آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • اصلاح اقتصادی در دست انداز

  دنیای اقتصاد: پایش ملی کسب‌و‌کار که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اتاق ایران انجام می‌شود، نشان می‌دهد که شاخص فضای کسب‌و‌کار در بهار ۹۷ وضعیت بدتری نسبت به زمستان ۹۶ پیدا کرده؛ به این مفهوم که فضای کسب‌وکار برای فعالان اقتصادی نامساعدتر شده است. بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۱۳۹۷، رقم شاخص ملی، ۱۵/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده است.
 • موج جدید ورود سرمایه

  دنیای اقتصاد: کشورهای اروپایی گوی سبقت سرمایه‌گذاری در دو ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری را از سایر کشورهای متقاضی سرمایه‌گذار در کشور ربودند. آمار منتشر شده از روند جذب سرمایه خارجی بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع بیش از ۳۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای هشت طرح در کشور مصوب شده است.
 • ثبت سفارش‌ها راستی‌آزمایی می‌شود

  دنیای اقتصاد: ستاد راستی‌آزمایی ثبت سفارش کالا در بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد. روزهای پایانی فروردین‌ماه امسال بود که دولت دوازدهم در تصمیمی غیرمنتظره برای دلار، نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان را اعلام کرد. تحلیلگران اقتصادی از همان روزهای آغازین استارت سیاست‌های جدید ارزی، نسبت به ارزان‌فروشی منابع ارزی کشور هشدار و پیش‌بینی کردند که صف تقاضا برای ثبت سفارش‌ها بسیار طولانی خواهد شد.
 • ساختار صنعتی بیمار و مسکن‌های موقت

  حسین حقگو
  ساختار صنعتی کشورمان سخت بیمار است و با امروز و فردا کردن و تجویز مسکن‌های موقت درمان نمی‌شود. نه تزریق منابع بانکی ارزان قیمت و نه اختصاص ارز سهمیه‌ای و نه چند درصد بالا و پایین کردن نرخ مالیات‌ها و بیمه‌ها و تعرفه‌ها و انواع دیگر حمایت‌ها اعم از تضمین خرید محصولات و دسترسی به بازار و یارانه نهاده‌ها و... (الگوی راهبردی حمایت از تولید، مرکز پژوهش‌های مجلس، تیرماه ۹۵) دوای درد این بیماری نیست؛ زخم‌ها مهلک‌تر از این مرهم‌هاست و متاسفانه درمانگران (بخوانید برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران و مجریان و...) همچنان در تکاپوی تجویزهای مسکن‌وار. در حالی که «تجربه نشان می‌دهد سیاست‌های حمایتی مستقیم از تولید به گسترش بخش دولتی، رانت‌جویی، فساد مالی و ناکارآیی در جغرافیای اقتصادی و توسعه نامتوازن و اتلاف منابع مالی دولتی و بانکی منجر شده است» (همان منبع).
 • ثبت سفارش ۳۴۰ هزار تن کاغذ

  خبرگزاری مهر: معاون مدیرکل صنایع شیمیایی وزارت صنعت با اعلام ثبت سفارش ۳۴۰ هزار تن کاغذ تاکنون، گفت: تلاش می‌کنیم جزئیات نهایی از این ثبت سفارش‌ها را به اطلاع عموم برسانیم.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنجمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نماینده وزارت صنعت، معدن، تجارت و با تشکیل کارگروه تخصصی تعیین قیمت و حجم وارداتی درخواست‌های واردات کاغذ برگزار شد.
 • جزئیات جدید طرح مقابله با قاچاق سیگار

  خبرگزاری مهر: رئیس سابق مرکز برنامه‌ریزی و نظارت با تشریح جزئیات طرح مقابله با قاچاق سیگار گفت: طرح رهگیری محصولات دخانی پیشرفتی ۹۰ درصدی دارد و باقیمانده آن نیز تا پایان شهریورماه کامل می‌شود. علی اصغر رمزی عنوان کرد: طرح رهگیری محصولات دخانی به استناد ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طراحی شد. بر اساس این قانون باید تمام محصولات دخانی در سطح عرضه هم شناسه کالا وهم شناسه رهگیری داشته باشند.
 • آخرین روند صدور پروانه بهره‌برداری

  شاتا: بر اساس آمار ارائه شده از سوی دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۲ ماهه ابتدایی امسال با افزایش ۶/ ۱۸۳ درصدی در صدور گواهی امضای الکترونیکی و ۲۵ درصدی در صدور پروانه فنی و مهندسی روبه‌رو بوده‌ایم.پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادره در دو ماهه نخست امسال از لحاظ اشتغال ۶/ ۲۳ درصد و از لحاظ سرمایه مجوز ۴/ ۶۸ درصد نسبت به دو ماهه پارسال افزایش داشته است.
 • نحوه تخصیص اعتبار به معادن بزرگ

