شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۵

 • تزریق پول جدید به صنعت

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط در قالب طرح رونق از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد. طرح رونق تولید سال ۹۷ به منظور هموارسازی مسیر تولید ملی و حمایت از بنگاه‌‌های اقتصادی در راستای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، هدایت نقدینگی جامعه به سمت بخش‌های مولد و تامین مالی تولیدکنندگان داخلی در دستور کار است.
 • سردرگمی صادرات در فضای مبهم

  دنیای اقتصاد: اعضای کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در تازه‌ترین نشست هم‌اندیشی خود، باز هم دغدغه‌هایشان را با توجه به سیاست‌های ارزی کشور عنوان کردند. شفاف نبودن بخشنامه‌های ارزی که همواره یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی بود، بالاخره در این نشست مورد تایید رئیس سازمان توسعه تجارت واقع شد. متولی تجارت اذعان کرد که ضعف دولت در اطلاع‌رسانی، بازرگانان را سردرگم کرده است.
 • عطش واردات با ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار ثبت‌سفارش‌ها حاکی از آن است که از ابتدای سال‌جاری تا پایان تیرماه، ۴۴ میلیارد دلار تقاضای ورود محصولات مختلف در سامانه نیما ثبت شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد جنس این ثبت‌سفارش‌ها عمدتا محصولات واسطه‌ای و سرمایه‌ای بوده‌اند. این در حالی است که متولی سازمان توسعه تجارت در آخرین نشست خبری خود درباره میزان ثبت‌سفارش‌ها به تفکیک گروه‌های مختلف عنوان کرد که تا ۲۰ خرداد ماه امسال بیش از ۲۵ میلیارد دلار ثبت‌سفارش برای واردات انجام شده است.
 • ایجاد نظام ثبت سفارش در مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: از هفته آینده نظام ثبت سفارش باتوجه به مقتضیات، در مناطق آزاد ایجاد می‌شود تا شاهد کمترین مشکل بر سر راه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی باشیم.به گزارش «دنیای اقتصاد» دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در همایش ملی رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو با اعلام این مطلب گفت: سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری برای کشور دارای اهمیت استراتژیک است و صرفا در شرایط سخت نباید به دنبال مخاطبان خاص و سرمایه‌گذار باشیم.به گفته مرتضی بانک، هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود مگر آنکه بهره‌برداری از آن صورت بگیرد، براین اساس فراهم‌کردن سودآوری برای سرمایه‌گذار یک عنصر بدیهی است که باید آن را تضمین کنیم تا حس ناامنی به سرمایه‌گذار منتقل نشود.
 • عقب‌نشینی مصلحتی ترامپ

  دنیای اقتصاد: پس از نشست روز چهارشنبه، آمریکا و اتحادیه اروپا در «جنگ‌تجاری» اعلام آتش‌بس کردند. دو طرف توافق کردند برای حذف موانع تجاری میان دوسوی اقیانوس اطلس و اصلاح «سازمان تجارت جهانی» با هم همکاری کنند. در این باره روزنامه آمریکایی «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی به نقل از یکی از افراد حاضر در جلسه مدعی شده است؛ دونالد ترامپ برای جلوگیری از «جنگ‌تجاری» امتیازاتی از اتحادیه اروپا گرفته است.
 • ذخیره‌سازی کالاهای اساسی در آستانه تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین و توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد بیش از ۱۰ میلیارد دلار بر‌ای تامین کالا‌های اساسی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است و از سوی دیگر برای مقابله با شروع تحریم‌ها، ۷ میلیون تن کالا ذخیره شده است و کسری نیاز بازار از طریق واردات قابل تامین است.
 • حمایت از حقوق مالکیت برای جذب سرمایه‌ خارجی

  دنیای اقتصاد: در بیست و نهمین نشست کمیسیون حمایت قضایی و مالکیت فکری اتاق بازرگانی ایران، مباحثی از جمله تشکیل شورای سیاست‌گذاری مالکیت فکری و رسیدگی قضایی به ممنوع‌الخروجی فعالان اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین اعضای این کمیسیون بر اهمیت حضور بخش‌خصوصی در سازمان جهانی مالکیت فکری و لزوم پیگیری این موضوع تاکید کردند. به گفته کارشناسان، حمایت از حقوق مالکیت فکری، اطمینان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی را بیشتر می‌کند.

بیشتر