آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۱۳

 • مدل بخش خصوصی برای فسادزدایی

  دنیای اقتصاد: بخش‌خصوصی برای مبارزه با فساد پیش قدم شده و این امر را از بنگاه‌های بخش‌خصوصی شروع کرده است. به عبارتی پارلمان بخش‌خصوصی، دست به خودارزیابی زده تا برای مبارزه با این پدیده، در ابتدا عیار بنگاه‌های این بخش را بسنجد.
 • تاسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان

  دنیای اقتصاد: اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان با حضور ۵۹ نفر از فعالان اقتصادی به‌عنوان اعضای مجمع موسس، در اتاق ایران تاسیس شد. به‌گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، محمدرضا کرباسی، در این نشست ضمن اشاره به حجم مبادلات یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلاری میان دو کشور، این حجم از مبادلات تجاری را با توجه به مرز مشترک ۹۰۰ کیلومتری و ظرفیت‌های موجود ناکافی ارزیابی کرد.
 • عوامل تشدیدکننده ناامنی غذایی در دنیا

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش «چشم‌انداز محصولات و وضعیت غذایی» سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد که به‌رغم فراوانی عرضه جهانی غذا، عواملی همچون بروز خشکسالی، سیل و مناقشات مداوم داخلی ناامنی غذایی را تشدید و طولانی کرده است.
 • کاهش ۱۹ درصدی صادرات پسته

  دنیای اقتصاد: آمار گمرک حاکی از کاهش ۱۹ درصدی صادرات پسته ایران در هشت ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. به گزارش «ایسنا» براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی هشت ماهه سال‌جاری، در این مدت ۵۹ هزار و ۷۴۴ تن پسته از ایران به کشورهای خارجی صادر شده است که ارزش مجموع این محموله‌ها به ۴۹۵ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۱۷۰ دلار می‌رسد. به این ترتیب قیمت هر کیلوگرم پسته صادراتی ایران در این مدت برابر ۳/ ۸ دلار بوده که اگر متوسط قیمت دلار در سال‌جاری را ۴۰۰۰ تومان فرض کنیم رقمی در حدود ۳۳ هزار تومان می‌شود. این درحالی است که در هشت ماهه نخست سال گذشته میزان صادرات پسته از ایران ۷۲ هزار و ۷۳۴ تن به ارزش ۶۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۳۸۰ دلار بوده است. مقایسه آمار صادرات پسته در سال‌جاری و سال گذشته نشان می‌دهد صادرات پسته ایران در هشت ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی با کاهش ۱۸ درصدی و از لحاظ ارزش با کاهش ۱۹ درصدی همراه بوده است.
 • پشت صحنه دو پرونده خودرویی

  دنیای اقتصاد: پشت‌صحنه ثبت‌سفارش خودرو و مذاکره با خودروسازان بزرگ با استناد به استدلال‌های مطرح‌شده، از سوی متولیان صنعتی رمزگشایی شد. نزدیک به ۶ ماه از توقف ثبت‌سفارش خودرو می‌گذرد و براساس جدیدترین خبرها، آیین‌نامه جدید ثبت‌سفارش خودرو در دولت در آینده نزدیک تصویب می‌شود که در آن علاوه‌بر تعیین تکلیف خودروهای دپوشده در گمرک، قرار است یک روال برابر برای ثبت‌سفارش اجرایی شود. شفاف‌سازی درمورد تاخیر در واگذاری سایت «بن‌رو» در قرارداد مشترک رنو و ایدرو نیز از دیگر اخبار مسوولان وزارت صنعت است.
 • روز از نو ؟!

  حسين حقگو: بار دیگر زمزمه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به گوش می‌رسد. موضوعی که پس از مخالفت کمیسیون‌های مجلس و حتی وزیر سابق و فعلی این وزارتخانه و سایر مسوولان آن و اکثر فعالان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران و... به نظر می‌رسید به بایگانی سپرده شده است.
 • یارانه نقدی نان نصف می‌شود

  دنیای اقتصاد: براساس لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده که باید به تصویب مجلس نیز برسد، یارانه نقدی نان نسبت به امسال ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. به‌ گزارش «ایسنا» در لایحه بودجه سال ۹۷ یارانه نقدی نان در جداول و تبصره‌ها نسبت به امسال کاهش ۵۰ درصدی داشته است که به‌گفته یک مقام مسوول در وزارت کشاورزی، دولت برای پیشگیری از تحقق بودجه‌ها و یارانه‌های تصویب شده، مزایایی در لایحه بودجه سال آینده مانند استفاده از اوراق‌سلف‌موازی و اسناد خزانه قائل شده که جبران‌کننده کسری موجود باشد.
 • انعقاد ۲۲ تفاهم‌نامه مشترک انتقال فناوری

  دنیای اقتصاد: در جریان برگزاری «چهارمین نشست فناوری بنگاه‌های کوچک و متوسط ایران و کره‌جنوبی» ۲۲ تفاهم‌نامه همکاری مشترک انتقال فناوری، بین شرکت‌های بخش‌خصوصی ایران و کره‌جنوبی به امضا رسید. به‌گزارش «روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران»، این تفاهم‌نامه‌ها با حضور هشت بنگاه خارجی و ۵۰ بنگاه داخلی در زمینه‌های مختلفی همچون «قطعات خودرو»، «عایق‌های حرارتی و برودتی»، «صفحه‌های خورشیدی و انرژی‌های نو»، «باتری‌های لیتیومی» و «موتورهای برقی» منعقد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر