آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۱۳

 • چکش‌کاری صنایع اولویت‌دار

  دنیای اقتصاد: بیش از هفت ماه از مهلت پیش‌بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه برای ارائه فهرست اولویت‌های صنعتی (با اولویت صنایع معدنی) می‌گذرد، اما هنوز خبری از لیست صنایع اولویت‌دار نیست.
 • پتانسیل‌های همکاری در حوزه آب و انرژی

  دنیای اقتصاد: زمینه‌های همکاری ایران و آلمان در حوزه آب و انرژی در دیدار وزیر نیرو با سفیر آلمان در ایران بررسی شد. به‌ گفته رضا اردکانیان پتانسیل‌های مناسبی بین دو کشور در بخش‌های آب و انرژی وجود دارد، اما تداوم همکاری‌ وزارت نیرو با طرف آلمانی منوط به دریافت سیگنال‌های مثبت برای عملیاتی شدن توافق‌های پیشین خواهد بود.
 • مشارکت ایدرو و روس‌ها در ساخت بالگرد

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه صنایع حمل‌ونقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از ورود این سازمان به پروژه ساخت بالگرد با همکاری و مشارکت یک شرکت صاحب‌نام روسی خبر داد.
 • برنامه وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق

  دنیای اقتصاد: معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر از طرحی در وزارت نیرو خبر داد که بر اساس آن، کولرهای گازی نو و کم‌مصرف با حمایت مالی یک میلیون تومانی دولت جایگزین کولرهای گازی پنجره‌ای قدیمی می‌شود.
 • قیمت برق‌ باید واقعی شود

  گروه بنگاه‌ها: ریشه اصلی مشکلات صنعت برق در ایران، ناشی از کمبود منابع مالی در وزارت نیرو و به‌طور دقیق‌تر غیر واقعی بودن نرخ و تعرفه فروش انرژی برق است.
 • مقصد گران‌ترین کالا‌های ایرانی

  دنیای اقتصاد: بررسی مقصد صادرات غیرنفتی ایران با بالاترین متوسط قیمت صادراتی نشان می‌دهد که کوبا خریدار گران‌ترین کالاهای ایرانی به ازای هر تن بوده است. در گزارشی آماری که از سوی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، گران‌ترین اقلام صادرات غیرنفتی ایران، مقاصد عمده صادراتی و مقاصد صادراتی با بالاترین متوسط قیمتی در سال ۹۶ اعلام شده است. در بین اقلام صادرات غیرنفتی «صنایع دستی مرصع»، «فلزات گرانبها» و «طلا» سه قلم کالایی است که به ازای هر تن، متوسط قیمت بالاتری را در آمارهای گمرکی به خود اختصاص داده‌اند.
 • اجماع علیه تصمیمات تعرفه‌ای ترامپ

  دنیای اقتصاد: معافیت موقتی اتحادیه اروپا و ۶ کشور از افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا درحالی هفته آینده (۱۱ اردیبهشت) به پایان می‌رسد که اتحادیه اروپا از سازمان تجارت جهانی درخواست کرد به شکایتی که چین علیه تعرفه‌های واردات آمریکا برای فولاد و آلومینیوم نزد این نهاد مطرح کرده است، ملحق شود. اوایل اسفند سال گذشته دونالد ترامپ با تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰درصدی بر آلومینیوم، جنگ تجاری را به‌صورت فراگیر وضع کرد.
 • منوی همکاری‌های اقتصادی ایران و چک

  دنیای اقتصاد: همایش تجاری ایران و چک با حضور فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شد. نمایندگان ۱۰ شرکت چک در حوزه‌های کاری دارویی، بانک، حمل‌و‌نقل، ساختمان‌سازی، گاز، برگزاری نمایشگاه، ماشین‌آلات، نیروگاه‌های برق و خبررسانی در همایش تجاری ایران و چک حضور یافتند. پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران، جمهوری چک را کشوری با تنوع فرهنگی و صنعتی خواند و گفت: تصویر خوبی از چک در ذهن ایرانیان وجود دارد و برخی محصولات این کشور از قبیل ظروف چینی، کشاورزی و ماشین‌سازی در ایران شناخته شده است.
 • امضای تفاهم‌نامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اوراسیا

  دنیای اقتصاد: «دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه تفاهم‌نامه چهار ساله ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد. این دستورالعمل دیروز در سایت دولت روسیه منتشر شده است و براساس آن، بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به مدت چهار سال منطقه آزاد تجاری ایجاد می‌شود. مطابق با این تفاهم‌نامه، طرفین قادر به داد و ستد کالاهای مشخصی که در گذشته بر سر آن توافق شده است، خواهند بود.
 • معرفی مدیرعامل جدید پگاه

  گروه بنگاه‌ها: سیدابراهیم حسینی به‌عنوان مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) معارفه شد. به گزارش روابط‌عمومی صنایع شیر ایران، مدیرعامل صندوق بازنشستگی در مراسم معرفی مدیرعامل جدید پگاه گفت: امیدوارم دکتر حسینی به‌عنوان فردی مرتبط با هر دو حوزه دانشگاه و صنایع غذایی، بتواند با کمک دوستان یک سرفصل جدید برای پیشبرد صنعت غذایی و کسب سود ۲۰ درصد تعریف کند. جمشید تقی‌زاده با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، صادرکننده کالای ایرانی، سرباز کشور است و مانیز باید به این بخش خدمت کنیم.
 • برگزاری دوره کاربردی MBA مدیریت منابع انسانی

  گروه بنگاه‌ها: دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برای اولین‌بار اقدام به برگزاری دوره کاربردی MBA مدیریت منابع انسانی کرده است. آرین قلی‌پور، عضو هیات‌علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، با اعلام این مطلب گفت: نقش راهبردی و موثر نیروی انسانی در دستیابی به مزیت رقابتی، رشد و توسعه نیروی انسانی در سازمان‌ها، مستلزم سرمایه‌گذاری مستمر بر سرمایه‌های انسانی و برجسته کردن نقش واحد مدیریت منابع انسانی سازمان‌ها است.
 • آیا مناطق آزاد محور اجرای قوانین مالیاتی است؟

  اباذر آذربون کارشناس حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد
  سال‌ها پیش، قانون چگونگی اداره مناطق آزاد با انگیزه رهایی فعالان اقتصادی از بوروکراسی‌های پیچیده اداری سرزمین اصلی در سال ۱۳۷۲ تصویب شد و در ماده ۱۳ آن قانون، همه فعالان اقتصادی در محدوده مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع مالیات‌های مستقیم، معاف شدند.

بیشتر