آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۱۴

 • رصد دلا‌ر در تورم و تجارت

  دنیای اقتصاد: رصد قیمت دلار در تورم و تجارت کشور در اولین ماه از سال ۹۷ نتایج قابل‌توجهی را به‌دست می‌دهد. از یکسو، گزارش بانک مرکزی از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران نشان می‌دهد که تورم نقطه‌به‌نقطه در کف ۲۲ماهه ایستاده و به زیر ۸درصد رسیده است. رشد شاخص قیمت در فروردین‌ماه در حالی به‌طور نسبی متوقف شده که نرخ ارز از ماه‌ها قبل، روند پرنوسان صعودی را در پیش گرفته بود. آمارها نشان می‌دهد که در ۴ماه منتهی به فروردین‌ماه امسال، نرخ دلار حدود ۲۵درصد رشد داشته است. بنابراین از این حیث که شاخص قیمت همزمان با التهابات ارزی آرامش خود را حفظ کرده، سناریوی عدم تبعیت مستقیم تورم از نرخ دلار، حداقل در کوتاه‌مدت را تقویت می‌کند. در عین حال، براساس گزارش عملکرد گمرک از تجارت خارجی ایران در فروردین‌ماه امسال، صادرات کشور رشد بیش از ۱۵درصدی را ثبت کرده است. ارزیابی‌ها حکایت از آن دارد که چاشنی ارزی به‌عنوان مهم‌ترین متغیر اثرگذار در تجارت، اثرش را در رشد صادرات و مثبت شدن تراز تجاری کشور گذاشته است. «دنیای‌اقتصاد» در دو گزارش جداگانه ردپای دلار در تورم و تجارت را مورد بررسی قرار داده است.
 • چشم‌انداز ۲۰۱۸ بازار کالاها

  دنیای اقتصاد: گزارش بانک جهانی از «چشم‌انداز ۲۰۱۸ بازار کالاها» نشان می‌دهد اقدامات سیاستی نظیر افزایش تعرفه‌‌های واردات که این روزها مطرح است، کاهش سطح تولیدات و وضع تحریم‌ها از جمله عوامل ریسک‌ساز در بازار جهانی به حساب می‌آیند. بر اساس پیش‌بینی‌های «بانک جهانی» قیمت نیمی از کالاها در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت. با این حال قیمت چهار‌پنجم از این کالاها در سطحی کمتر از رکورد قیمتی سال ۲۰۱۱ باقی خواهد ماند.
 • ترامپ سفرای تجاری به چین می‌فرستد

  دنیای اقتصاد: داستان جنگ تجاری دو غول اقتصادی جهان حالا به جایی رسیده که قرار است ترامپ تیمی از مقامات اقتصادی بلند پایه خود را به چین اعزام کند. این سفر در شرایطی انجام می‌شود که دو طرف مدام یکدیگر را به وضع تعرفه بر محصولاتشان تهدید می‌کنند.
 • تکلیف جدید دولت به صادرکنندگان

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تکلیف جدید دولت به صادرکنندگان کشور را تشریح کرد. به‌گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی خسروتاج با اشاره به اینکه سیاست‌های جدید ارزی دولت محدودیتی را برای شرکت‌های خرد و متوسط ایجاد نمی‌کند گفت: تا ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی باید در فواصل سه‌ماهه به سمت سامانه «نیما» هدایت شود. خسروتاج که در کمیسیون تلفیق مجلس سخن می‌گفت با اشاره به اینکه بیشتر شرکت‌های صادراتی ما خرد هستند گفت: از مجموع ۱۱ هزار شرکت فعال در صادرات تنها حدود ۲۸۰۰ شرکت با صادرات بالای یک میلیون دلار در سال داریم که اینها ۹۰ درصد صادرات کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
 • گرانی لوازم‌خانگی ممنوع

  دنیای اقتصاد: در پی درخواست اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی برای افزایش ۱۰ درصدی قیمت این کالاها و اعمال این افزایش نرخ از اردیبهشت ماه، معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از عدم صدور مجوز افزایش قیمت برای لوازم خانگی خبر داد و تاکید کرد: بنا بر تصمیم کارگروه تنظیم بازار، هرگونه افزایش قیمت کالا و خدمات ممنوع است.
 • چالش‌های صنایع روغن نباتی

  خبرگزاری تسنیم: عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفت: جلسه ستاد تنظیم بازار درخصوص وضعیت صنعت روغن نباتی پس از هشت ماه انتظار و بدون حضور نمایندگان تولیدکنندگان روغن نباتی هیچ نتیجه‌ای برای صنعت روغن نباتی نداشته است. کریم محمدزاده قنبری اظهار کرد: بررسی وضعیت صنعت روغن نباتی از شهریورماه سال گذشته و به‌رغم دستور صریح وزیر صنعت، معدن و تجارت و تایید بحث‌های کارشناسی از سوی سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به دلیل مخالفت دبیر ستاد تنظیم بازار در این ستاد مطرح نشده بود.
 • پیشتازان تولیدات صنعتی جهان

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها حاکی از آن است که روند رو به رشدی که از ابتدای سال ۲۰۱۷ در تولید صنعتی جهان مشاهده شده، در فصل پایانی سال ۲۰۱۷ همچنان استمرار داشته است. تولید صنعتی جهان در چهارمین فصل سال ۲۰۱۷ با سرعت بیشتری نسبت به فصل پایانی سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. بهبود شرایط کسب‌وکار، افزایش مخارج مصرفی و برنامه‌های امیدوارکننده سرمایه‌گذاری برخی محرک‌های توسعه در صنعت جهانی به‌شمار می‌روند. این در حالی است که ریسک رشد جهانی به دلیل عدم اطمینان‌های ناشی از مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در حال افزایش است و همچنین عدم اطمینان‌های ژئوپلیتیک هنوز از میان برداشته نشده‌اند. آخرین گزارش فصلی یونیدو از تولید صنعتی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران منتشر شده، نشان می‌دهد تولید صنعتی در کشورهای در حال توسعه و نوظهور با سرعت بیشتری نسبت به اقتصادهای صنعتی در حال افزایش است.
 • تفاهم با چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در چابهار

  گروه بنگاه‌ها: مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار، فدراسیون صنعت شیمی و پتروشیمی چین و مجتمع پتروشیمی نگین مکران روز گذشته برگزار شد.به گزارش «دنیای اقتصاد» مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با بیان اینکه از سرمایه‌گذاری چین در منطقه آزاد چابهار استقبال خواهیم کرد،گفت: برنامه‌های جدی دولت ایران برای توسعه چابهار استراتژیک و همه‌جانبه است و توسعه چابهار یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت در راستای طرح توسعه سواحل مکران است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر