شماره روزنامه ۴۵۵۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۴

 • نسخه جهانی برای شهرت کالا

  دنیای اقتصاد: حمایت از کالاهای ساخت داخل و الزام یا تشویق مصرف‌کنندگان به استفاده از کالاهای داخلی موضوعی است که در سه دهه گذشته همواره از سیاست‌ها و دغدغه‌های متولیان کشور بوده است. هرچند هیچ‌گاه اثربخشی اقدامات تصمیم‌سازان دولتی در این راستا اندازه‌گیری نشده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تمایل به خرید کالای خارجی در ایران افزایش یافته است.
 • روند رصد کالاهای احتکار شده

  احتکار کالا در انبارها موجب شد تا دولت به این منظور اقدامات جدی‌تری را در دستور کار خود قرار دهد. در همین راستا مقامات دولتی اظهار می‌کنند که روند کشفیات کالاهای احتکار شده روندی قابل قبول است و در این زمینه سامانه جامع انبارها نقش بسزایی دارد. این سامانه، امکان مدیریت ورود و خروج کالا از مراکز نگهداری در حوزه کالاهای هدف را فراهم کرده است.
 • تکالیف جدید وزارت صنعت برای تنظیم و نظارت بر بازار

  دنیای اقتصاد: شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، ساختار، اهداف و ماموریت‌های ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی را به تصویب رساند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در این جلسه که روز شنبه به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، اعضای جلسه ساختار، اهداف و ماموریت‌های ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور برای مقابله با هرگونه جنگ روانی و التهاب‌آفرینی در بازار و اقتصاد کشور را تصویب کردند.
 • تصویر صادرات محصولات و صنایع معدنی در چهارماه

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در دوره چهار ماهه ۹۷ به رقم ۳ میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار رسیده است که با درنظر گرفتن هدف ۱۰ میلیارد دلاری برای این بخش تا پایان سال، بیش از ۳۷ درصد برنامه محقق شده است.
 • وضعیت مخازن سدهای تهران تا مردادماه

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حجم ذخیره آب سدهای پنج‌گانه استان تهران در روزهای پایانی مردادماه به ۷۴۲ میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۲۵۰ میلیون مترمکعبی داشته است.
 • هر پنج روز یک بخشنامه ارزی

  دنیای اقتصاد: پس‌لرزه سیاست ارزی دولت صدور ۳۳ بخشنامه در ارتباط با موضوع ارز در پنج ماه گذشته است. فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با انتقاد از عملکرد دولت از تشدید مشکلات کسب‌وکار در سیل بخشنامه‌ها خبر می‌دهند. به اعتقاد آنها، تصمیم دولت برای اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار در فروردین‌ماه امسال و تاکید بر اینکه ارز دولتی برای تمامی کالاها، تخصیص داده می‌شود، منجر به افزایش چشمگیر تقاضا برای ثبت‌سفارش کالا و ایجاد رانت شد. این تصمیم اشتباه همچنین مشکلاتی را تا به امروز ایجاد کرده و دولت برای جبران آن مجبور به صدور بخشنامه‌های متعدد شده است.
 • پیش‌بینی صلح تجاری در نوامبر

  دنیای اقتصاد: مذاکره‌کنندگان چینی و آمریکایی در حال طرح‌ریزی مسیر مذاکرات تجاری به نحوی هستند که تا پیش از دیدار ترامپ و شی‌جین‌پینگ، روسای‌جمهوری آمریکا و چین در اجلاس چندجانبه ماه نوامبر، مناقشات تجاری دو کشور حل‌وفصل شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، وال‌استریت‌ژورنال با انتشار این خبر افزود که چنین برنامه‌ای تلاشی است دوجانبه در راستای احیای روابط این دو غول بزرگ اقتصاد و بهبود بازارهای جهان. این در شرایطی است که طی ماه‌های اخیر تعمیق مجادلات تجاری موجب اعمال میلیاردها دلار تعرفه از سوی طرفین شده است و اهداف تعرفه‌ای اعلام شده صدها میلیارد دلار دیگر را نیز شامل می‌شود.
 • تکلیف سازمان حمایت و بورس برای مقابله با سودجویی‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اجرای بسته جدید ارزی دولت را موجب به حداقل رساندن سودجویی‌ها دانست و پیش‌بینی کرد که میزان ثبت‌سفارش در این نظام جدید مالی کاهش می‌یابد و از تعداد سودجویانی که قصد داشتند به‌صورت گسترده ثبت‌سفارش انجام دهند، کاسته خواهد شد.
 • رفع ابهام از تسهیلات گمرکی برای واحدهای تولیدی

  دنیای اقتصاد: معاون گمرک ایران از راهکار جدید برای رفع مشکلات تولیدکنندگان و واردکنندگان با استفاده از اختیارات گمرک در شرایط ویژه ارزی خبر داد و اعلام کرد: برای واحدهای تولیدی که درخصوص اخذ کد رهگیری ارز از بانک مشکلاتی دارند، امکان ترخیص درصدی کالا فراهم شده است.
 • سامانه کشوری کسب‌وکار سککوک در مناطق آزاد مستقر شد

  دنیای اقتصاد: معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از استقرار سامانه کشوری کسب‌وکار «سککوک» در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد. به گزارش «ایبِنا» اکبر افتخاری ادامه داد: رفع موانع تولید واحدها و بنگاه‌های تولیدی مستقر در مناطق، کمک به حل مشکل تامین مالی و بهبود مدیریت زنجیره تامین تولید این واحدها از مهم‌ترین اهداف دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که استقرار این پلت‌فرم (سامانه)، تامین‌کننده این اهداف است.

بیشتر