آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۵۰۲۶

 • شاخص بهای مواد غذایی در ۹ ماه۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: مطابق آمارهای فائو، شاخص بهای مواد غذایی فائو که از ابتدای ژوئن ۲۰۲۰ روند صعودی را طی کرده، در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ معادل ۹/ ۹۷ بوده که نسبت به ماه آگوست ۲ واحد (معادل ۱/ ۲ درصد) و نسبت به سپتامبر ۲۰۱۹، ۶/ ۴ (معادل ۵ درصد) افزایش یافته است. مقدار شاخص مذکور در ماه سپتامبر ۲۰۲۰، به بالاترین میزان خود از فوریه ۲۰۲۰ رسیده است. قیمت‌های بالاتر روغن‌های گیاهی و غلات دلیل اصلی افزایش شاخص کل بهای مواد غذایی فائو در این ماه هستند. در مقابل قیمت محصولات لبنی به‌طور کلی ثابت باقی مانده و قیمت شکر و گوشت از سطح ارقام ماه آگوست عقب‌نشینی کرده‌اند.
 • شیوه نوین برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی

  ایرنا: معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور گفت: نفوذ دانش در بخش کشاورزی مهم‌ترین عامل رشد و ارتقای این بخش است تا بهره‌وری بیشتر تقویت شود.
 • تولید فرآورده‌های دامی منتخب در تابستان ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: مطابق داده‌های به‌دست آمده تعداد دام سبک در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل ۹ درصد کاهش داشته است. همچنین مقدار تولیدات دام سبک در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل ۳۷ درصد کاهش داشته است. در تابستان امسال حدود ۴/ ۸۶ هزار تن شیر توسط دام سبک تولید شده است.
 • ضوابط صادرات تخم‌مرغ در آبان اعلام شد

  ایلنا: دفترکل دفتر صادرات گمرک خطاب به کلیه گمرکات اجرایی آخرین ضوابط صادرات تخم‌مرغ در آبان را اعلام کرد. مدیرکل دفتر صادرات به کلیه گمرکات اجرایی آخرین ضوابط صادرات تخم‌مرغ در آبان را اعلام کرد. در بخشی از این نامه آمده است: تصمیمات یکصد و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار درخصوص عوارض صادراتی تخم‌مرغ در آبان ماه سال‌جاری جهت اطلاع و اقدام طبق مفاد نامه‌های مذکور ارسال و اعلام می‌دارد: ۱- صادرات تخم‌مرغ موکول به اخذ مجوز وزارت جهادکشاورزی (دفتر توسعه صادرات) است. ۲- پس از اخذ مجوز فوق‌الذکر انجام تشریفات صادرات مستلزم اخذ عوارض صادراتی به میزان (۳۵۰۰۰ ریال به ازای هر کیلوگرم صرفا در آبان ماه) است. مقادیر عوارض صادراتی ماه‌های بعد نیز پس از اعلام از سوی وزارتخانه ذی‌ربط، متعاقبا ابلاغ خواهد شد. ۳- عوارض صادراتی به میزان یاد شده از محموله‌های تخم‌مرغ صادراتی از ابتدای آبان سال‌جاری تا پایان این ماه قابل دریافت است.
 • کج‌راهه نهاده‌ها با ارز دولتی

  دنیای‌اقتصاد: نایب‌رئیس کانون مرغداران گوشتی کشور با بیان اینکه نهاده‌هایی که هم اکنون در بازار وجود دارند همه با ارز دولتی تامین شده است گفت: شایسته نیست در شرایط اقتصادی فعلی کشور و به واسطه نظارت نداشتن دستگاه‌های مسوول این نهاده‌ها از بازار سیاه سر در بیاورند.
 • صیادان خوزستانی از نبود جایگاه سوخت رنج می‌برند

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل شیلات خوزستان گفت: نبود جایگاه سوخت و فعالیت شناورهای غیرمجاز، مشکل عمده صیادان است که برای رفع آنها در حال برنامه‌ریزی هستیم‌. به گزارش خبرگزاری مهر، فتح‌الله ابوعلی در نخستین جلسه کارگروه صید و بنادر ماهی‌گیری استان، اظهار کرد: در راستای سهولت سوخت‌گیری شناورهای صیادی باید وارد عمل شد.
 • قیمت پیاز کاهش می‌یابد

  ایرنا: مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: با توجه به برداشت پیاز استان‌های اصفهان و مرکزی کمبودی در تامین پیاز نداریم و به‌زودی با عرضه آنها، نرخ این محصول کاهش می‌یابد. حسین اصغری درخصوص انتشار فیلمی در فضای مجازی درباره انبار حجم بالایی پیاز در فضای باز افزود: اکنون سالانه۳ میلیون و ۳۰۰ هزارتن پیاز در سطح زیرکشت ۶۸ هزار هکتار در استان‌های مختلف کشور تولید می‌شود.
 • سمنان استان مستعد برای تامین خاویار گیاهی

  ایرنا: رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به ظرفیت‌های این استان در زمینه محصولات متعدد کشاورزی گفت: این استان ظرفیت توسعه و تامین گیاه کینوا برای کشور را دارد که از نظر خواص و ارزش به‌عنوان خاویار گیاهی شناخته می‌شود. سید حسن میرعماد در نشست کشاورزی دانش‌بنیان استان سمنان بیان کرد: استان سمنان به‌دلیل شرایط آب و هوایی و اقلیمی خاص ظرفیت تولید گیاه کینوا را در وسعت زیاد دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر