• پیشتازان جذب سرمایه خارجی در صنعت غذا

  دنیای اقتصاد: کارنامه سرمایه‌گذاری خارجی در گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها در نیمه نخست سال‌جاری منتشر شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در نیمسال‌جاری در مجموع ۵۲ طرح صنعتی، معدنی و تجاری موفق به اخذ مجوز از سوی هیات سرمایه‌‌گذاری خارجی شده‌اند و مجموع سرمایه‌‌گذاری خارجی مصوب شده از سوی کمیته سرمایه‌گذاری خارجی برای سه گروه صنعت، معدن و تجارت ۷۶۷ میلیون و ۱۱۸ هزار دلار بوده است. با توجه به گزارش هیات سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان گفت تا پایان تابستان سال‌جاری سهم مصوبات مرتبط با گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها برابر با ۱۲ طرح بوده که با این شرایط می‌توان گفت: یک‌چهارم طرح‌های مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در مدت زمان مورد بررسی به این گروه اختصاص داشته است.
 • صید فانوس ماهیان مجوز ندارد

  خبرگزاری فارس: وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه در خلیج‌فارس هیچ‌گونه مجوز صید فانوس ماهیان صادر نشده است، گفت: این مجوز برای دریای عمان است و حدود ۹۰ کشتی با مالکیت ایرانی در دریای عمان مجوز صید این‌گونه ماهیان را دارند. محمود حجتی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده سوال‌کننده توضیحاتی را درباره سوال علت اعطای مجوز صید به‌صورت صنعتی به کشتی‌های با مالکیت چین در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان ارائه داد.
 • سه پیشنهاد برای ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر جهادکشاورزی از طرح سه پیشنهاد برای جلوگیری از ورود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده به کشور خبر داد و در این خصوص گفت: حدود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ عمدتا توسط شرکت‌های خصوصی وارد کشور شده است، اما به دلیل اینکه آلایندگی به سم قارچی آفلاتوکسین در اینها بالا بوده، اجازه ترخیص در داخل کشور داده نشده است و به‌صورت بارکد و بلوکه شده و مهر و موم شده در بندر‌ها مانده است.
 • هفت‌خوان تولید

  حسین بیت‌اللهی مدیرعامل شرکت سردسیر
  اقتصاد کشور این روزها حال و روز خوشی ندارد و برخلاف تمام تلا‌ش‌هایی که برای درمان زخم‌های کهنه‌اش صورت می‌گیرد، یکی از مهم‌ترین ارکان این اقتصاد بیمار یعنی تولید، از رونق افتاده و تا به امروز شعارها و وعده‌ها نتوانسته به این رکن مهم برای بهبود شرایط اقتصادی حاضر کمکی کند. مشکلات مانند ابر سیاهی شب و روز بر سر تولیدکنندگان می‌بارد. تحریم‌ها و بسته شدن فضای بین‌المللی از یک سو و تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های غیراصولی داخلی از سوی دیگر صنایع مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
 • صدور فله‌ای مجوز کسب‌وکار

  محمد محمدزاده مدیرعامل شرکت مدرن تجارت کیهان عصر جدید
  صنعت یکی از بخش‌های مهم و حیاتی اقتصاد هر کشور محسوب می‌شود. این حوزه تاثیرات قابل‌توجهی بر روابط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی درون و برون‌کشوری دارد؛ به همین دلیل به‌منظور رشد و توسعه، جزو اهداف بیشتر جوامع قرار گرفته و در این بین کشور ما، سال‌ها است که رشد و توسعه اقتصادی را از طریق توسعه این بخش پیگیری و هزینه‌های ریالی و ارزی فراوانی برای حل مسائل و مشکلات آن و ایجاد صنایع جدید صرف کرده‌ است. این درحالی است که موتور محرک اصلی این رشد، افزایش سرمایه‌گذاری اعم از فیزیکی و انسانی است. تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در این بخش، برای تداوم تولید یا سرمایه‌گذاری نیازمند سرمایه مالی هستند.
 • ۱۲پیشنهاد برای بهره‌وری کشاورزی

  دنیای اقتصاد: داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در ۹ماه منتهی به آذر سال ۹۷، سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی حدود ۸/ ۸ درصد از ارزش افزوده کل فعالیت‌های اقتصادی بوده و با جذب ۲۳درصد از جمعیت شاغل، جایگاه مهمی را در اقتصاد ایران به خود اختصاص داده است.
 • برنامه امنیت غذایی تا ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: برنامه راهبری سه ساله کشوری در حوزه غذا چیست؟ رویکرد جدید برنامه جهانی غذا در ایران از دی سال ۹۶ تا دی سال ۱۴۰۰ در کشور اجرایی خواهد شد. هدف برنامه جهانی غذا در طول این بازه زمانی بهبود وضعیت معیشت و امنیت غذایی آسیب‌پذیرترین پناهندگان ساکن مهمانشهرها در چارچوب راه‌حل‌های راهبردی برای پناهندگان افغان است که مورد توافق دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و دولت‌های افغانستان، ایران و پاکستان با همکاری برنامه جهانی غذا قرار گرفته است.
 • زنجیره مشکلات صنعت غذا

  حسین بیگ‌محمدزاده / مدیرعامل صنایع‌غذایی شانا
  صنعت غذا ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد، از این لحاظ لازم است بیش از صنایع دیگر موردتوجه و نظارت باشد. همچنین بررسی عملکرد صنایع مختلف کشور در دوران سخت تحریمی و اقتصادی نشان از آن دارد که شرکت‌های غذایی کماکان توانسته‌اند بر مدار رونق باقی بمانند و بسیاری از خطوط صادراتی و بازارهای هدف خود را نیز حفظ کنند. با وجود این، تولیدگران غذا بر این باورند که طی یک‌سال اخیر اتفاقاتی رخ داده که چالش تامین مواد اولیه را بیش از گذشته جدی کرده است.
 • کارنامه ارزآوری محصولات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تجاری بخش کشاورزی و صنایع‌ غذایی تا نیمه تابستان سال‌جاری منتشر شد. براساس داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت جهادکشاورزی در مدت زمان مورد بررسی سهم این بخش از صادرات غیرنفتی حدود ۱۱درصد بوده که برابر با یک میلیارد و ۹۵۲میلیون دلار ارزش‌گذاری شده است. داده‌هایی که می‌توان گفت مهر تاییدی است بر اظهارات مطرح‌شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه صنایع‌ غذایی درحال تبدیل شدن به قطب صنعتی در منطقه است.
 • حدود مداخله دولت در صنعت غذا

  گروه بنگاه‌ها: صنعت غذا همواره یکی از صنایع سودآور و قدیمی ایران بوده است. با وجود این، در وضعیت‌های متلاطم اقتصادی، صنعت غذا نیز از دستورالعمل‌ها و سیاست‌گذاری‌های خلق‌الساعه و اشتباه در امان نیست. اعضای انجمن واردکنندگان موادغذایی و آشامیدنی در نشستی تخصصی، با بررسی موانع و چالش‌های پیش روی این صنعت، بر همکاری بیشتر دولت با بخش خصوصی تاکید کردند.
 • نفوذ دلال‌ها در بازار ماشین‌آلات صنعتی

  جعفر شیوزی/ مدیرعامل شرکت کارخانجات صنعتی آرد ماشین
  رشد روزافزون صنایع و تکنولوژی موجب تمایل مدیران و صاحبان صنایع به استفاده از اتوماسیون و ماشین‌آلات مکانیزه به‌جای نیروی انسانی شده است. ماشین‌آلات صنعتی یکی از اجزای جدانشدنی تولید هستند؛ بنابراین اطمینان از کارکرد صحیح و توانایی ماشین‌آلات در حفظ تلرانس‌های تعیین شده و تولید یکنواخت اهمیت بسیار زیادی دارد. این اطلاعات به مدیر کمک می‌کند تصمیمات بهتری درباره مسائلی همچون نیاز تعمیراتی ماشین آلات، تعیین صحت عملکرد ماشین و تعیین محدوده تلرانس ماشین بگیرد. ماشین‌آلات درحالی جزئی لاینفک از تولید هستند که این صنعت در ایران با برخی دست‌اندازها مواجه است. این روزها در بسیاری از گروه‌های صنعتی این سوال مطرح است که بعد از اعمال تحریم‌ها آیا تولید ماشین‌آلات صنعتی به‌خصوص در حوزه موادغذایی بدون چالش یا دست‌انداز ادامه دارد؟
 • موانع صادراتی موادغذایی

  محمد اسماعیل قدس /رئیس هیات‌مدیره شرکت دلپذیر
  چالش‌های صنایع غذایی در یک نگاه می‌تواند پیچیده و غیرقابل حل باشد و با یک نگاه دیگر می‌تواند چالش‌هایی ساده، قابل حل و پیش پا افتاده محسوب شود. این نوع نگاه به‌کارکرد و سیاست صاحبان صنایع غذایی کشور بازمی‌گردد.از دیدگاه من دست‌اندازهای فعلی صنعت غذا قابل حل است، زیرا می‌توان با به‌کار بستن برخی ترفندها در بخش مدیریت، از برخی چالش‌ها که در حوزه تولید و توزیع جانمایی شده است، عبور کرد. در این بین، برخی عنوان می‌کنند به‌دلیل شرایط حال‌حاضر اقتصاد کشور و در آن سو به‌دلیل اعمال تحریم‌ها، صنعت غذا دیگر سوددهی لازم را ندارد.
 • جدیدترین آمارها از واردات روغن

  ایرنا: دبیر انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران، نیاز سالانه کشور به روغن‌خام را یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن برآورد کرد و گفت: در هفت ماه گذشته ۸۰۰ هزار تن روغن موردنیاز کشور تامین و وارد شده است. امیرهوشنگ بیرشک با تاکید بر اینکه تا پایان سال‌جاری روغن‌خوراکی موردنیاز کشور تامین است، افزود: میزان واردات امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد؛ بنابر این کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت.
 • ضرباهنگ توسعه صنعت غذا

  دنیای‌اقتصاد: بررسی سه نمای آماری از «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» از تداوم صدرنشینی این گروه در اخذ مجوز تا میانه تابستان سال‌جاری حکایت دارد. داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس و پروانه بهره‌برداری را در دوره زمانی موردبررسی به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده آن است که این صنعت در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار دارد و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. از سوی دیگر، جذاب بودن «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» برای سرمایه‌گذاران موجب شده تا از میان ۳۰پروانه مهم صادره برای راه‌اندازی طرح‌های صنعتی به تفکیک نوع بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) در مدت زمان موردبررسی، ۹ طرح به این گروه اختصاص یابد؛ طرح‌های مهم راه‌اندازی شده در این دوره زمانی به استان‌های آذربایجان‌شرقی، قزوین، تهران و البرز اختصاص داشته است. در عین حال، سهم «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» از مصوبات هیات سرمایه‌گذاری خارجی تا میانه تابستان برابر با ۹ مصوبه است.
 • صعود از پلکان بسته‌بندی

  محمد برقبانی/ مدیرعامل آبتین دانا پلاست
  بسته‌بندی به‌عنوان یک ابزار کارآمد سال‌هاست که موردنظر کارشناسان علم بازاریابی قرار گرفته است. استفاده از انواع مختلف بسته‌بندی ضمن اینکه قابلیت نگهداری بهتری را به کالا می‌بخشد در کسب سهم بالاتری از بازار، برای کالای موردنظر نیز موثر است. نظریه‌پردازان بازاریابی دو نقش مهم برای بسته‌بندی متصور هستند که عبارتند از: «نقش محافظت» و «نقش تبلیغات». چنانچه از واژه به‌کار گرفته‌شده برای این نقش‌ها نیز برمی‌آید، نقش نخست به‌وجه نگهداری و دوام حاصل از بسته‌بندی و نقش دوم به‌جنبه آگاهی‌دهنده و پیش برنده بسته‌بندی اشاره دارد.

بیشتر