یزدان سیف درباره وضعیت تامین شکر افزود: یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن تولید داشته‌ایم و آمار کارخانه‌ها نشان می‌دهد که تولید شکر پاییزه ۵۲‌درصد و در کل ۲۲‌درصد افزایش داشته است. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: امیدواریم تا خرداد سال آینده مشکلی برای تامین محصول شکر در کشور نداشته باشیم.

 قیمت هر کیلوگرم شکر حداکثر ۱۸ هزار تومان است

وی گفت: رنج قیمت شکر بسته‌بندی شده در بازار ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است و در صورتی که قیمت‌ها بالاتر باشد، گرانفروشی صورت گرفته است.

 قیمت برنج گران نیست و متناسب با تورم است

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از ایجاد تنش در تامین کالای مورد نیاز مردم در تلاش هستیم گفت: در تامین برنج در سال‌جاری ۶‌درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم و بازار امروز از آرامش خوبی برخوردار است. سیف درباره دلایل گرانی برنج در بازار گفت: تعیین قیمت برنج ایرانی در اختیار کشاورزان است و برنج خارجی نیز با توجه به اینکه با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود از شمول قیمت‌گذاری خارج شده است. وی اظهار کرد: نرخ رشد برنج در مقایسه با رشد نرخ ارز متعادل بوده است، اما شرکت بازرگانی دولتی در حال توزیع برنج برای کنترل قیمت‌ها است. این مقام مسوول تاکید کرد: قیمت‌های برنج خارجی در بازار نسبت به نرخ تورم گران نیست حتی واردکنندگان نسبت به قیمت‌های فعلی برنج خارجی اعتراض دارند و اعلام می‌کنند که هزینه تمام شده آنها بیشتر است. وی اظهار کرد: هر کیلوگرم از بهترین برنج شمال بدون شکستگی ممکن است در بازار تا ۶۰ هزار تومان بالا رفته باشد، اما در حال حاضر  برنج طارم ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

سیف گفت: برخی از خبررسانی‌هایی که درباره قیمت برنج صورت می‌گیرد جهت‌دار است؛ در حال حاضر ذخایر راهبردی در وضعیت مطلوبی قرار دارد. وی اظهار کرد: قیمت برنج خارجی بر اساس آمار سازمان حمایت و اصناف برای هرکیلوگرم برنج هندی ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان و پاکستانی ۲۸ تا ۳۱ هزار تومان است که این نرخ‌ها براساس هزینه‌های واردات نرخ متعادلی خواهد بود.

سیف  همچنین درباره ممنوعیت واردات برنج نیز گفت: ممنوعیت واردات برنج (در فصل برداشت محصول داخلی) یک قانون است و همه باید به قانون احترام بگذاریم؛ اگر قرار است تغییری صورت بگیرد باید بر اساس قانون باشد.

 تهاتر برنج با برق ایران و پاکستان

وی درباره تهاتر کالا با کالا با پاکستان گفت: امکان تهاتر برنج با کشورهای مختلف را داریم به طوری که امروز در قبال صادرات برق به پاکستان، برنج وارد می‌شود.

 گندم صنف و صنعت دیگر توسط دولت تامین نمی‌‌شود

این مقام مسوول اظهار کرد: بخش عمده‌ای از گندم مورد نیاز صنف و صنعت را دیگر دولت و شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین نخواهند کرد، بر این اساس دیگر فعالان این بخش خود باید نسبت به عقد قرارداد با کشاورزان اقدام و به صورت توافقی آن را خریداری کنند که این امر می‌تواند منجر به کاهش بار دولت در خرید تضمینی گندم ‌شود.

 هیچ تصمیمی ‌برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن تا به امروز گرفته نشده است

وی گفت: در حوزه تغییر نرخ ارز هیچ تصمیمی‌ تا به امروز اخذ نشده است و هر آنچه مطرح است در واقع بررسی و مطالعه است؛ این امر نیاز به الزامات قانونی دارد و نظر مقامات و تصمیم‌گیران قبل از اجرا گرفته می‌شود.

 یارانه نان برداشته نخواهد شد

وی در ارتباط با امکان حذف یارانه آرد خبازی و نان گفت: یارانه و ارز واردات گندم به واسطه اهمیت زیادی که دارد حتی مطالعه‌ای برای حذف آن صورت نگرفته است و قیمت آرد و نان به طور قطع تغییری نخواهد داشت. وی در پاسخ به ادعای کارخانه‌های صنایع غذایی مبنی بر کمبود روغن پالم گفت: ۳۴۰ هزار تن روغن پالم به کشور آمده است در حالی که کل واردات روغن خام ۴۰۰هزار تن است.

p26- (2) copy

 

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند