آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • سه‌گانه حمایت از کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: متولیان صنعتی در راستای حمایت از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط اقدام به تدوین سه‌گانه حمایتی از واحدهای تولیدی کردند. «تدوین بسته حمایتی برای تامین نقدینگی»، «تمدید طرح رونق در سال جاری» و «بررسی و رفع چالش‌های غیرمالی بنگاه‌ها در ستاد تسهیل وزارت صنعت، معدن و تجارت» از جمله اقداماتی است که در دستور کار متولیان این بخش قرار گرفته است.
 • سیاست‌های دوگانه برای اصلاح مصرف

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو سیاست‌های دوگانه وزارت‌خانه متبوعش در راستای اصلاح مصرف در بخش آب و برق را تشریح کرد. وی معتقد است از آنجا که روند کنونی مصرف آب و برق و صرف توجه به تولید برای جوابگویی به تقاضا روندی پایدار نیست، ناگزیریم مجموعه‌ای از سیاست‌های تشویقی و تنبیهی را برای مدیریت مصرف و تقاضا به‌کار بگیریم.
 • کاهش ۴۰ درصدی تنش آبی با یک راهکار

  ایسنا: معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار شده برای گذر از تنش آبی ۸۵۰ حلقه چاه در کشور حفر شود که حفر این‌ چاه‌ها می‌تواند تا ۴۰ درصد تنش آبی در کشور را کاهش دهد.
 • دست‌اندازهای واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام

  دنیای اقتصاد: کیوان کاشفی، عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران معتقد است واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام کشور به بخش‌خصوصی حداقل ۷۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کند. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه با اشاره به تاکید دوباره دولت بر واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش‌خصوصی گفت: بر اساس برآورد اولیه‌ انجام‌شده حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌‎تمام در کشور وجود دارد که از ۵ تا بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
 • الزام دستگاه‌های دولتی به تامین کالا و خدمات از طریق سامانه الکترونیک

  دنیای اقتصاد: دستگاه‌های دولتی به تامین کالا و خدمات مورد نیاز از طریق سامانه تدارکات الکترونیک دولت ملزم شدند. به گزارش «شاتا»، کیومرث فروتنی گفت: کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی طبق مقررات موجود ملزم به تامین کالا و خدمات مورد نیاز خود از طریق سامانه تدارکات الکترونیک دولت (ستادیران) هستند.
 • راهکارهای بهینه‌سازی توسعه صادرات

  دنیای اقتصاد: مدیران ایدرو در جلسه‌ای با مدیران مرکز تجارت بین‌الملل درخصوص نحوه همکاری مشترک در حوزه‌های آموزشی و مشاوره به شرکت‌های صنعتی برای بهینه‌سازی راهکارهای توسعه صادرات، تبادل نظر کردند. به گزارش «ایدرو نیوز»، معاون برنامه‌ریزی ایدرو در این نشست با اشاره به اهمیت آموزش مدیران ارشد حوزه صنعت گفت: آموزش مدیران ارشد حوزه صنعت در سازمان مدیریت صنعتی و مرکز آموزش‌های بازرگانی صورت می‌گیرد.
 • بحران آب برای پایتخت‌نشینان تمام شد؟

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب‌ و فاضلاب استان تهران گفت: در حال حاضر مشکل خاصی در تهران برای تامین منابع آب وجود ندارد و باید گفت که دیگر بحران آب در پیک امسال را پشت سر گذاشته‌ایم.
 • تقدیر از حامیان تولید ملی

  گروه بنگاه‌ها: همایش تقدیر از حامیان تولید ملی، با حضور مدیران عامل برخی از شرکت‌های تولیدی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به میزبانی گروه صنعتی رازی برگزار شد.
 • ردیابی پنهان‌کاران ارزی

  دنیای‌اقتصاد: یک ماه از اولتیماتوم به دریافت‌کنندگان ارز رسمی، برای ثبت و ارائه اطلاعات‌‌‌شان در سامانه قیمت کالا و خدمات می‌گذرد؛ اما هنوز بخشی از واردکنندگانی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا استفاده کردند قیمت‌های کالاهای‌شان را براساس قانون به نهاد نظارتی ارائه نداده‌اند و نسبت به ارائه اطلاعات مقاومت می‌کنند.
 • اعلام فهرست مشمولان دلار۴۲۰۰

  دنیای ‌اقتصاد: به‌دنبال ارائه بسته جدید ارزی، لیست کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی که شامل کالاهای اساسی و ضروری است در ۲۵ ردیف در بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام شده است. طبق سیاست جدید ارزی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، تنها گروه کالایی یک یعنی کالاهای اساسی که عمدتا شامل دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی می‌شود، می‌توانند از ارز دولتی استفاده کنند و کالاهای دیگر باید از محل بازار دوم تامین ارز شوند و دیگر تقسیم‌بندی کالایی تحت عنوان گروه‌های دوم و سوم کالایی وجود ندارد.
 • آمریکا خواستار تحریم اندونزی در WTO شد

  دنیای‌اقتصاد: در پی پیروزی آمریکا در مناقشه تجاری‌اش با اندونزی در سازمان تجارت جهانی (WTO)، آمریکا مدعی شد که این مناقشه در سال ۲۰۱۷ برایش ۳۵۰ میلیون دلار هزینه داشته است.
 • نحوه مداخله دولت در تکمیل و توسعه زنجیره ارزش

  دکتر مجید جلیلی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  رشد فزاینده رقابت جهانی، کوتاه شدن چرخه عمر محصولات و توسعه کاربرد فناوری در تولیدات صنعتی موجب تغییر ساختار تولید به‌سوی تولید مشارکتی و در فراتر از مرز‌های جغرافیایی و نیز، تمرکز بیشتر بر خدمات متصل به تولید شده است.
 • صدور مجوز واردات ۲۰ هزار تن کاغذ

  خبرگزاری فارس: در راستای رفع مشکلات حوزه کاغذ وزارت صنعت، معدن و تجارت با مجوز واردات ۲۰ هزار تن کاغذ برای شرکت‌های درخواست‌کننده با ارز دولتی موافقت کرد. این گزارش می‌افزاید مجوز واردات این مقدار کاغذ به تایید وزارت صمت و وزارت ارشاد رسیده است. دو روز پیش براساس اعلام وزارت صنعت، کاغذ و خمیر کاغذ جزو گروه یک کالایی یعنی کالاهای اساسی قرار گرفت.
 • نقش ارزهای رمزینه در آینده صنعت

  دنیای ‌اقتصاد: کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در تازه‌ترین نشست خود به بررسی موضوع ارزهای رمزنگاری شده یا همان ارزهای دیجیتال پرداخت و ضمن بررسی کارکردهای این نوع ارز و موانع استفاده از آن تصریح کرد که آینده صنعت مالی و بانکی دنیا در اختیار ارزهای رمزینه خواهد بود.
 • جهش روابط تجاری ایران و عمان

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عمان گفت: براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی چهارماه منتهی به تیر سال‌جاری حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱۶درصد رشد داشته است. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، عباس عبدالخانی، اظهار کرد: طبق آمار گمرک ایران، طی چهارماه منتهی به تیر سال‌جاری حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان به رقم ۵۳۷ میلیون دلار رسیده است. وی افزود: توسعه زیر ساخت‌های حمل‌ونقل دریایی و هوایی، سهولت صدور ویزا برای اتباع ایرانی در فرودگاه مسقط، استقبال عمان از سرمایه‌گذاران ایرانی، افزایش جمعیت ایرانی‌های مقیم در کشور مذکور و تاکید رهبران عالی دو کشور برای توسعه و ارتقای سطح روابط اقتصادی، از مهم‌ترین دلایل رشد حجم روابط تجاری میان دو کشور محسوب می‌شود.
 • مهندسی رفتار تجاری در بازار عراق

  دنیای‌اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق توجه به رفتارهای حرفه‌ای متناسب با بازار را مهم‌ترین اقدام برای تثبیت و توسعه حضور در بازار این کشور دانست. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد گفت: بازار ۳۸میلیونی عراق با پیچیدگی زنجیره‌های توزیع و لایه‌های متنوع مصرف، رفتار متفاوتی را از سوی فعالان اقتصادی می‌طلبد تا سهم بیشتری از بازار عاید محصولات کشورمان شود.

بیشتر