آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۷۴۶

 • پیشتازان جذب سرمایه خارجی در صنعت غذا

  دنیای اقتصاد: کارنامه سرمایه‌گذاری خارجی در گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها در نیمه نخست سال‌جاری منتشر شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در نیمسال‌جاری در مجموع ۵۲ طرح صنعتی، معدنی و تجاری موفق به اخذ مجوز از سوی هیات سرمایه‌‌گذاری خارجی شده‌اند و مجموع سرمایه‌‌گذاری خارجی مصوب شده از سوی کمیته سرمایه‌گذاری خارجی برای سه گروه صنعت، معدن و تجارت ۷۶۷ میلیون و ۱۱۸ هزار دلار بوده است. با توجه به گزارش هیات سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان گفت تا پایان تابستان سال‌جاری سهم مصوبات مرتبط با گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها برابر با ۱۲ طرح بوده که با این شرایط می‌توان گفت: یک‌چهارم طرح‌های مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در مدت زمان مورد بررسی به این گروه اختصاص داشته است.
 • صید فانوس ماهیان مجوز ندارد

  خبرگزاری فارس: وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه در خلیج‌فارس هیچ‌گونه مجوز صید فانوس ماهیان صادر نشده است، گفت: این مجوز برای دریای عمان است و حدود ۹۰ کشتی با مالکیت ایرانی در دریای عمان مجوز صید این‌گونه ماهیان را دارند. محمود حجتی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده سوال‌کننده توضیحاتی را درباره سوال علت اعطای مجوز صید به‌صورت صنعتی به کشتی‌های با مالکیت چین در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان ارائه داد.
 • سه پیشنهاد برای ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر جهادکشاورزی از طرح سه پیشنهاد برای جلوگیری از ورود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده به کشور خبر داد و در این خصوص گفت: حدود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ عمدتا توسط شرکت‌های خصوصی وارد کشور شده است، اما به دلیل اینکه آلایندگی به سم قارچی آفلاتوکسین در اینها بالا بوده، اجازه ترخیص در داخل کشور داده نشده است و به‌صورت بارکد و بلوکه شده و مهر و موم شده در بندر‌ها مانده است.
 • هفت‌خوان تولید

  حسین بیت‌اللهی مدیرعامل شرکت سردسیر
  اقتصاد کشور این روزها حال و روز خوشی ندارد و برخلاف تمام تلا‌ش‌هایی که برای درمان زخم‌های کهنه‌اش صورت می‌گیرد، یکی از مهم‌ترین ارکان این اقتصاد بیمار یعنی تولید، از رونق افتاده و تا به امروز شعارها و وعده‌ها نتوانسته به این رکن مهم برای بهبود شرایط اقتصادی حاضر کمکی کند. مشکلات مانند ابر سیاهی شب و روز بر سر تولیدکنندگان می‌بارد. تحریم‌ها و بسته شدن فضای بین‌المللی از یک سو و تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های غیراصولی داخلی از سوی دیگر صنایع مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
 • صدور فله‌ای مجوز کسب‌وکار

  محمد محمدزاده مدیرعامل شرکت مدرن تجارت کیهان عصر جدید
  صنعت یکی از بخش‌های مهم و حیاتی اقتصاد هر کشور محسوب می‌شود. این حوزه تاثیرات قابل‌توجهی بر روابط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی درون و برون‌کشوری دارد؛ به همین دلیل به‌منظور رشد و توسعه، جزو اهداف بیشتر جوامع قرار گرفته و در این بین کشور ما، سال‌ها است که رشد و توسعه اقتصادی را از طریق توسعه این بخش پیگیری و هزینه‌های ریالی و ارزی فراوانی برای حل مسائل و مشکلات آن و ایجاد صنایع جدید صرف کرده‌ است. این درحالی است که موتور محرک اصلی این رشد، افزایش سرمایه‌گذاری اعم از فیزیکی و انسانی است. تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در این بخش، برای تداوم تولید یا سرمایه‌گذاری نیازمند سرمایه مالی هستند.

بیشتر