آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۶

 • تدارک سومین «حمله تجاری»

  دنیای اقتصاد: ایالات متحده از اول شهریور (۲۳ آگوست) تعرفه ۲۵ درصدی بر ۱۶ میلیارد دلار از واردات تولیدات چین اعمال خواهد کرد. روز سه‌شنبه نماینده تجاری دولت آمریکا فهرستی مشتمل بر ۲۷۹ کالای تولید چین به ارزش ۱۶میلیارد دلار که قرار است از هفته‌های‌ آینده تعرفه واردات آنها افزایش یابد را ارائه کرد. این فهرست بخشی از تهدید ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی است که ماه گذشته ۵۰ میلیارد دلار آن اجرایی شد.
 • دو تصمیم ستاد تنظیم بازار برای کاغذ

  دنیای اقتصاد: تعیین سقف قیمت تعزیراتی و ممنوعیت صادرات انواع کاغذ دو تصمیم جدیدی است که برای این صنعت اتخاذ شده است؛ تصمیمات اخذ شده در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای تامین کسری کاغذ مطبوعات و روزنامه مجوز واردات ۲۰ هزار تن کاغذ را صادر کرده است. بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، سقف قیمت تعزیراتی کاغذ روزنامه ۴۱۰۰ تومان و سقف قیمت کاغذهای چاپ و تحریر کیلویی ۵۱۰۰ تومان تعیین شده است.
 • تدوین بسته حمایت از صادرات کفش

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت با اعلام اینکه برای حل مشکلات تولید‌کنندگان کفش بسته کاملی در زمینه تولید و صادرات تهیه شده است عنوان کرد: بعد از اینکه اصناف تولید‌کننده کفش در تبریز مشکلات خود را با رئیس‌جمهور مطرح کردند، اقداماتی از سوی وزارت صنعت برای حل این مشکلات صورت گرفت و خواسته‌های این صنف در ممنوعیت واردات و کاهش تعرفه برخی کالا‌ها انجام شد.
 • ۲۷ سازمان درگیر تشریفات ترخیص کالا از گمرک

  خبرگزاری مهر: مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک گفت: افزایش دپوی کالا در انبارهای مبادی ورودی کشور، ناشی از مشکلات گمرکی نیست.
 • «نه» به یک تجزیه و ادغام

  دنیای اقتصاد: داستان تفکیک و ادغام وزارتخانه‌ها در دولت و مجلس همچنان داغ است. چندی پیش بود که با رای مخالف به لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» تلاش یک‌ساله دولتی‌ها برای ایجاد تغییر در ساختارها نافرجام ماند. این لایحه که با هدف تفکیک وزارتخانه‌های «راه و شهرسازی»، «صنعت، معدن و تجارت» و «ورزش و جوانان» به مجلس تقدیم شد، نتوانست اجماع نمایندگان را کسب کند. بهارستان‌نشین‌ها این لایحه را دارای بار مالی دانسته و علاوه‌بر اینکه آن را مخالف برنامه ششم توسعه عنوان کردند، آن را در شرایطی فعلی کشور نیز ضروری ندانستند.
 • حذف امضاهای طلایی در بسته جدید ارزی

  ایسنا: معاون سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد که در بسته ارزی جدید از امضاهای طلایی یا فضاهایی که می‌تواند به سمت رانت گرایش یابد خبری نیست و پیگیری پرونده متخلفان و سودجویان ارزی در بسته گذشته ادامه دارد که دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه باید جدی‌تر و حساس‌تر از قبل آن را بررسی کنند.
 • حضور فعال ایران در شورای بین‌الدول آب

  دنیای اقتصاد: مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل و نایب‌رئیس شورای بین‌الدول آب از تاسیس مرکز پایش منطقه‌ای خشکسالی در جنوب‌غرب آسیا خبر داد و گفت: طرح تاسیس این مرکز از سوی وزیر نیرو به یونسکو ارائه شده بود که هم‌اکنون هماهنگی‌ها برای تاسیس این مرکز در ایران در حال انجام است. فرهاد یزدان‌دوست، مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، درباره فعالیت شورای بین‌الدول آب و تاسیس مرکز پایش منطقه‌ای خشکسالی در جنوب‌غرب آسیا اظهار داشت: سازمان یونسکو به‌عنوان یک مجموعه بین‌المللی وابسته به سازمان ملل در بیشتر کشورهای دنیا با سابقه فرهنگی و آموزشی شناخته می‌شود و این سازمان از بدو تاسیس در قسمت علوم خود به مسائل ویژه‌ای همچون خشکسالی توجه کرده است.

بیشتر