  شاتا: مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی گفت: سال ۹۶، بیش از ۶۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های زیربنایی اختصاص یافت.رامین بهمنی با بیان این مطلب عنوان کرد: از اعتبار اختصاص یافته، ۳۶۸ میلیارد ریال از منابع عمومی (اسناد خزانه اسلامی)، ۳۰۰ میلیارد ریال حقوق دولتی و ۱۲‌میلیارد ریال از منابع داخلی به طرح زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی اختصاص داده شد.
 • آینده مبهم تجارت جهانی

  دنیای اقتصاد: در پایان نشست دوروزه گروه ۲۰ که در شهر بوینس‌آیرس، پایتخت آرژانتین برگزار ‌شد، وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو این گروه نتوانستند برای حل‌وفصل تنش‌های تجاری ناشی از سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ، به اجماع برسند. در بیانیه پایانی این نشست با اشاره به اینکه رشد اقتصادی همچنان در سطح قدرتمندی قرار دارد، تنها هشدار داده شده که رشد کشورها نامتوازن‌تر شده‌ و ریسک‌های منفی کوتاه و میان‌مدت در حال افزایش است. این در حالی است که دولت چین از رسانه‌ها خواسته است اخبار جنگ تجاری را پوشش ندهند.
 • آسیب‌شناسی قیمت‌ها با تحولات ارزی

  دنیای اقتصاد: نشست «بررسی مشکلات فعالان اقتصادی در مورد نحوه قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی» با حضور رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درحالی برگزار شد که محور اصلی گلایه‌ها و مطالبات تولیدکنندگان در این نشست، نبود معیار مشخص برای تخصیص ارز رسمی به کالاهای وارداتی، مبهم بودن گروه‌‌بندی‌های کالاهای وارداتی،‌ مشکل تامین مواد اولیه برای تولیدات داخلی، روند‌های پیچیده بوروکراتیک وعدم ترخیص بسیاری کالاها از گمرک بعد از سیاست‌های اخیر ارزی بود.
 • کاهش اثرات تحریم با میدان‌داری بخش‌خصوصی

  محسن ضرابی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان
  سال‌ها است که از تریبون‌های مختلف، بر اهمیت بخش‌خصوصی تاکید می‌شود و تنها راه توسعه پایدار، متوازن و مقاوم کشور، اتکا به ظرفیت‌های بخش‌خصوصی معرفی می‌شود. اما از ادبیات دولتمردان تا اجرا، فاصله‌ای طولانی وجود دارد و به‌رغم فراز و نشیب‌هایی که در سه دهه اخیر شاهد آن بودیم و برنامه‌های متعددی که در راستای خصوصی‌سازی صورت گرفته است، بخش‌خصوصی کشور، عمدتا در بخش‌خدمات، امکان فعالیت یافته است؛ در حوزه بازرگانی خارجی، انحصارهای بزرگ همچنان در اختیار دولت و بخش غیردولتی است و بخش‌خصوصی، در مقام مستشار و هماهنگ‌کننده شرکت‌های بازرگانی دولتی، امکان عرض اندام می‌یابد.
 • ضرورت آزادسازی نرخ ارز

  دنیای اقتصاد: احمد عزیزی مشاورعالی بانک مرکزی در نشست مشترک ۵ کمیسیون تخصصی اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت آزادسازی نرخ ارز توسط صادرکنندگان بخش‌خصوصی تاکید کرد و گفت تا زمانی که دولت این موضوع را نپذیرد نمی‌توان انتظار کاهش قیمت ارز را داشت. مشاورعالی بانک مرکزی که میهمان ویژه نشست ۵ کمیسیون تخصصی اتاق ایران بود، گفت:‌ مدیریت بازار ارز در گرو انجام دو اقدام مهم است؛ یکی بخش‌بندی بازار و دیگری کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار که به آن آربیتراژ گفته می‌شود. وی با مقایسه‌ تطبیقی میان ایران و دیگر کشورهای دنیا، مهم‌ترین راهکارهای اثربخش برای برون‌رفت از مشکلات بانکی شرایط فعلی را تشریح کرد.
 • خبر خوش برای تولیدکنندگان صادراتی

  دنیای اقتصاد: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با توافق صورت‌گرفته با بورس کالا به‌زودی کارگروه‌های مختلفی با حضور کنفدراسیون صادرات ایران، اتاق بازرگانی تهران و بورس کالا فعالیت خود را آغاز خواهد کرد تا با حضور تمام تشکل‌های ذی‌نفع در هر گروه کالایی به‌عنوان صنایع پایین دستی و حضور تولیدکنندگان بزرگ صنایع بالادستی، برای رفع مشکلات موجود در موضوع عرضه، تقاضا و قیمت تشکیل شده و تصمیم‌گیری کند.
 • بازنگری یک‌ماهه کارت‌های بازرگانی

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به روسای سازمان‌های استانی این وزارتخانه دستور داد تا تمامی پرونده‌های مربوط به کارت‌های بازرگانی فعال و غیرفعال را به ترتیب زمان صدور، مجددا در مدت زمان حداکثر یک ماه مورد بازنگری قرار داده و گزارش نتایج حاصل را در پایان هر هفته به دفتر هماهنگی امور استان‌های این معاونت ارسال کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر