آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۵۴

 • ۵ برنامه برای اقتصاد کم کربن

  دنیای اقتصاد: زنگ هشدار اوج‌گیری بحران‌های زیست‌محیطی در ایران، چندی پیش از سوی فعالان اقتصادی کشور به‌صدا درآمد؛ بحرانی که به‌زعم آنان به مثابه یک بمب ساعتی در اقتصاد ایران عمل خواهد کرد. چالش‌های زیست‌محیطی که امروزه محل تنش‌‌های بسیاری در دنیا شده‌‌ است؛ پدیدآورنده‌ مهاجرانی شده که تنها به‌دلیل تغییرات اقلیمی و مخاطرات زیستی زادبوم‌شان، تن به مهاجرت داده‌اند.
 • نقش شرکت‌های فنی و مهندسی ایران در سازندگی سوریه

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با تاکید بر ایفای نقش شرکت‌های ایرانی به خصوص در حوزه فنی و مهندسی در سازندگی سوریه،گفت: ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف عمران، داروسازی، نفت، گاز، سد‌سازی و خودرو‌سازی داریم و در فعالیت‌های مربوط به خودرو‌سازی که قبل‌تر نیز در سوریه داشتیم، ظرفیت توسعه هرچه بیشتر نیز وجود دارد.
 • اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر

  ایسنا: رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق کشور از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به وزارت‌ نیرو از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد و گفت: این مهم در هیات وزیران به تصویب رسید و در اسرع وقت صورت‌حساب برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌صورت کامل پرداخت شد.
 • طرح آمایش آب در کشور اجرا شود

  ایرنا: رئیس بنیاد آب ایران گفت: اجرای طرح آمایش آب محور و ایجاد یک ساختار منطقی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌تواند به صیانت از منابع آبی کشور کمک کند.عبدالرضا فروغی با یادآوری اینکه منابع آب ایران در معرض تهدید جدی قرار گرفته است، افزود: بدون شک با تداوم روند کنونی مصرف آب بحران کمبود منابع آبی کشور پیچیده‌تر می‌شود و این دو اقدام اساسی می‌تواند ما را در پشت سر گذاشتن این بحران یاری کند.این فعال اجتماعی با بیان اینکه دولت با اجرای طرح آمایش آب محور باید تمام فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در کشور را با منابع آبی متناسب کند، افزود: اجرای این طرح سبب خواهد شد در یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله وضعیت غلط مصرف آب در بخش‌های مختلف کشور تغییر کند.رئیس بنیاد آب ایران یادآور شد: ایجاد ساختارهای منطقی بین تولید، انتقال و توزیع آب در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و محیط زیست می‌تواند تعادل متناسبی را بین تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان آب برقرار کند و دریافت قیمت تمام شده آب از مصرف‌کنندگان یا پرداخت مابه التفاوت آن توسط دولت به‌عنوان یارانه مدیریت منابع آب کشور در پایداری از منابع آب کشور بسیار موثر خواهد بود.به گفته فروغی، خشک شدن دریاچه‌ها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، استفاده مستمر و بدون ملاحظه از منابع آب‌‌های زیرزمینی، آلودگی محیط زیست، کمبود منابع آب شرب و گسترش ریزگردها، جامعه را در بسیاری مناطق کشور با تهدید جدی مواجه کرده است.
 • خوان آخر بازار دوم ارز

  دنیای اقتصاد: اعطای مجوز برای معامله اظهارنامه‌های صادراتی که به منزله ایجاد بازار دوم برای ارز است، در خوان آخر قرار گرفت. اگرچه صحبت‌های دیروز دو مقام دولتی این نگرانی را در میان فعالان اقتصادی ایجاد کرد که این طرح به مرحله اجرایی نخواهد رسید، اما برخی شنیده‌ها حاکی از این است که رایزنی‌ها با بالاترین مقام اجرایی کشور ادامه دارد. با ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی و تعیین نرخ این اظهارنامه‌ها در خریدوفروش میان واردکننده و صادرکننده به‌صورت توافقی، قرار بود واردکنندگانی که نتوانسته‌اند ارز مورد نیاز خود را از طریق سامانه نیما تامین کنند، از ارز صادراتی کالاها با پایه غیرنفتی بهره گیرند. اما رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه همایشی اعلام کرد که تمامی‌گروه‌های کالایی با نرخ رسمی ارز وارد می‌شوند. ازسوی دیگر، رئیس سازمان توسعه تجارت که پیش از این وعده ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی را داده بود، دیروز بر این موضوع تاکید کرد که باید بررسی شود نرخ توافقی تا چه میزان روی بازار اثرگذار است. ارزیابی‌ها حاکی از این است که تعلل سیاست‌گذار در برابر پذیرش نرخ توافقی ارزی، فعالیت سفته‌بازان مخرب در بازار را بالا می‌برد؛ به‌طوری‌که با افزایش تحرک این دسته، علائم هشداردهنده‌ای در بازار مشاهده شده‌ است که می‌توان آنها را به گسل‌های فعال ارزی تشبیه کرد.
 • دوره آموزشی مدیریت خرید داخلی

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «مدیریت خرید داخلی، تدارکات مقررات و قوانین مربوطه» روزهای پنج‌شنبه ۳۱ و جمعه ۱ تیر ماه، به مدت ۱۶ ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، هدف از برگزاری این دوره، پیاده‌سازی فرآیند مدیریت، تامین و خرید براساس متدهای علمی و انجام فعالیت‌های حمایتی به منظور تامین مواد و ملزومات مورد نیاز کلیه بخش‌های سازمان از طریق برنامه‌ریزی درخواست، خرید و انعقاد قراردادهای تجاری کوتاه‌مدت و بلندمدت است.
 • تعرفه‌ بر ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چینی

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی توسط دولت آمریکا، چینی‌ها را بر آن داشت تا در اقدامی تلافی‌جویانه، واردات ۶۵۹ قلم کالای تولید آمریکا به ارزش بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار را هدف تعرفه ۲۵ درصدی قرار دهند. بر این اساس روز دوشنبه دونالد ترامپ در واکنش به این اقدام تلافی‌جویانه چین،‌ در بیانیه‌ای به دولت خود دستور داد تا پیش‌نویسی برای افزایش تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از واردات کالاهای تولید چینی تهیه کنند. در این بیانیه، به مقامات تجاری دولت آمریکا دستور داده شده است تا ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی را به منظور وضع تعرفه ۱۰ درصدی شناسایی کنند.
 • مناطق آزاد باید باراندازهای صادراتی شوند

  دنیای اقتصاد: دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: پیش‌بینی اجرای برنامه‌های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام شده است به‌گونه‌ای‌که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی با کیفیت و رقابت‌پذیر هدایت شده‌اند. به گزارش روابط‌عمومی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مرتضی بانک اظهار کرد: ماهیت و قوانین مناطق آزاد براساس فعالیت صددرصد پایدار و با تکیه بر توان بخش‌خصوصی دنبال می‌شود.

ویدئوهای اقتصادی

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر