شماره روزنامه ۴۵۴۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۴

 • سه مسیر عبور از تحریم

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام، ایران را در شرایط اقتصادی جدیدی قرار داده است. اقدام دونالد ترامپ این پرسش اساسی را فراروی فعالان اقتصادی و بازار قرار داده است که خروج یک جانبه آمریکا از این توافق، شرایط کنونی را تا چه حد به شرایط پیش از برجام نزدیک خواهد کرد. اتاق بازرگانی تهران با ارئه پژوهشی در یک گردهمایی، چالش‌های خروج آمریکا از برجام را بررسی کرده و با مطالعه سیر تاریخی تحریم‌های مختلف علیه ایران، به ارائه سه راهکار برای برون‌رفت از اثرات دور تازه تحریم‌های ایالات متحده پرداخته است. انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه،‌ استفاده از خدمات مالی چین و روسیه به جای اروپا و انتقال پول از طریق بانک مرکزی اروپا، به‌عنوان راهکارهایی برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها از سوی کارشناسان ارائه شده است.
 • تنش‌های تجاری در سرازیری؟

  دنیای اقتصاد: قرار بود اواخر روز چهارشنبه دونالد ترامپ با ژان کلود یانکر، رئیس‌ کمیسیون اروپایی، در کاخ‌سفید دیدار کنند. با توجه به افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم و تهدید به افزایش تعرفه تمامی خودروهای وارداتی توسط دولت آمریکا، این دیدار تقابلی حساس میان سران دو متحد دیرینه به شمار می‌رود. به گزارش مجله «فورچون»، یانکر در حالی برای دیدار با ترامپ راهی واشنگتن شد که دولت آمریکا تاکنون سعی کرده است با پیشنهاد تعرفه خودرویی صفر به آلمان‌، اتحاد اروپایی‌ها را خدشه‌دار کند.
 • سازوکار نظارت بر روند ثبت سفارش‌ها ابلاغ شد

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌ای با تاکید بر مواردی درخصوص بازبینی و کنترل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات کالا در حوزه صنعت، معدن و تجارت و انطباق درخواست‌ها با مقدورات ارزی، دستور نظارت کامل بر عملیات اجرایی از سوی معاونان خود را صادر کرد.
 • سامانه جامع گمرکی مبنای تخصیص ارز دولتی می‌شود

  دنیای اقتصاد: مسوولان گمرک، وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت و بانک مرکزی توافق کردند تا اطلاعات سامانه جامع گمرکی مبنای قیمت‌گذاری کالاها برای تخصیص ارز دولتی شود.
 • واردات به عراق گران شد

  دنیای اقتصاد: حلقه صادرات به عراق تنگ‌تر شد. شورای وزیران عراق تصمیم گرفته تا تعرفه گمرکی برخی از اقلام وارداتی را از تاریخ چهاردهم مردادماه امسال برای مدت چهارسال در تمامی پایانه‌های مرزی افزایش دهد. بر این اساس تعرفه کت و شلوار مردانه ۲۰ درصد، تعرفه مواد شوینده و بهداشتی ۳۰ درصد، تعرفه مرغ و سایر فرآورده‌های وابسته ۵۰ درصد، تعرفه برخی از انواع واکسن ۱۰۰ درصد، تعرفه بلوک‌های سبک ساختمانی۲۷ درصد، تعرفه کتاب‌های درسی مقطع ابتدایی و راهنمایی ۲۰۰ درصد، تعرفه چیپس سیب‌زمینی طبیعی ۸۵ درصد و تعرفه ژنراتورهای برق ۲۶ درصد اعلام شده است.
 • چهار مصوبه جدید کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی

  دنیای اقتصاد: چهار مصوبه جدید کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی اعلام شد. دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با تاکید بر اینکه براساس مصوبات جدید این کارگروه آبیاری فضای سبز در طول روز ممنوع شده است، گفت: در این مصوبات سازوکار تشویقی برای شهرداری‌هایی که حفاظت و ارتقای فضای سبز شهرها را همزمان با کاهش مصرف آب پیاده‌سازی کند پیش بینی شده است.
 • تدوین لایحه حمایت از شرکت‌های مدیریت صادرات

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با شرکت‌های مدیریت صادرات و کارگاه ایجاد و توسعه شبکه‌های صادراتی از تدوین پیش‌نویس لایحه حمایت از فعالیت شرکت‌های مدیریت صادرات خبر داد.
 • آغاز جدایی رسمی انگلیس و اتحادیه اروپا در WTO

  دنیای اقتصاد: انگلیس و اتحادیه اروپا به دنبال ماه‌ها آماده‌سازی دیپلماتیک، رسما خواستار جدایی در سازمان تجارت‌جهانی (WTO) شدند. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، سازمان تجارت‌جهانی دو پیش‌نویس محرمانه توافق عضویت را در میان ۱۶۴ عضو این کلوب تجاری منتشر کرد که برای نخستین‌بار در تاریخ ۲۳ ساله WTO، حقوق و تعهدات انگلیس در تجارت کالا را از حقوق و تعهدات اتحادیه اروپا جدا می‌کند. جولیان بریث‌ویت، نماینده انگلیس در توییتی این رویداد را نقطه عطف مهمی در آماده‌سازی برای خروج انگلیس از عضویت اتحادیه اروپا خواند. سند پیش‌نویس انگلیس ۷۱۹ صفحه است. سازمان تجارت‌جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد اعضای این سازمان سه ماه برای بازبینی این سند فرصت دارند و اگر اعتراضی از سوی سایر اعضا وجود نداشته باشد، این سند تصویب خواهد شد.

بیشتر