آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۵۷

 • محک دوم وزیران پیشنهادی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته سه گزینه پیشنهادی دولت برای سکانداری وزارتخانه‌های «امور اقتصادی و دارایی»، «صنعت، معدن و تجارت» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» برای دومین بار پیاپی میهمان فعالان بخش خصوصی کشور بودند تا از طرح‌ها و برنامه‌های خود رونمایی کنند. این بار اتاق تعاون بود که بعد از اتاق بازرگانی ایران بنا داشت تا نقشه راه وزرای پیشنهادی را محک بزند، اما مقایسه نشست اتاق تعاون با اتاق ایران یک شباهت و یک تفاوت را نشان می‌دهد. نقطه اشتراک نشست فعالان بخش خصوصی در هر دو روز انتقادات و زمزمه‌هایی بود که در مورد عدم ثبات بازارها و عدم حضور خصوصی‌ها در نشست‌های مشورتی دولت به گوش می‌رسید.
 • صادرات برق ارتباطی با تحریم‌های احتمالی ندارد

  ایسنا: رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ها بر صادرات برقی ایران تاثیر می‌گذارد عنوان کرد: به دنبال توسعه تبادلات برقی هستیم. هفته پیش جلسه‌ای در سطح معاونان وزرای نیروی کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و ایران در مسکو برای سنکرون کردن سیستم برق سه کشور برگزار شد که نتایج خوبی هم داشت.
 • شناسایی ۴۳۰ خوشه صنعتی در کشور

  شاتا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان شهریورماه امسال ۴۳۰ خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده و امکان سنجی توسعه خوشه‌ای برای ۱۵۶ خوشه خاتمه یافته است. صادق نجفی، با بیان این مطلب، افزود: ۹۳ پروژه توسعه خوشه‌ای در این بازه زمانی خاتمه یافته است و ۳۴ پروژه توسعه خوشه‌ای در دست اجرا داریم. وی بیشترین خوشه‌های صنعتی شناسایی شده را در استان‌های اصفهان، مازندران و آذربایجان شرقی دانست و گفت: در استان اصفهان ۵۳ خوشه، مازندران ۳۸ خوشه و آذربایجان شرقی ۳۷ خوشه صنعتی تا پایان شهریورماه امسال شناسایی شده است. نجفی افزود: بیشترین پروژه‌های توسعه خوشه‌ای خاتمه یافته در استان اصفهان با ۱۱ پروژه بوده است. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه اضافه کرد: امکان سنجی توسعه خوشه‌ای ۳ پروژه دیگر در کشور را نیز در دست اجرا داریم.
 • احتمال افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها از آذرماه

  ایسنا: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: برای افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف مذاکرات بسیاری با مجلس و دولت انجام شده که اگر تاییدیه مجلس ارائه شود، این کار عملیاتی خواهد شد. همایون حائری در پاسخ به این سوال که آیا تا ماه آینده تکلیف تعرفه برق مشترکان پرمصرف مشخص می‌شود، اظهارکرد: پیش‌بینی می‌شود که این اتفاق بیفتد چراکه تاکنون نیز بسیاری از مراحل این کار طی شده است. وی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو به‌طور جدی به‌دنبال اجرای این مساله است، ابراز کرد: هدف این است که با انجام این کار، مشترکان پرمصرف به جمع مشترکان کم‌مصرف اضافه شوند.
 • احداث رینگ دو سویه برق بین ایران و ترکیه

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق با اشاره به مزایای ایجاد ارتباط الکتریکی میان کشورها و استفاده دو سویه طرفین در زمان نیاز، از تاسیس بازار برق منطقه‌ای بین کشورهای سازمان همکاری اقتصادی اکو خبر داد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، وحید گوهری‌صدر، مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر در نشست تخصصی «نقش ایران در تشکیل شبکه منطقه‌ای برق و توسعه تجارت آن»، درخصوص راه‌های ارتباطی برق ایران با کشورهای همسایه گفت: اهمیت راه‌های ارتباط الکتریکی در دنیا روزبه‌روز بیشتر می‌شود و توجه بیشتری را به خودش معطوف کرده و از ارتباط کشورها فراتر رفته و ایده‌هایی جهت ارتباط مناطق قاره‌ها به هم برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در جهان در فصول متفاوت مطرح شده است.
 • سرمایه‌گذاری ایدرو در ۲۴ طرح صنعتی

  شاتا: معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایدرو اعلام کرد:سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ۲۴طرح سرمایه‌گذاری صنعتی را با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱۵ هزار میلیارد ریال و اشتغال حدود ۱۷هزار نفر در سال جاری عملیاتی می‌کند. محمد نوری امیری افزود: ایدرو همچنین پیشبرد ۵ پروژه بزرگ پیمانکاری عمومی با تاکید بر ارتقای توان ساخت داخل و توسعه و انتقال فناوری به ارزش حدود ۳۴۳ هزار میلیارد ریال را در حال اجرا دارد و با بهره برداری از این پروژه‌ها می‌توان به اشتغال متوسط سالانه ۲۴ هزار نفر امیدوار بود. به گفته وی، پیشبرد ۲ طرح بزرگ مدیریت پیمان با مبلغ ۵۱۱ هزار میلیارد ریال با ایجاد اشتغال برای ۲۸۵۰۰ نفر، تجاری‌سازی فناوری و توسعه صنایع دانش بنیان و انقلاب صنعتی چهارم؛ شروع عملیات اجرایی کاغذ از سنگ در شهرستان خرامه؛شروع عملیات اجرایی طرح ایجاد واحد تولید بیواتانول سوختی از ذرت و ضایعات غلات در شهرستان باشت؛ شروع عملیات اجرایی طرح لاستیک در شهرستان الیگودرز با همکاری شستا؛ از دیگر اقداماتی است که ایدرو در دست اجرا دارد.
 • تعلیق مجوز ارزی گروه دوم کالایی

  دنیای اقتصاد: مجوز ارزی ثبت سفارش‌های گروه دوم کالایی لغو شد. بر اساس ابلاغیه رئیس سازمان توسعه تجارت، پرونده‌های مربوطه به این دسته از کالاها تعلیق شده و مجوز تخصیص ارز برای ثبت سفارش آنها لغو شده است. مجتبی خسروتاج با اعلام این بخشنامه که خطاب به دو معاون «امور صنایع» و«امور معادن» وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی، همچنین رئیس سازمان غذا و دارو نوشته، تصریح کرده است، بر اساس اطلاعات دریافتی از بانک مرکزی،‌ دستگاه‌های مربوطه باید ضمن بررسی مجدد درخواست متقاضیان برای دریافت ارز، نسبت به مدیریت سهمیه‌های ماه‌های مهر و آبان اقدام کنند.
 • رشد ۲۷ درصدی صادرات محصولات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: براساس ارزیابی مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، صادرات محصولات کشاورزی در نیمه نخست سال جاری ۲۷ درصد رشد کرده است. ارزیابی‌های صورت گرفته براساس داده‌های آماری گمرک حاصل شده است. اطلاعات ماهانه سال جاری با داده‌های مدت مشابه شش سال گذشته (سال‌های ۹۰ تا ۹۶) مقایسه شده و در آن واردات محصولات اساسی کشاورزی و صنایع غذایی، صادرات محصولات عمده کشاورزی و صنایع غذایی و تراز تجاری شش ماه نخست سال ۱۳۹۷ و مدت مشابه سال‌های قبل نیز قید شده است.
 • قطع واردات سویای آمریکا به چین

  دنیای اقتصاد: چین، بزرگ‌ترین خریدار سویای ایالات‌متحده قصد دارد واردات این محصول از آمریکا را به‌طور کامل متوقف کند. پیش از این نیز در ماه جولای و در بحبوحه‌ تنش‌های تجاری دو کشور، چینی‌ها واردات سویا از آمریکا را هدف تعرفه ۲۵ درصدی قرار داده بودند.
 • بررسی و تایید ۱۱ هزار فقره ثبت سفارش کالاها

  دنیای اقتصاد: معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تاکنون بررسی و تایید حدود ۱۱ هزار فقره ثبت سفارش کالاها و نهاده‌های وارداتی برای تخصیص ارز انجام شده است. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، بر اساس اطلاعیه معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی، فعالیت مدیران و کارشناسان ذی‌ربط برای رسیدگی به ثبت سفارش‌های باقیمانده به‌صورت شبانه‌روزی و در ایام تعطیل ادامه دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر