آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۵۲

 • دو تنبیه برای تاخیر وارداتی

  دنیای اقتصاد: کارت‌های بازرگانی واردکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده‌اند، معلق خواهد شد و اسامی آنها نیز به مراجع قضایی اعلام می‌شود. این دو تنبیه از سوی دولت برای برخورد با واردکنندگان بدقول در نظر گرفته شده است. در این راستا نام ۵۰۰ تا ۶۰۰ شرکت واردکننده نیز از سوی بانک‌های عامل به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده و این وزارتخانه با ارسال نامه‌ای به اتاق بازرگانی، خواستار تعلیق کارت بازرگانی این واردکنندگان شده است. این تصمیم اگرچه به اعتقاد فعالان اقتصادی شوک‌برانگیز است، اما اجرای فوری آن در دستور کار قرار گرفته است.
 • عملکرد صادرات صنعتی و کشاورزی در نیمه ۹۷

  دنیای اقتصاد: جزئیات آمارهای صادراتی محصولات «صنعتی و ‌معدنی» و «‌کشاورزی و صنایع تبدیلی» و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته در نیمه ابتدایی سال ۹۷ اعلام شده است. براساس آمار و ارقام ارائه شده ازسوی سازمان توسعه تجارت «محصولات پتروشیمی»، «اقلام معدنی فلزی» و «اقلام عمده شیمیایی» بیشترین میزان صادرات به لحاظ ارزشی در این بازه زمانی را در گروه محصولات صنعتی و معدنی به خود اختصاص داده‌اند.
 • عصبانیت آمریکا از مذاکرات تجاری با اروپا

  دنیای اقتصاد: ایالات‌متحده با متهم کردن اتحادیه اروپا درخصوص به تاخیر انداختن مذاکرات، خواستار نتیجه‌دهی فوری مذاکرات تجاری دوسویه اقیانوس اطلس با اروپا شد. در این باره اما اروپایی‌ها می‌گویند توپ در زمین واشنگتن بوده است. به گزارش «رویترز»، پس از نشستی که ماه جولای ترامپ با ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا داشت تصمیم به عقب‌نشینی از تعرفه‌های خودرویی خود گرفت. در این رابطه ویلبر روس، وزیر بازرگانی آمریکا، در جلسه‌ای که سه‌شنبه هفته گذشته با سیسیلیا مال‌استورم، کمیسیون تجاری اتحادیه اروپا داشت، اعلام کرد پس از گذشت حدود سه ماه از آغاز مذاکرات با اروپا، «عدم ارتباط بزرگی» میان دو طرف وجود دارد. او در این باره می‌گوید: «هدف ما در این نشست تسریع مذاکرات و تمرکز بر موضوعات قابل‌دسترس، چه در زمینه تعرفه‌ها و چه استانداردها بوده است. آنچه برای ما اهمیت دارد، فرآیندهای ملموس در مذاکرات است، چرا که صبر رئیس‌جمهور حدی دارد.»
 • رکوردزنی ۱۲ ساله کاهش واردات سویای چین

  دنیای اقتصاد: واردات سویای چین در سه ماه انتهایی ۲۰۱۸ بیشترین کاهش را طی ۱۲ سال اخیر تجربه خواهد کرد و تا یک‌چهارم کاهش خواهد یافت. این امر ناشی از کاهش تقاضایی است که به دنبال جنگ تجاری آمریکا-چین اتفاق افتاده است. به گزارش «رویترز»، دانه‌های روغنی سویا که در تولید غذاهای سرشار از پروتئین حیوانات و روغن‌های گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در قلب تنش‌های تجاری آمریکا و چین بوده است. به‌دنبال این تنش‌ها بود که در ماه جولای چین تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات سویا از آمریکا وضع کرد. به عقیده کارشناسان، واردات سویا به چین، کشوری که ۶۰ درصد از دانه‌های روغنی مورد تجارت جهان را می‌خرد، احتمالا در فصل چهارم امسال تا سطح ۱۸ تا ۲۰ میلیون تن کاهش خواهد یافت درحالی‌که در دوره مشابه سال قبل، واردات این محصول به چین در سطح ۱/ ۲۴ میلیون تن قرار داشت.
 • دادخواهی آمریکا از WTO

  دنیای اقتصاد: ایالات‌متحده از اقدامات تلافی‌جویانه بین‌المللی درخصوص تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم به «سازمان تجارت جهانی» پناه برد. به گفته مقامات رسمی این کشور، آمریکا از بدنه حل اختلافات این سازمان خواسته است به ماجرای تلافی‌های بین‌المللی تعرفه‌های فولاد و‌ آلومینیوم این کشور ورود کند. به گزارش «رویترز» این درخواست که روز پنجشنبه ارائه شد تعرفه‌های تلافی‌جویانه چین، اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را شامل می‌شود، کشورهایی که تعرفه‌های ۲۵ و ۱۰ درصدی ترامپ بر فولاد و آلومینیوم را با اقدامی مشابه تلافی کردند (هر چند آمریکایی‌ها در این اقدام خود موضوع امنیت ملی را بهانه کردند). به گفته مقامات آمریکایی قرار بود کانادا، مکزیک و چین نیز از «سازمان تجارت جهانی» تقاضای بررسی این تعرفه‌ها را کنند. روز پنج‌شنبه نروژ اعلام کرد اتحادیه اروپا و سایر کشورها از گروه حل اختلاف این سازمان برای حل این موضوع تقاضای کمک خواهند کرد.
 • بررسی و تشریح روند انتخاب صادرکنندگان نمونه

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت به بیان جزئیات روند انتخاب صادرکنندگان نمونه به مناسبت روز ملی صادرات پرداخت. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی، در نهمین جلسه کمیته شورای‌عالی توسعه روز ملی صادرات گزارشی از فرآیند انتخاب صادرکنندگان ممتاز و نمونه ملی ارائه داد.
 • چرا ترامپ همچنان به ایران غلات می‌فروشد؟

  دنیای اقتصاد: بلومبرگ طی گزارشی نوشت سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ملل متحد برآورد کرده ایران سال آینده به ۴/ ۱۲ میلیون تن محصولات کشاورزی اساسی نیاز دارد. به نوشته این گزارش، یک منبع مشخص برای این کالاهای اساسی همان کشوری است که واردات آنها را برای ایران سخت کرده است. طی یک دهه گذشته ایران به‌طور متناوب غلات و دیگر محصولات کشاورزی از آمریکا خریداری کرده است.
 • راهکارهای جدید گمرک برای کمک به واحدهای تولیدی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران از راهکارهای جدید گمرک برای کمک به واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: طبق ابلاغیه‎ وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۳ هزار و ۶۳۷ قلم کالا از پرداخت مابه‎التفاوت نرخ ارز معاف شدند.
 • کاهش مشروط قیمت محصولات سلولزی

  ایسنا: به گفته رئیس انجمن صنایع سلولزی ایران درحال‌حاضر هیچ‌گونه مشکلی در چرخه تولید و توزیع محصولات سلولزی وجود ندارد و کاهش قیمت ارز در سامانه نیما می‌تواند قیمت این محصولات را نیز با کاهش مواجه کند. عباس فصیح خوشگرد درباره آخرین وضعیت تولید و توزیع محصولات سلولزی پس از کمبود و گرانی پیش آمده اخیر اظهار کرد: حدود دو ماه پیش تامین مواد اولیه محصولات سلولزی و تخصیص ارز آن با مشکل مواجه شد، اما پس از ورود مستقیم وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حل مساله و ترخیص مواد اولیه، حدود ۲۰ روزی است که مشکلات کاملا برطرف شده و درحال‌حاضر صنایع سلولزی به‌صورت سه شیفت درحال تولید هستند و مواد اولیه و محصول نهایی نیز به وفور یافت می‌شود.
 • مشکلات استفاده از یوزانس برای تولیدکنندگان ماشین‌آلات راهسازی

  گروه بنگاه‌ها: تسویه حساب اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) هزینه‌های گزافی را بر تولید‌کنندگان، به‌ویژه تولیدکنندگان ماشین‌آلات راهسازی وارد ساخته است.
 • ایجاد دامداری صنعتی دام کوچک در مناطق محروم کشور

  گروه بنگاه‌ها: بنیاد مستضعفان در تلاش است با استفاده از ظرفیت‌های خود و به‌کارگیری توانمندی مردم مناطق محروم اقدام به راه‌اندازی واحدهای دامداری خرد، واردات بز شیری ‌نژاد مورسیا و ارائه تسهیلات در مناطق محروم برای اشتغال‌زایی و ارتقای کیفیت زندگی در مناطق کمتر توسعه یافته کند.
 • یخ‌زدایی از صدور جواز

  دنیای اقتصاد: روند سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های صنعتی در نیمه تابستان سال جاری از افزایش گرایش سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی حکایت دارد؛ رشدی که با بازگشت تحریم‌های بین‌المللی برخی از فرضیات پیش‌بینی شده برای عقبگرد سرمایه‌گذاران با بازگشت تحریم‌ها را رد کرد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی برای ۲ هزار و ۱۹۳ فقره پروانه بهره‌برداری صادره بیش از ۳۰۴ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از ۱۶۸ درصد داشته است. رشد سرمایه‌گذاری صنعتی بیانگر آن است که با وجود بازگشت تحریم‌ها سرمایه‌گذاران همچنان به سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های تولیدی امیدوارند و این روند را در میان جوازهای تاسیس صادره نیز می‌توان مشاهده کرد.
 • راهکارهای تقویت و توسعه نظام استانداردسازی

  دنیای اقتصاد: مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران راهکارهای تقویت و توسعه نظام استانداردسازی را تشریح کرد. مصطفی رامندی در همایش نکوداشت فرهنگ استاندارد در خراسان‌جنوبی گفت: اکنون از ۱۳۰ هزار واحد تولیدی که از وزارت صنعت، معدن و تجارت پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند، تنها ۲۵ هزار واحد معادل ۱۹ درصد زیر پوشش استاندارد است.
 • انتقال فناوری و خرید ماشین‌آلات آب شیرین‌کن

  دنیای اقتصاد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت ZSM چین قرارداد انتقال دانش فنی و خرید ماشین‌آلات آب‌ شیرین کن «های تک» اسمز معکوس را امضا کردند. براساس ارزیابی‌ها، فناوری پیشرفته «فیلترهای ممبران» در اختیار کشورهای آمریکا، ژاپن، کره و چین است و طبق این قرارداد این دانش فنی به همراه ماشین‌آلات خریداری شده است که در کارخانه غشاگستر دالاهو ایلام در ۱۸ ماه آینده راه‌اندازی نهایی خواهد شد.
 • برنامه کاهش برداشت آب‌های زیرزمینی تدوین شد

  دنیای اقتصاد: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: یکی از رویکردهای وزارت نیرو، کاهش ۸میلیارد مترمکعبی برداشت آب‌های زیرزمینی است که برنامه عملی آن به‌ویژه در دشت‌ها تدوین شده است.
 • کاهش ۲۰۰ میلی‌متری میانگین بارش‌ها

  ایرنا: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه ۱۱ سال است که کشور با خشکسالی دست به گریبان بوده، گفت: در این مدت بارش به زیر عادی رسیده و از ۲۵۰ میلی‌متر در دوره‌های گذشته به ۲۰۰ میلی‌متر کاهش یافته است.
 • ایران و آلمان تفاهم‌نامه همکاری آموزشی امضا کردند

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون وزیر اقتصاد و انرژی آلمان، تفاهم‌نامه همکاری‌های آموزشی امضا کردند. به گزارش «سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی»، صادق نجفی هدف سفر اخیر خود به آلمان را شرکت در گردهمایی بیستمین سال همکاری‌های GIZ و آموزش مدیران شرکت‌ها برای همکاری با شرکت‌های آلمانی بیان کرد. وی با بیان اینکه این پروژه از بیست سال پیش آغاز شده است، افزود: امسال بیستمین سال است و ۱۹ کشور تاکنون در این پروژه با آلمان مشارکت دارند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تاکنون در پنج نوبت بیش از ۱۱۰ نفر از مدیران شرکت‌های صنایع کوچک و متوسط ایرانی در این پروژه شرکت داشتند و نزدیک به ۱۰ میلیون یورو قرارداد منعقد شده و بیش از یکصد مراوده کاری متفاوت در جریان است.

بیشتر