارش است که بخشی از آن مربوط به ایران است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به نقل از «فائو»، وضعیت بازارهای غذای جهان و ایران (جدول) به شرح زیر است.
 • ۴۰ مقصد اثرگذار بر رشد صادرات

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار از تجارت خارجی کشور حاکی از این است که در بین صد مقصد برتر صادراتی کشور، ۴۰ مقصد بیشترین اثرگذاری بر رشد صادرات را ثبت کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد صادرات کالای غیرنفتی در هفت ماه منتهی به مهر امسال، با رشد ارزشی بیش از ۱۳ درصدی همراه بوده و طی این مدت کشور عراق با سهم ۲۱ درصدی از ارزش کل صادرات، بیشترین اثرگذاری مثبت و کشور کره‌جنوبی با سهم بیش از ۳درصدی از کل ارزش صادرات، بیشترین اثرگذاری منفی را بر رشد صادرات داشته‌اند.
 • بازنگری مجدد در فهرست مشمولان دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی بار دیگر به روز شد. در آخرین بازنگری در لیست اقلام بهره‌مند از دلار ۴۲۰۰ تومانی،‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت ۸ ردیف تعرفه‌ جدید را به این فهرست اضافه کرده است تا از سه ماه گذشته تاکنون برای چندمین بار مشمولان ارز رسمی دست خوش تغییر و تحول شود. این اقلام جدید درحالی وارد فهرست گروه اول کالایی شده‌ است که برخی از زیر تعرفه‌‌های اعلام شده در این ابلاغیه با ابهاماتی روبه‌رو هستند و مشخص نیست برخی از کد‌های ذکر شده در این بخشنامه مشخصا به چه اقلامی اشاره دارد. البته این موضوع پیش از این هم در ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های تجاری سابقه داشته و به نوعی تبدیل به رویه‌ای شده است که به پیچیدگی فرآیند‌های تجاری یا ارزی دامن زده است.
 • جنگ تجاری چین-آمریکا بالا می‌گیرد

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی مودیز، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، در بیانیه جدیدی هشدار داد که رشد اقتصادی جهان طی دو سال آینده کند خواهد شد و جنگ تجاری بین چین و آمریکا شدت خواهد گرفت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در بیانیه این موسسه آمده است:‌ «ما انتظار داریم که رشد اقتصادی جهان از برآورد ۳/ ۳ درصدی در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به کمتر از ۳ درصد در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برسد.» مودیز همچنین افزود: تعرفه‌های اخیری که بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع شده است، از ماه ژانویه از سطح ۱۰ درصدی به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. مودیز اعلام کرد:‌ «در هر دو کشور اثر کلان مستقیم بر رشد اقتصادی قابل مدیریت خواهد بود. با وجود این اما تنش‌های دائمی و در حال گسترش بین این دو اقتصاد بزرگ جهان این احتمال را افزایش می‌دهد که با کاهش سرمایه‌گذاری، اثرات منفی گسترده‌ای برجای بماند.»
 • مهلت دو ماهه برای اضافه کردن اسناد فیزیکی به اظهارنامه گمرکی

  دنیای اقتصاد: براساس بخشنامه گمرک ایران اضافه شدن اسناد فیزیکی به اظهارنامه گمرکی به مدت دو ماه ممکن شد. مطابق ابلاغیه علی معقولی، ‌مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اضافه شدن اسناد فیزیکی که شامل «گواهی مبدا»، «فاکتور» و «لیست عدل‌بندی به اظهارنامه الکترونیک» به مدت ۲ ماه امکان‌پذیر شد. پیش از این اعلام شده بود، در راستای برنامه‌های توسعه‌ای کشور‌ و به‌منظور ارائه تسهیلات به تجار و فعالان اقتصادی، کاهش زمان تشریفات گمرکی و تداوم پیاده‌سازی دولت الکترونیک، هم‌راستا با توصیه‌های سازمان جهانی گمرک، کلیه اسناد ضمیمه در لحظه اظهار تنها به‌صورت الکترونیکی دریافت می‌شود و امکان بارگذاری تصویر اسناد ضمیمه در پنجره واحد میسر نخواهد بود. بر این اساس بدیهی است در این حالت کلیه تشریفات گمرکی صرفا از طریق اسناد الکترونیک صورت پذیرد.
 • تبادل برخط اطلاعات ثبت‌‌سفارش میان گمرک و وزارت صمت

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک ایران، تبادل اطلاعات گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت برخط شده است. مطابق این اقدام، اخذ اطلاعات مربوط به ثبت‌‌سفارش‌ها به‌صورت الکترونیکی و برخط توسط سامانه گمرک از طریق سامانه تجارت صورت می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر