آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۵

 • بهبود رتبه حقوق مالکیت ایران

  دنیای اقتصاد: گزارش یک موسسه بین‌المللی از رتبه کشورها در شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ایران به لحاظ رعایت حقوق مالکیت، در میان ۱۲۵ کشور منتخب، رتبه ۹۱ در سطح جهان و رتبه ۱۵ در سطح منطقه منا را کسب کرده است. این در حالی است که امتیاز ایران در این شاخص از سال ۲۰۱۵ شروع به افزایش کرده و به عدد ۷۴۹/ ۴ در سال ۲۰۱۸ رسیده است.
 • کارنامه پرداخت وام رونق

  دنیای اقتصاد: ۷۰ درصد از تسهیلات پیش‌بینی شده در طرح رونق سال ۹۶ به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت شد؛ آخرین آمار اعلام شده از روند پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید سال ۹۶ همچنین از تخصیص تسهیلات به ۶۶ درصد از متقاضیان تا ۲۴ مرداد سال‌جاری حکایت دارد. براساس آمار اعلام‌شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع بیش از ۲۱۱هزار میلیارد ریال تسهیلات به ۲۹ هزار و ۳۲۷ هزار متقاضی پرداخت شده است.
 • جریمه مشترکان پرمصرف برق تا دوماه دیگر

  ایسنا: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش قیمت برق در دستور کار دولت قرار ندارد، اما بر اساس تمهیدات در نظر گرفته شده، برای مشترکان پرمصرف جریمه در نظر گرفته‌ایم. همایون حائری با بیان اینکه یکی از راهکارهای مدیریت مصرف کنترل مشترکان پرمصرف است، اظهار کرد: برای این مهم برنامه جریمه مشترکان پرمصرف در دستور کار قرار گرفته که نهایتا تا یکی دو ماه آینده این طرح آغاز خواهد شد. وی درخصوص تاثیر تحریم‌های جدید بر صنعت برق عنوان کرد: تمام تلاش دست‌اندرکاران حوزه این صنعت این است که کوچک‌ترین مشکلی برای صنعت برق کشور به وجود نیاید. البته این مهم نیازمند همکاری مشترکان است که امیدواریم این همکاری نسبت به گذشته افزایش بیشتری پیدا کند.
 • جزئیات برنامه ضدتحریم دولت برای صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: بسته تشویقی تدوین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور حمایت از صنایع کوچک و کاهش هزینه آنها در دوران تحریم منتظر تصویب از سوی هیات دولت است. فرشاد مقیمی، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: محتویات بسته مربوطه صرفا ارزی نیست و حمایت از صنایع کوچک در بخش‌های مختلف را شامل می‌شود. وی ادامه داد: مهم‌ترین بخش این بسته جلوگیری از خروج پول واحدهای صنعتی است و تزریق پول به این واحدها را شامل نخواهد شد. وی ادامه داد: در این بسته شرایط برای واحدهای کوچک و متوسط به گونه‌ای رقم خواهد خورد که میزان بدهی آنها را متوقف یا استمهال می‌کند تا با جلوگیری از خروج پول از واحدهای صنعتی، بخشی از هزینه‌های پرداختی آنها به دولت کاهش یابد و بتوانند به نحو مطلوب‌تری فعالیت کنند. مقیمی ادامه داد: محتویات این بسته شامل بخشش جرایم بانکی، بیمه‌ای، مالیاتی و در حوزه کاهش هزینه‌های صادرات و واردات است.
 • برنامه شرکت دخانیات برای رونق مجدد تولید

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه‌ شرکت دخانیات ایران و نماینده شرکت فیلیپ موریس در ایران برای تولید مشترک محصولات این شرکت در داخل کشور می‌تواند پایه‌ای برای رونق مجدد تولید در این مجموعه قدیمی صنعت دخانیات کشور شود. به گفته بسیاری از کارشناسان این موضوع اتفاق نادری بود که دولت پس از سال‌ها پیگیری به سرانجام رساند و اجرایی شدن آن به نوعی پایانی بر ۴۰ سال قاچاق «مارلبورو» در کشور خواهد بود.
 • شتابزده بخشنامه صادر نکنید

  فرهاد آگاهی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران
  بحث شتاب‌زدگی دولت‌ها در صدور بخشنامه‌ها موضوعی است که به این دولت یا آن دولت بازنمی‌گردد، بلکه یک بیماری مزمن و طاقت‌فرساست که متاسفانه چندین دهه است گریبان دولت‌ها و دولتمردان ایرانی را گرفته و اقتصاد کشورمان را با چالش‌های متعدد مواجه کرده است.
 • ضربه «ژست توسعه‌خواهی» به اقتصاد

  دنیای اقتصاد: انتقاد صریح رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،‌ معادن و کشاورزی ایران از سه دهه تصمیم‌گیری نادرست برای اقتصاد از یکسو و ضرورت پیوستن ایران به FATF از سوی دیگر دو محور اصلی نشست ماهانه پارلمان بخش‌خصوصی بود. البته در نشست روز گذشته اعلام شد که بعد از این، جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران هر دو ماه یک بار برگزار خواهد شد.
 • اطلاعیه جدید برای ثبت‌سفارش

  دنیای اقتصاد: شرایط جدید ثبت‌سفارش برای تجاری که همزمان مجوز استفاده از کارت بازرگانی و مجوز فعالیت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را دارند، مشخص شده است. سامانه ثبت‌سفارش طی اطلاعیه‌ای در ۲ بند، الزامات جدیدی برای واردات کالا به مناطق آزاد و واردات به سرزمین اصلی را اعلام کرده است که در بخشی از آن تاکید شده است، فعالان اقتصادی باید برای انجام ثبت‌سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه تجاری با نقش بازرگان حقیقی و حقوقی (منطقه آزاد یا ویژه) اقدام کنند.
 • جزئیات معافیت از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی

  دنیای اقتصاد: جزئیات گروه‌های کالایی مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی برای ترخیص از گمرکات، در قالب ۳ گروه کالایی اعلام شد. به‌دنبال اصلاح بند ۵ بسته ارزی که هفته گذشته رسما از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت اعلام شد و به تصویب دولت هم رسید، اکنون جزئیات کالاهایی که شامل معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی هستند، مشخص شده‌ است.
 • هپکو به مدار تولید باز می‌گردد

  گروه بنگاه‌ها: اخبار اعلام‌شده توسط مدیرعامل هپکو حاکی از امضای قراردادی برای تولید ۲هزار ماشین سنگین راهسازی و معدنی برای ۵ سال آینده است. به گزارش «ایسنا» غلامرضا صادقیان در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با اشاره به مشکلات شرکت که از سال ٩٢ آغاز و در سال ٩٥ به تعطیلی شرکت ختم شد، گفت: در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، تعیین مدیریت جدید برای شرکت هپکو توسط سازمان خصوصی‌سازی مدنظر قرار گرفت.
 • نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی قهوه در تهران

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی قهوه ایران، با حضور و مشارکت شرکت‌های معتبر، مدیران و نمایندگان اصلی برندهای مطرح داخلی و بین‌المللی، در بوستان گفت‌وگو تهران آغاز به‌کار کرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر