آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۴۳

 • تکرار یک درخواست از روحانی

  دنیای اقتصاد: رئیس بزرگ‌ترین پارلمان بخش‌خصوصی نیز دست به قلم شد و نامه‌ای درخصوص اصلاح سیاست‌های ارزی و دفاع از ارز آوران اصیل غیرنفتی کشور خطاب به رئیس‌جمهوری نوشت. این نامه، چهارمین نامه بخش‌خصوصی در مورد سیاست‌های ارزی به مقامات بلندپایه کشور است. نامه اول از سوی کنفدراسیون صادرات ایران در ۱۰ بند خطاب به معاون اول رئیس‌جمهوری نوشته شد. پس از آن به بخشی از مطالبات این کنفدراسیون در ابلاغیه دوم اردیبهشت پاسخ داده شد.
 • جهش رشد تجارت جهان در ۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: سازمان تجارت جهانی گزارش سالانه خود را منتشر کرد. این گزارش که مروری بر رویدادهای تجاری جهان در سال ۲۰۱۷ دارد اما عنوان آن گزارش سال ۲۰۱۸ است، با پیامی از رئیس این سازمان و مروری بر فعالیت‌های سال گذشته آغاز شده و در ادامه تحلیلی عمقی‌تر از جنبه‌های مختلف فعالیت‌های WTOدر ۱۲ ماه گذشته به‌دست داده است. گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» نگاهی دارد به اهم این گزارش.
 • سهم بخش‌خصوصی از صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان توسعه تجارت ایران به تشریح جزئیات نحوه استفاده فعالان اقتصادی از سامانه نیما و سهم این بخش‌خصوصی از صادرات غیرنفتی پرداخت و اظهار کرد:‌ وضعیت ارزی جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده سفته‌بازان ارزی شکل گرفته است و هدف از این سامانه فقط شفاف‌سازی تجاری است. محمدرضا مودودی به «ایسنا» گفت: طبق مصوبه ابلاغ شده در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات باید گفت که دراین زمینه دو بخش‌خصوصی و دولتی به‌صورت مجزا درنظرگرفته شده‌اند.
 • زمان تحویل ۳ هواپیمای ایرباس به ایران مشخص شد

  تسنیم: سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: احتمالا ۳هواپیمای ایرباس تا پایان سال تحویل شرکت‌های هواپیمایی داخلی می‌شود. صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرارداد شرکت‌های هواپیمایی بوئینگ و ایرباس با شرکت‌های ایرانی اظهار کرد: شرکت هواپیمایی بوئینگ پس از خروج آمریکا از برجام زیر بار نرفته و به قرارداد خود پایبند نبوده و قرار نیست هواپیمایی به ایران تحویل دهد.
 • ترکیه چگونه ۲۰ سال بهشت سرمایه‌گذاران شد؟

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: طرح مشوق سرمایه‌گذاری عمومی منجر به سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در سراسر ترکیه شد و این کشور را به شکل امروزی خود رساند و جزو ۱۵ اقتصاد برتر دنیا کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا کامی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه به بیان تجربه ترکیه و رویکرد‌های این کشور برای رسیدن به توسعه اقتصادی پرداخت. کامی دلیل موفقیت ترکیه را طرح‌های مشوق سرمایه‌گذاری و مدیریت توسعه سرمایه‌گذاری در سراسر این کشور می‌داند. به گفته وی از سال ۱۹۹۵ طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در ترکیه به‌صورت راهبردی آغاز شد و از سال ۲۰۰۰ این روند با سرعت بیشتری به کار خود ادامه داد. در اکثر موارد، طرح مشوق سرمایه‌گذاری عمومی بود که منجر به سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی شد و ترکیه را به شکل امروزی خود رساند و جزو ۱۵ اقتصاد برتر دنیا کرد.
 • کاهش ۱۰ درصدی واردات ایران از ترکیه

  واردات رسمی ایران از ترکیه در ۴ ماه نخست سال ۲۰۱۸ با افت ۳/ ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹۴۵ میلیون دلار رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در ۴ ماه نخست سال‌جاری میلادی رشد ۲ درصدی داشته است. مبادلات تجاری ایران و ترکیه در چهار ماه نخست سال‌جاری میلادی ۶۲۵/ ۳ میلیارد دلار اعلام شده است. این رقم در چهار ماه نخست سال قبل ۵۵/ ۳ میلیارد دلار بوده است.
 • شورش آمریکا علیه شرکای تجاری

  دنیای اقتصاد: پنج‌شنبه گذشته دونالد ترامپ با لغو معافیت افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم برای کشورهای متحد آمریکا، به‌طور رسمی شیپور جنگ تجاری را با متحدان دیرینه کشورش به صدا درآورد. رئیس‌جمهوری آمریکا سال جدید میلادی را با فرمان افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم آغاز کرد (به ترتیب با نرخ ۲۵ و ۱۰ درصد). او اما اندکی بعد تصمیم به معافیت برخی کشورهای به اصطلاح متحد آمریکا – شامل اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک – گرفت.
 • حرکت حلزونی در نوسازی صنایع

  دنیای اقتصاد: پرداخت طرح رونق سال ۹۶ در راستای «نوسازی و بهسازی» بنگاه‌های تولیدی با گذشت یک سال از اجرای طرح به کمتر از ۱۰ درصد رسید. براساس آخرین آمار اعلام‌شده از روند اجرای طرح «نوسازی و بهسازی» بنگاه‌های تولیدی (تیرماه سال گذشته تا ۵ خرداد سال جاری) پرداخت تسهیلات به مرز ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است که آمار اعلام‌شده از کندی در روند اجرای طرح نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تولیدی حکایت دارد.
 • تاثیر بارش‌های اخیر بر جبران کم‌آبی‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران تاثیر بارش‌های اخیر بر ذخیره برف تهران و جبران کم‌آبی‌ها در کشور را بررسی کرد. به‌گفته محمدرضا بختیاری، بارش‌های اخیر، کاهش بارش‌ها را جبران نکرده و ذخیره برف تهران در حال حاضر صفر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی در پاسخ به این سوال که آیا بارش‌های یک ماه اخیر کمبود بارش در سال آبی جاری را جبران کرده است، گفت: اصلا این‌طور نیست البته بارش‌ها بی‌تاثیر نبوده؛ چون موجب خنک شدن هوا شده و مشترکان از کولر استفاده نکردند.
 • نقش تحریم‌ها در صنعت آب و برق کشور

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو از بی‌اثری تهدیدهای آمریکا و احتمال اعمال برخی تحریم‌ها در مسیر رشد و توسعه صنعت آب و برق کشور خبر داد و گفت: صنعت آب و برق کشور به‌طور کامل خودکفا است؛ بنابراین هیچ نگرانی در زمینه ارائه خدمات به مردم وجود ندارد. به گزارش «ایرنا»، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم بهره‌برداری از چند طرح وزارت نیرو در رودهن اظهار کرد: اینک در شرایطی هستیم که حتی می‌توانیم به کشورهای همسایه و بازار هدف هم خدمات ارائه دهیم.
 • عدم پیش‌بینی جریمه برای پرمصرف‌های تهرانی

  ایسنا: قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: در حال‌حاضر هیچ برنامه‌ای برای جریمه یا قطع آب مشترکان پرمصرف نداریم و هدف ما این است که با انجام برنامه‌های فرهنگی مانند اطلاع‌رسانی و تبلیغ مانع ازدیاد مصرف مشترکان شویم. علیرضا نوذری‌پور با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی در حوزه مدیریت مصرف آب اظهار کرد: بی‌شک فرهنگ‌سازی و آگاه کردن مشترکان از وضعیت منابع آبی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در مدیریت مصرف آب داشته باشد.
 • رئیس جدید مرکز ملی فرش ایران منصوب شد

  دنیای اقتصاد: فرشته دست‌پاک با حکم محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان رئیس مرکز ملی فرش ایران منصوب شد. به‌گزارش «شاتا»، شریعتمداری در حکم انتصاب دست‌پاک آورده است: با عنایت به جایگاه فرش دستباف ایرانی انتظار دارم با برنامه‌ریزی، اقدامات جدی و موثر و نظارت صحیح، نسبت به حفظ و اعتلای این جایگاه همراه با توسعه کمی و کیفی، بیش از پیش اهتمام ورزید. پیش از این حمید کارگر، ریاست مرکز ملی فرش ایران را برعهده داشت و فرشته دست‌پاک معاون مرکز ملی فرش ایران بود. مرکز ملی فرش ایران به‌عنوان نهادی متمرکز و با هدف حمایت همه‌جانبه در عرصه‌های مختلف تولید، عرضه، حفظ و صیانت از ارزش‌های هنری و فرهنگی فرش دستباف ایران در سال ۱۳۸۲ و بر پایه مصوبه شورای‌عالی اداری بنیان نهاده شد.
 • رونمایی از محصول جدید سامسونگ

  گروه بنگاه‌ها: شرکت سامسونگ الکترونیکس، جدیدترین سیستم کولرهای گازی خود را معرفی کرد. این سری از کولرهای گازی، پیش از این در نمایشگاه موسترا کانوگوی (MCE) ایتالیا معرفی شده بود. شایان شمس، سرپرست بخش تهویه مطبوع سامسونگ در ایران درمورد جدیدترین مدل کولرهای گازی این شرکت گفت: سری جدید محصولات سامسونگ به فناوری «سرمایش بدون باد یا ویندفری» مجهز شده است، تحولی که می‌تواند یکی از مهم‌ترین مشکلات کولرهای گازی یعنی وزش مداوم باد سرد در خانه را حل کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر