آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۴۴

 • مثلث حمایت از کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: حمایت از کالای ایرانی در حال حاضر به مثلث حمایتی «مسوولان، مردم و فعالان اقتصادی وابسته شده است که اضلاع هر یک از این مثلث وظایفی دارند که مکمل یکدیگرند و این امکان را به وجود می‌آورند تا شعار سال جاری در راستای حمایت از کالای ایرانی محقق شود. اجرای شعار حمایت از کالای ایرانی به‌عنوان شعار سال جاری نشان داده که تحقق این مساله نیازمند ملزومات و ضرورت‌های مختلفی است؛ بخشی از این ضرورت‌ها به چگونگی فرهنگ مصرف در میان مردم بازمی‌گردد، فرهنگ مصرفی که در سال‌های اخیر تا حد زیادی نسبت به خرید کالای ایرانی بی‌اعتماد شده و به سمت کالای خارجی سوق پیدا کرده است.
 • توزیع اقساطی تجهیزات کاهنده مصرف آب

  دنیای اقتصاد: قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران از اجرای طرح توزیع لوازم کاهنده مصرف آب در سطح استان تهران خبر داد و گفت: با نصب این تجهیزات که هزینه آن به‌صورت اقساط در قبوض مشترکان اعمال خواهد شد، حدود ۵۰ درصد مصرف آب کاهش پیدا خواهد کرد. علیرضا نوذری ‌پور، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از توزیع لوازم کاهنده مصرف آب در سطح استان تهران به‌صورت اقساطی خبر داد و افزود: قانونی در این زمینه وجود دارد، مبنی بر توسعه و بهینه‌سازی آب روستایی در کشور که این قانون در سال ۹۴ تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید.
 • ایجاد کمیته ویژه مقابله با آثار تحریم در وزارت صنعت

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای مقابله با آثار تحریم در وزارت صنعت خبر داد و گفت: اروپایی‌ها هنوز تصمیمی مبنی بر ترک پروژه‌های معدنی ایران نگرفته‌اند. مهدی کرباسیان درمورد آثار خروج آمریکا از برجام بر معدن و صنایع معدنی ایران به خبرگزاری مهر گفت: معدن و صنایع معدنی از جمله حوزه‌هایی است که پیش‌بینی می‌کنیم که تحریم، مشکلات کمتری برای آن ایجاد خواهد کرد؛ بر این اساس، کمیته ویژه‌ای برای مقابله با آثار تحریم در وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تشکیل شده است که در آن مباحث مرتبط با تحریم‌های احتمالی و آثار آن مورد بحث و پیگیری قرار می‌گیرد.
 • شرکت معدنی روسیه در راه ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران از آمادگی بزرگ‌ترین شرکت معدنی روسی برای ورود به حوزه معدن ایران و همکاری در پروژه‌های معدنی کشور خبر داد. به‌گفته بهرام شکوری، فعلا پروژه معادن مهدی‌آباد برای سرمایه‌گذاری این شرکت روسی پیشنهاد شده و قرار است در این خصوص مطالعاتی صورت گیرد. رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: شرکت روسی UMMC یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی روسیه است که برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده است.
 • استدلال وزیر نیرو درباره واقعی نبودن قیمت آب و برق

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو با بیان اینکه فاصله قابل ملاحظه‌ای با قیمت واقعی آب داریم، گفت: نرخ آب و برق باید امروز اصلاح شود، چون فاصله قابل ملاحظه‌ای با قیمت واقعی داریم.
 • آذربایجان صادرات برق به ایران را استارت زد

  دنیای اقتصاد: سخنگوی شرکت دولتی «آذر انرژی» جمهوری آذربایجان از استارت صادرات برق جمهوری آذربایجان به ایران خبر داد. به‌گزارش خبرگزاری «آپا»، یحیی بابانلی گفت: براساس توافق‌نامه امضا شده میان شرکت «آذرانرژی» و شرکت «توانیر» ایران، انتقال نیروی برق با حداکثر قدرت ۱۸۰ مگاوات، روز جمعه به مناطق مغان و آستارای ایران آغاز شد.
 • کانال انتقال ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: از سرگیری تحریم‌ها علیه نقل‌و‌انتقالات مالی ممکن است برگشت‌پذیری ارز صادراتی را با مشکلاتی بیش از گذشته مواجه کند. فعالان اقتصادی بر این باورند که مانع مهم‌تر از تحریم‌ها، سیاست‌های اعمال شده درخصوص نرخ ارز است. از این رو فعالان بخش خصوصی در پاسخ به درخواست سازمان توسعه تجارت در مورد رفع ابهام درخصوص سامانه نیما، پیشنهاد دادند امکان کشف قیمت ارز از طریق عرضه و تقاضا برای صادرات با پایه غیرنفتی فراهم شود تا انگیزه صادرکنندگان برای صادرات کالا و بازگشت ارز حاصل از آن، تحت‌تاثیر قرار نگیرد.
 • دارو در زمان عرضه یارانه ارزی می‌گیرد

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه اعلام شد واردکنندگان دارو از دریافت یارانه ارزی به دلیل مکانیسم پیچیده آن انصراف داده‌اند، این نتیجه به اذهان متبادر شد که قیمت دارو با افزایش قابل‌توجهی مواجه خواهد شد، مساله‌ای که در رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد، اما ناصر ریاحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران که ریاست اتحادیه واردکنندگان دارو را نیز برعهده دارد، این نتیجه را نادرست خوانده و توضیح می‌دهد که این یارانه در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد تا از مصرف‌کننده دارو حمایت شود.
 • یک بنگاه صنفی به‌ازای هر ۷ خانوار ایرانی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف گفت: در مجموع بیش از ۳میلیون بنگاه صنفی داریم که در مقایسه با آمار جهانی خیلی زیاد است برای اینکه طبق نرم جهانی به‌ازای ۳۷ تا ۴۲ خانوار یک بنگاه صنفی هست اما در ایران به‌ازای ۷ تا ۸ خانواده یک بنگاه وجود دارد.
 • واکنش مدیرعامل ایران‌ایر نسبت به تاخیر پروازها

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال تاخیرهای زیاد در پروازهای مختلف داخلی دادستانی تهران از این موضوع انتقاد کرده و چنین تاخیرهایی را غیرقابل قبول دانسته است مدیر عامل ایران ایر در واکنش به این اظهارات گفته است که به صنعت هواپیمایی چه چیزی داده‌ایم که از آن توقع داریم؟ آخرین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نشان می‌دهد که در فرودگاه مهرآباد به‌عنوان اصلی‌ترین فرودگاه ایران در طول یک ماه به‌طور میانگین حدود نیمی از پروازها با تاخیر انجام می‌شود، آماری که نسبت به استانداردهای بین‌المللی شرایط چندان مناسبی ندارد.
 • تشکیل کارگروه حمایت از واحدهای تولیدی کوچک

  دنیای اقتصاد: معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مقرر شد کارگروهی به منظور تدوین برنامه‌های حمایتی از واحدهای تولیدی کوچک در این معاونت راه‌اندازی شود. به گزارش «شاتا» حسن یونس سینکی در نشست شورای مدیران معاونت امور اقتصادی وبازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این خبر، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایط کنونی ۴۸۰ هزار واحد تولیدی با کمتر از ۱۰ نفر نیروی کار در کشور وجود دارد که ظرفیت بسیار بالایی است و نباید این ظرفیت بزرگ اقتصادی در رویکردهای اقتصاد ملی فرعی شود.
 • موز وارداتی گران شد

  دنیای اقتصاد: واردات موز سبز تازه یا خشک کرده به ایران در دوماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش همراه بوده است.
 • ترانزیت؛ نقطه قوت توسعه چابهار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تثبیت نرخ ارز برای یک دوره‌ و در شرایطی که شوک‌های بیرونی به اقتصاد وارد می‌شود، می‌تواند امنیتی را حداقل برای حفظ تولیدکننده‌هایمان داشته باشد و اگر کم‌کم واقعی‌ شود حتما به تقویت تولید داخل کمک خواهد کرد.
 • کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ تشکیل می‌شود

  دنیای اقتصاد: نشست هماهنگی تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران - نروژ با حضور۲۰ شرکت فعال در حوزه‌های نفت،گاز، شیلات، مواد غذایی و حمل‌ونقل برگزار شد و در این نشست از تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان دو کشور خبر داده شد. محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران ضمن اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی نروژ، حجم مبادلات دوجانبه میان ایران و نروژ که رقمی در حدود ۱۸ میلیون دلار است را بسیار کم عنوان کرد و بر افزایش تعاملات اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.

بیشتر