آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۵۳

 • دو عامل مرگ کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: فضای کسب‌وکار بر سودآوری صنایع کارخانه‌ای در ایران چه تاثیری دارد؟ ارزیابی‌ها حاکی از آن است که اثر فضای کسب‌وکار تاثیر معناداری بر سودآوری بنگاه‌های صنعتی در ایران نداشته است. علت این امر را می‌توان در دو موضوع مورد واکاوی قرار داد. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد از یک طرف، در کشورهای صادرکننده نفت مانند ایران، مداخله و گسترش بیش از حد دولت در اقتصاد و استفاده از دلارهای نفتی در دوران رونق، دو عامل اساسی مرگ کسب‌وکارها بوده‌اند.
 • انسداد بیش از ۵ هزار چاه غیرمجاز در دشت‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو، از انسداد ۵ هزار و ۵۱۸ حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری و کاهش ۲/ ۲۱ میلیون مترمکعب اضافه‌برداشت غیرقانونی آب در چاه‌های مجاز خبر داد.
 • آخرین خبرها در مورد نرخ پایه صادراتی

  دنیای اقتصاد: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از برگزاری نشستی برای تغییر پایه صادراتی بین صادرکنندگان، گمرک و سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: جلسه‌ای در گمرک برگزار شد که قرار شد مکاتبه‌ای صورت بگیرد که نرخ پایه‌ صادراتی بر اساس نرخ پایه نیما محاسبه شود.
 • تهران؛ میزبان پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت چرم، کیف و کفش

  گروه بنگاه‌ها: پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت چرم، کیف، کفش و صنایع وابسته اول تا ۴ آبان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش «روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کیف، کفش چرم و صنایع وابسته»، این نمایشگاه با حضور بیش از ۹۰ شرکت و واحد تولیدی داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.
 • خیز ایران و سوریه برای توسعه مناسبات تجاری

  دنیای اقتصاد: اولین همایش ایران و سوریه با حضور ۵۰ فعال اقتصادی سوری برگزار شد. در این نشست بر «پیگیری بانک‌های مرکزی میان ایران و سوریه به منظور فراهم کردن شرایط برای مبادله با پول ملی، تاسیس شرکت‌های مشترک میان این دو کشور، رسیدن به دروازه‌های صادراتی کشورهای عربی از طریق سوریه و...» تاکید شد. در اولین حضور سوریه‌ای‌ها روسا و مقامات اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی بخش خصوصی شهرهای مختلف سوریه، به سرپرستی محمد حمشو، دبیرکل اتحادیه اتاق‌های بازرگانی سوریه در اتاق تهران با بازرگانان و صنعتگران ایرانی حضور داشتند.
 • کانون جهش نمره آزادی

  دنیای اقتصاد: جزئیات بهبود عملکرد ایران در شاخص «آزادی اقتصادی» از سوی بخش‌خصوصی اعلام شد. رئیس اتاق بازرگانی تهران و رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری این اتاق در نشستی خبری از ارتقای ۱۹ پله‌ای ایران در شاخص آزادی اقتصادی خبر دادند و دلایل این بهبود رتبه را تشریح کردند. براساس گزارشی که اخیرا از سوی موسسه کانادایی فریزر منتشر شده است، رتبه ایران در این شاخص از ۱۴۹ به رتبه ۱۳۰ رسیده است. به گفته متولیان بخش‌خصوصی این بهبود رتبه، به‌دلیل شفافیت بیشتر در ارائه اطلاعات و آمارهای اقتصادی ایران حاصل شده است.
 • سختی تصاحب بازارها

  دنیای اقتصاد: بیست و دومین دوره روز ملی صادرات از راه رسید؛ روزی که از یک‌سو اهمیت صادرات در اقتصاد کشور را به تصویر می‌کشد و از دیگر سو فرصتی برای ارزیابی عملکرد صادرات در یک‌سال گذشته را فراهم می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر