آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۶۱۶

 • فیلتر رانت در خوراکی‌ها

  دنیای اقتصاد: استارت حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از برخی اقلام ضروری مانند گوشت قرمز این دغدغه و پرسش را در میان فعالان اقتصادی و مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است که حذف ارز ترجیحی، چه تاثیری بر قیمت کالاهای اساسی خواهد گذاشت؟ در نگاه اول، عده‌ای این فرضیه را مطرح کردند که در شرایط فعلی، حدف ارز دولتی به افزایش تورم کالاهای اساسی منجر می‌شود و در نتیجه قدرت خرید مردم به شکل عمومی کاهش می‌یابد. اما بررسی تجربه تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مختلف در سال ۹۷ و همین طور تجربه حذف این ارز از برخی کالاها مانند گوشت قرمز نشان می‌دهد که رابطه معناداری میان کنار گذاشتن سیاست ارز ترجیحی و افزایش قیمت کالاها وجود ندارد. مطابق اظهارات فعالان بخش‌خصوصی، کالاهای خوراکی و آشامیدنی که سال گذشته در دایره ارز دولتی قرار داشتند، تورم بیش از ۸۰ درصدی را تجربه کردند؛ این تورم فزاینده در شرایطی اتفاق افتاد که دولت طی یک‌سال، ارز ارزان‌قیمت برای تامین کالاهای اساسی اختصاص داد. این سیاست اگرچه قرار بود به‌عنوان یک مکانیزم حمایتی تامین‌کننده عمل کند، اما در عمل، نه باعث منتفع شدن مصرف‌کننده نهایی شد و نه توانست بازار داخلی را به طرف تنظیم و تعادل پیش ببرد. درنهایت ضعف‌های بنیادی سیاست مذکور، باعث تغییر لاین ارزی از سوی دولت برای تامین کالاهای اساسی شد.
 • شروط جدید برای صادرات محصولات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی اعلام شد. در این راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نامه‌ای به گمرک ایران، شرایط جدیدی را برای صادرات و واردات محصولات کشاورزی ابلاغ کرده است. مطابق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت صادرات برخی کالاها تنها با کارت بازرگانی صاحبان واقعی کالاها یا نمایندگان قانونی و رسمی آنها امکان‌پذیر است.
 • چندوجهی حمایت دولت از صنعت غذا

  پیروز حمیدی مدیرعامل صنایع غذایی کامبیز
  با توجه به شرایط ویژه آب و هوایی ایران، همچنین تنوع و کیفیت مطلوب زمین‌های کشاورزی، صنعت غذا دارای اهمیت و مزایای فراوانی است. صنایع غذایی در ایران نسبت به دیگر بخش‌ها، صنعتی جدیدتر به شمار می‌رود و به این دلیل نیاز به حمایت‌های بیشتری دارد.
 • پیش‌بینی فائو از افزایش تولید غلات ایران

  دنیای اقتصاد: سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (فائو)در جدیدترین گزارش خود موسوم به چشم‌انداز غذایی جهان، تولید غلات ایران در سال‌جاری را ۵/ ۱۹ میلیون تن پیش‌بینی کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نهاد بین‌المللی با وجود خسارات سیل در ابتدای سال پیش‌بینی کرده است تولید غلات ایران در سال‌جاری نسبت به سال قبل افزایش یابد. در سال پیش از آن تولید غلات ایران ۱/ ۱۹ میلیون تن اعلام شده است. براساس گزارش فائو، تولید گندم ایران در این سال نسبت به سال قبل تغییری نخواهد داشت و در سطح ۴/ ۱۳ میلیون تن باقی خواهد ماند. تولید برنج ایران نیز بدون تغییر نسبت به سال قبل در سطح ۹/ ۱ میلیون تن باقی می‌ماند. اما تولید جو در ایران طی امسال ۲۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد و به ۳ میلیون تن می‌رسد. در سال قبل ۸/ ۲ میلیون تن جو در کشور تولید شده بود. تولید ذرت نیز در سال قبل ۹/ ۰ میلیون تن اعلام شده بود که این رقم در سال‌جاری با رشد ۲۰۰ هزار تنی به ۱/ ۱ میلیون تن خواهد رسید.
 • گره‌های تولید روغن‌های‌ خوراکی

  ابوالحسن خلیلی عضو هیات‌مدیره کنفدراسیون صنعت ایران
  صنعت روغن‌نباتی این روزها در شرایطی که کشور با تحریم‌ها مواجه است، چالش‌های متعددی را تجربه می‌کند. چالش نخست این صنعت، تامین روغن خام است. ایران به‌دلیل اینکه در بخش کشاورزی توسعه‌یافتگی کاملی را از سر نگذرانده است، نتوانسته توسعه دانه‌های روغنی را در حد تامین روغن خام به ثبات برساند. لاجرم تولیدکنندگان و صاحبان این صنعت به واردات روغن خام به‌صورت مستقیم یا واردات دانه‌های روغنی برای ادامه فرآیند تولید، وابسته به خارج از مرزها هستند؛ بنابراین می‌توان گفت چالش نخست، وابستگی بالای ۸۰درصدی صنعت روغن‌نباتی به تامین روغن خام از طریق واردات است.
 • صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد

  دنیای اقتصاد: صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد. این موضوع از سوی رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام شده است. پیش از این اوایل فروردین ماه ۹۸ بود که وزارت صمت تصمیم گرفت به منظور تنظیم بازار داخلی تا اطلاع ثانوی ممنوعیت این اقلام را اعلام کند. البته آنچه این روزها به وفور در بخشنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت دیده می‌شود، ممنوعیت و رفع ممنوعیت صادرات اقلام مختلف به خصوص مواد غذایی است. موضوعی که به گفته فعالان اقتصادی، بازارهای صادراتی را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند و میدان را در اختیار رقبا قرار می‌دهد. حال رحمانی، وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به گمرک جمهوری اسلامی ایران ممنوعیت صادرات سیبی‌زمینی و پیاز را لغو کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر