آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۵۶

 • حذف‌شدگان دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: دایره کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی محدود شد. بر اساس جدیدترین تصمیم، فهرست کالاهای گروه اول (کالاهای اساسی) مورد بازنگری قرار گرفته است و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده است که ۷ ردیف تعرفه کالا از گروه دریافت‌کنندگان ارز دولتی خارج و به فهرست کالاهای گروه دوم اضافه شود تا برای تامین ارز خود راهی بازار دوم شوند.
 • رشد ۵۰ درصدی راه‌اندازی مجدد بنگاه‌های غیرفعال

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد طی ۶ ماهه سال جاری، هزار و ۵۳۹ واحد صنعتی با اشتغال‌زایی برای بیش از ۲۴هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی احیا و افتتاح شده‌اند. به گزارش «شاتا»، در این بازه زمانی، ۸۰۷ واحد صنعتی با اشتغال ۱۴ هزار و ۲۵۵ نفر به بهره برداری رسید و ۷۳۲ واحد صنعتی غیرفعال نیز مجددا به چرخه تولید بازگشته‌اند که با بهره برداری مجدد از این تعداد واحد صنعتی، ۱۰ هزارو ۶۳۵ نفر مشغول به کار شدند.
 • نوسازی تجهیزات فرسوده برقی تا افق ۱۴۰۳

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران اعلام کرد که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا افق ۱۴۰۳ تمام تجهیزات قدیمی تهران بهسازی و نوسازی می‌شوند. غلامرضا خوش‌خلق در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه برای انجام این هدف باید هر سال ۱۵ تا ۲۰ درصد تجهیزات را نوسازی و بهسازی کنیم، اظهار کرد: برای امسال ۹۰ پروژه را تا تابستان سال آینده در همین حوزه در نظر گرفته‌ایم. وی درباره هزینه‌های احتمالی برای انجام این ۹۰ پروژه گفت: طبق پیش‌بینی‌ها، انجام این طرح‌ها به هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد تا بتوانیم عملیات بهسازی و نوسازی را تا حد قابل توجهی پیش ببریم. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با اشاره به قدیمی‌ بودن شبکه تهران تاکید کرد: لازم است که در حوزه توسعه و بهینه‌سازی شبکه برق تهران گام‌های بزرگی برداشته شود از این رو این مساله جزو وظایف اصلی ما قرار گرفته است. به گفته خوش‌خلق در حال حاضر ۴۰ درصد شبکه برق تهران فرسوده است که با انجام این ۹۰ پروژه می‌توان بخشی از این فرسودگی را جبران کرد، البته باید گفت که باید به‌صورت مرحله به مرحله انجام شود.
 • انعقاد ۷۴ هزار قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، تعداد قراردادهای منعقده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تا پایان شهریورماه را ۷۴ هزار و ۵۲۰ فقره اعلام کرد و افزود: این رقم در شش ماهه اول امسال ۲ هزار و ۱۲۴ فقره و در شش ماهه دوم سال گذشته یک هزار و ۴۸۳ مورد بوده است.
 • راندمان نیروگاهی کشور به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور گفت: با ادامه روند افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی در دولت دوازدهم و برنامه ششم توسعه، راندمان نیروگاهی به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، محسن طرزطلب در جمع مدیران عامل شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای کشور عنوان کرد: میزان ظرفیت تولید برق حرارتی کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است. وی ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی را در پیک سال ۱۳۹۷ حدود ۹۹ درصد عنوان کرد و افزود: این میزان آمادگی نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته و برنامه‌ریزی شده تا در سال آینده نیز این آمادگی تداوم یابد.
 • وعده‌های جدید به بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: سه وزیر پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌های اقتصاد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی روز گذشته برای گرفتن رای اعتماد از بخش‌خصوصی،‌ به اتاق بازرگانی ایران آمدند و در سه جلسه جداگانه، در جمع فعالان اقتصادی از برنامه‌های خود سخن گفتند. البته فعالان بخش‌خصوصی نیز درخواست‌ها، پیشنهادها و حتی گلایه‌هایی که از وضعیت موجود داشتند، مطرح کردند.
 • ۱۰ پیشنهاد برای اجرای توافق‌نامه سه‌جانبه چابهار

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، جزئیات ۱۰ پیشنهاد ایران در اجرای کامل موافقت‌نامه چابهار را تشریح کرد. به‌گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در اولین نشست شورای هماهنگی موافقت‌نامه چابهار که با حضور مدیران ارشد افغانستان و هند برگزار شد، گفت: تاکید بر استفاده هرچه بیشتر از پتانسیل‌های کریدورهای مختلف ترانزیتی منطقه به‌ویژه کریدور شمال- جنوب، تسهیل و تسریع در دسترسی آسان و ایمن به مسیرهای ترانزیتی از سوی کلیه کشورها و اعطای خدمات حمایتی متقابل، رفع موانع و مشکلات زیربنایی و تسهیل قوانین و مقررات، توسعه حمل‌ونقل چندوجهی در راستای تسهیل ترانزیت و ارائه خدمات درب به درب بخشی از پیشنهادهای ایران است.
 • ابلاغ نرخ‌های خرید تضمینی کشاورزی؛ به‌زودی

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی از بررسی نرخ‌های خرید تضمینی پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی در شورای اقتصاد خبر داد و تاکید کرد که قطعا نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته افزایش می‌یابد.
 • جذب سرمایه‌های جدید در مناطق آزاد

  دنیای اقتصاد: مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به جذب منابع جدید سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور، بر راه‌اندازی ابزارهای نوین مالی تاکید کرد. به‌گزارش «ایبنا» مرتضی بانک نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه را تحول‌آفرین و ارزشمند دانست و گفت: اکوسیستم کسب‌وکار دغدغه‌های اعتباری فعالان اقتصادی را مرتفع می‌کند. دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه؛ تحول‌آفرین و ارزشمند است. از جمله بازارهای اصلی که می‌توان برای آن نقش محوری در توسعه اقتصادی در نظر گرفت، بازارهای مالی است. بازارهای مالی و به‌ویژه شاکله اصلی این بازارها که نهادهای مالی نامیده می‌شوند بدون شک اصلی‌ترین بنیادهای یک اقتصاد توسعه‌یافته محسوب می‌شوند. وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار، تولیدکننده و کارآفرین پیشران توسعه در مناطق آزاد هستند گفت: در مباحث مربوط به توسعه همه‌جانبه کشورها، توسعه اقتصادی نقشی بنیادین دارد. ابعاد و مولفه‌های مختلف در توسعه اقتصادی مشتمل بر مولفه‌های سطح خرد و کلان می‌شود و در بازارهای مختلف خود را نشان می‌دهد. وی ادامه داد: موفقیت در سرمایه‌گذاری‌ها در مطالعه و تعامل نزدیک با بانک‌ها، بیمه‌ها، بورس و شرکت‌های تامین سرمایه رقم می‌خورد.
 • صادرات ۹هزار تن چای خشک ایرانی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان چای کشور از صادرات نزدیک به ۹هزار تن چای خشک ایران از ابتدای امسال خبر داد و گفت: صادرات چای تولید داخل با نظارت وزارت جهادکشاورزی نه تنها منعی ندارد، بلکه به نفع منافع ملی کشور است. حبیب جهان‌ساز در گفت‌و‌گو با «ایرنا» افزود: در سال‌های قبل ذائقه کشور با چای داخلی چندان آشنا نبود، بنابراین یا به تنهایی چای خارجی مصرف می‌کردند یا چای داخلی و خارجی را مخلوط می‌کردند که غالب آن طعم چای خارجی بود و ما بخش عمده بازار داخلی خود را از دست داده بودیم. وی افزود: در سال‌های اخیر مصرف چای داخلی با کیفی‌سازی و برندسازی رونق پیدا کرده است. جهان‌ساز اظهار کرد: اکنون از حجم تولیدی ۲۵ هزار تن چای خشک تولید داخل نزدیک ۱۶ هزار تن به مصرف کشور می‌رسد و مشتری‌های خاص خود را دارد اما بقیه چای تولید داخلی قابلیت صادرات را دارد. همچنین رئیس سازمان چای کشور گفت: با پایان فصل خرید، تاکنون ۱۱۲ هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۲۱۹ میلیارد تومان خریداری شده است که نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد را نشان می‌دهد.
 • افق تولیدات جهانی غذا تا ۲۰۳۰

  گروه بنگاه‌ها: براساس تخمین «فائو» برای تغذیه افراد تا سال ۲۰۳۰ میزان تولیدات کشاورزی باید ۶۰درصد میزان فعلی افزایش یابد تا هدف جهانی رسیدن گرسنگی به عدد صفر محقق شود و این مهم بدون توسعه مناطق روستایی امکان‌پذیر نیست. سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی در «همایش ملی روز جهانی غذا» با بیان اینکه ۶۰ درصد از گرسنگان جهان را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: حدود ۴۵ درصد از مرگ نوزادان مرتبط با سوءتغذیه است و بازماندگی از رشد همچنان برخی از کودکان زیر پنج سال را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر