آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۶۱۰

 • چالش کوچک مقیاس‌ها در صنعت غذا

  دنیای اقتصاد: تجربه ادغام بنگاه‌های خرد و کوچک در صنعت غذای جهان به خصوص در بنگاه‌های ژاپنی، آمریکایی و اروپایی موجب شده تا این کشورها با اجرای این طرح در کنار کاهش هزینه‌های تولید بتوانند به صرفه‌های مقیاس، تنوع و قابلیت سرمایه‌گذاری در این صنعت دست پیدا کنند. روشی که هنوز در کشور ما اجرایی نشده است و بررسی آمار اعلام صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری نشان‌دهنده آن است که گروه‌های صنایع غذایی همواره در صدر دریافت‌کنندگان جواز قرار دارند و همچنان صدور جواز برای بنگاه‌های خرد در دستور کار متولیان امر قرار دارد.
 • خرید تضمینی گندم به چه قیمتی؟

  گلشن بابادی
  یکی از مهم‌ترین اختیاراتی که تولیدکننده دارد، فروش محصولات خود به خریداری است که به بهترین قیمت محصولش را بخرد. در ارتباط با کشاورزان همواره این حق از آنها گرفته شده؛ چه زمانی که دلالان محصولشان را به کمترین میزان می‌خرند و به بالاترین حد ممکن در بازار می‌فروشند و چه زمانی که دولت قیمت خرید محصولی را که درآمد یک سال کشاورز است به مراتب پایین‌تر از قیمت تولید آن محصول تعیین می‌کند. خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۸-۹۷ با حواشی بسیاری همراه بوده است و در حال حاضر که فصل برداشت گندم در مناطق گرمسیری کشور است و به برداشت گندم در سایر نقاط کشور نیز چیزی نمانده، همچنان این حواشی ادامه دارد.
 • چالش‌های صنعت نان زیر ذره‌بین‌

  علیرضا مروت‌پور /دبیر انجمن صنفی کارفرمایان
  مصرف نان‌های حجیم و نیمه حجیم، تولید شده به‌صورت صنعتی و نیمه صنعتی به دلیل مزایای آنها بیش از گذشته میان مردم رواج یافته است. رعایت اصول صحیح فرآوری خمیر و پخت نان، حضور دستگاه‌های نظارتی بر تولید نان در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی و عدم استفاده از افزودنی‌های غیرمجاز در تولید نان‌های حجیم و نیمه حجیم از عوامل موثر در کیفیت، مدت زمان ماندگاری و افزایش قابلیت هضم این نان‌هاست.
 • تصمیم جدید برای گوشت‌های وارداتی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌های مختلف، خواستار دریافت تفاوت ۴۸۰۰ تومانی از سوی بانک‌های عامل تخصیص‌دهنده ارز به محموله‌های گوشت وارداتی شد. به گزارش خبرگزاری مهر، براساس بخشنامه اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی به سیستم بانکی کشور، در مواردی که تامین ارز محموله‌های گوشت وارداتی با ارز دولتی تومانی انجام شده و کالای مربوطه ترخیص نشده باشد، پذیرش اسناد حمل مربوطه و صدور اعلامیه تامین ارز منوط به دریافت مبلغ ۴۸۰۰ تومان به ازای هر دلار از متقاضی با رعایت سایر مقررات خواهد بود. همچنین در بند ۳ این بخشنامه آمده است؛ در مواردی که اعلامیه تامین ارز بر مبنای نرخ رسمی قبل از ابلاغ این بخشنامه صادر شده باشد، در صورت مراجعه واردکننده برای پرداخت مابه‌التفاوت لازم است بانک مربوطه اقدام لازم را انجام دهد.
 • مشکلات‌ مالیات ارزش افزوده

  جمال رازقی جهرمی / مدیرعامل شرکت گروه تولیدی مواد غذایی ب. آ
  در سال‌های اخیر بحث مالیات ارزش افزوده، یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی برای تولید بوده است. برخلاف بسیاری از کشورها، مالیات ارزش افزوده در ایران در نقطه مصرف نبوده و تولیدکننده به اجبار، پرداخت‌کننده آن بوده است.

بیشتر