دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به بالا رفتن نرخ جهانی برنج گفت: بعد از جنگ روسیه و اوکراین شاهد بالا رفتن قیمت غلات و سایر محصولات کشاورزی در بازارهای جهان بودیم؛ چرا که کشورها تلاش دارند میزان ذخایر احتیاطی خود در زمینه غذا را افزایش دهند.  مسیح کشاورز  با بیان اینکه چین بخشی از کسری گندم خود را با واردات برنج جبران کرد، گفت: در حال حاضر نرخ برنج خارجی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این فعال اقتصادی ادامه داد: نرخ ارز، تعرفه و عوارض گمرکی و در نهایت نرخ جهانی برنج خارجی جزو مولفه‌های تعیین قیمت برنج وارداتی محسوب می‌شوند. کشاورز پایه محاسبات گمرک در سال جاری را بر اساس ای‌تی‌اس دانست و افزود: ای‌تی‌اس تقریبا ۶ برابر ارز ترجیحی است و این مساله تاثیر خود را بر قیمت تمام‌شده محصول می‌گذاشت و باعث بالا رفتن نرخ برنج وارداتی می‌شد، از این‌رو دولت تعرفه ۶ درصدی سود بازرگانی را به یک درصد رساند و مجلس نیز تعرفه گمرکی در قانون بودجه را از ۴ درصد به یک درصد تقلیل داد به همین دلیل نرخ برنج خارجی حدود هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج تصریح کرد: کاهش تعرفه کمک می‌کند قیمت برنج خارجی چندان افزایش نرخ را تجربه نکند و اگر شاهد اتفاق خاصی در روند واردات نباشیم در نهایت برنج خارجی کیلویی ۴۰ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش نرخ برنج هندی و پاکستانی می‌توان مبدأ تامین را تغییر داد و برنج از کشورهایی چون تایلند که نرخ پایین‌تری دارند وارد کرد، گفت: برنج از نوع‌های مختلف باید وارد کشور شود تا بازار شرایط رقابتی خود را حفظ کند و برنج‌ها با درجه کیفی مختلف وارد کشور شود. به گفته کشاورز؛ به تازگی مصوبه‌ای در ستاد تنظیم بازار تصویب شد که بنا بر آن واردات برنج تایلندی ممنوع شده است، چراکه برنج تایلندی که شرکت بازرگانی دولتی وارد کرد در بازار داخلی با استقبال مواجه نشد.

وی با اشاره به وظیفه ذاتی شرکت بازرگانی دولتی در تامین ذخایر احتیاطی کشور گفت: بنا نیست که این شرکت برنج‌های لوکس وارد و در بازار عرضه ‌کند از این‌رو برنج‌های ارزان‌قیمت این کشور را وارد کرد. این شرکت برای اینکه تاریخ مصرف برنج‌های تایلندی‌اش نگذرد آنها را وارد بازار کرد، اما از آنجا‌که مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار نگرفت واردات برنج تایلندی ممنوع شد. البته برنج تایلندی نوع مرغوب دارد که کیفیت آن با برنج داخلی برابری می‌کند. دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان بیان کرد: بخشی از محموله‌های وارداتی ترخیص نشده‌اند، چراکه کالاها در گمرکات انبار شده‌اند تا قانون بودجه جدید  و سیستم آن اعمال شود تا مجبور نباشند با قیمت گذشته محصول خود را عرضه کنند. به گفته وی؛ در سال جاری مجموع واردات ۳۰۸۸۶۲ تن بود که ۳۵هزار تن آن توسط شرکت بازرگانی دولتی و حدود ۲۰۰ هزار تن آن از سوی تجار وارد کشور شده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند