اقدامات قبل از شروع فصل جدید

تعیین مراکز خرید: اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان مجاز است با در نظر گرفتن موقعیت مکانی، ‌رعایت قوانین و مقررات جاری در صورت نیاز به مراکز خرید و ذخیره‌سازی غیرملکی با انعقاد قرارداد مطابق فرمت‌های ارسالی حسب مورد اقدام کند. همچنین به‌منظور رعایت صرفه و صلاح در هزینه‌های تبعی ضروری است ترتیبی اتخاذ شود تا با مد نظر قراردادن حجم خرید و ظرفیت‌های مراکز ملکی و غیرملکی بلندمدت، ایجاد یا حذف مرکز خرید موقت و تعیین حد فاصل بین مراکز با رعایت تسهیل در تحویل محموله‌های تولید کشاورزان در کارگروه استانی مشخص شود.  اطلاع‌رسانی به جامعه هدف: خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال ۱۳۹۹ از طریق سامانه سیفا و از کشاورزانی که مشخصات آنها در سامانه مذکور ثبت است، خریداری خواهد شد. از این‌رو به‌منظور آگاهی کشاورزان از حقوق خود اطلاع‌رسانی به جامعه کشاورزان در موارد مرتبط با خرید از طریق راهکارهای ذیل صورت می‌پذیرد؛ ۱- اطلاع از درج صحیح اشخاص کشاورز و مقدار قابل تحویل محصول. ۲- اطلاع از مراکز خرید تضمینی مجاز در سطح استان و شهرستان. ۳- اطلاع از میزان محصول تحویل شده به مراکز خرید.

همچنین به‌منظور اطلاع کشاورزان از فرآیند خرید گندم در مراکز خرید ضروری است نسبت به تهیه بنر یکسان اقدام و در مراکز خرید مجاز به نحوی که برای مراجعین به راحتی قابل رویت باشد، نصب شود.  

 کارگروه هماهنگی خرید گندم

کارگروه هماهنگی خرید تضمینی گندم استان به ریاست و عضویت روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت،‌ جهادکشاورزی تعاون روستایی و مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان، ‌اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیروی انتظامی و... جهت ایجاد هماهنگی و نظارت در حسن اجرای پروژه در چارچوب این ابلاغیه تشکیل می‌شود. همچنین کارگروه استانی موظف است که کلیه مراکز خرید گندم را به لحاظ برآورد حجم خرید، محدوده تحت پوشش، فاصله منطقی بین مراکز خرید،‌ توان تخلیه و بارگیری مراکز خرید،‌ کاهش هزینه حمل و انبارداری به تفکیک هر شهرستان به اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان جهت انجام اقدامات بعدی اعلام کند.  ضوابط استفاده از مراکز مباشران خرید: قرارداد متمرکز بین سازمان مرکزی تعاون روستایی و اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران در حال انعقاد بوده و نسخه‌ای از آن جهت اقدام به اداره‌کل ارسال خواهد شد.

 اقدامات حین عملیات خرید

همچنین اقدامات حین عملیات خرید شامل مولفه‌هایی از جمله «گندم‌های قابل خریداری و تحویل‌گیری»، «زمان و محدوده خرید»، «استفاده از سامانه سیفا»، «اعمال نظارت بر عملکرد مراکز خرید» و «اقدامات پس از خاتمه فصل خرید» می‌شود.گندم‌های قابل خریداری و تحویل‌گیری: گندم‌هایی قابل خریداری و تحویل‌گیری است که تولید داخل کشور و محصول تولیدی زراعی سال ۹۹-۹۸ باشد. نرخ پایه خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی و دوروم به ترتیب ۲۲ هزار ریال و ۲۲هزار و ۹۰۶ریال با ۴ درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید است. «گندم دوروم» مورد عرضه کشاورزان حتی‌الامکان در مراکز ملی خریداری و به‌صورت کاملا جداگانه تا زمان تحویل، نگهداری شود. در صورت بروز اختلاف نظر در مورد گندم معمولی و دوروم نظر آزمایشگاه اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان ملاک عمل خواهد بود. همچنین در مدت زمان خرید، استقرار تمام وقت عاملین تشخیص و ذی‌حساب مسوول کنترل کیفی و تحویل گیرنده گندم در تمامی مراکز خرید الزامی است. در نهایت کشاورزان جهت تحویل محصول باید با در دست داشتن کارت ملی و شماره حساب جهت فرآیند خرید و احراز هویت به مراکز خرید مراجعه کنند.  زمان و محدوده خرید: زمان خرید در سطح کشور از ابتدای فروردین ماه تا پایان آذر ماه سال ۹۹ تعیین شده است. بدیهی است تمدید مدت زمانی خرید منوط به درخواست استان‌ها و تایید کارگروه ملی خرید تضمینی گندم کشور خواهد بود. در عین حال، محدوده جغرافیایی خرید تضمینی گندم‌های تولید داخل مورد عرضه، کلیه استان‌های کشور خواهد بود. محدوده زمانی فصل خرید هر استان با توجه به شرایط اقلیمی توسط کارگروه هماهنگی خرید گندم استان تعیین می‌شود و پس از خاتمه فصل خرید هر مرکز در استان، آن اداره‌کل مکلف است نسبت به غیرفعال کردن مجوز خرید آن مرکز در سامانه سیفا و بانک کشاورزی اقدام کند.  استفاده از سامانه سیفا: در سال ۹۹ باید عملیات خرید تضمینی گندم از طریق سامانه سیفا انجام پذیرد و اطلاعات خرید برای پرداخت وجه کشاورزان با استفاده از سامانه مذکور به بانک کشاورزی ارسال شود. همچنین اطلاعات، مشخصات و سقف مجاز عرضه محصول هر کشاورز در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی تعریف و خرید گندم از کشاورزان مذکور امکان‌پذیر است. همچنین در صورتی که گندم بنا به خواست کشاورز توسط شخص حقیقی و حقوقی خدمات دهنده به کشاورز عرضه شود، سازمان جهادکشاورزی استان مکلف است خدمات‌دهنده مذکور را به همراه مشخصات کامل، میزان کاهش محصول قابل خرید از کشاورز و انتقال یافته به خدمات دهنده را تایید و ضمن درج میزان کاهش در سامانه موردنظر در اختیار ادارات کل غله و خدمات بازرگانی استان‌ها قرار دهد. در عین حال باید ترتیبی اتخاذ شود که اطلاعات خرید در سامانه سیفا توسط کاربران مراکز خرید به موقع و با دقت ثبت و پس از کنترل و تایید عاملان تشخیص و ذی‌حساب جهت پرداخت وجه به شعب بانک کشاورزی با استفاده از سامانه مذکور ارسال شود.

اعمال نظارت بر عملکرد مراکز خرید: اداره‌کل غله و خدمات استان موظف است نسبت به نظارت بر خرید کیفی اقدامات لازم را به‌عمل آورد. همچنین مراکز خرید گندم مجاز به خرید گندم خارج از ساعت کاری اعلام شده توسط اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان یا بدون حضور عوامل تشخیص، ذی‌حساب و مسوول کنترل کیفی نیستند. در کلیه مراکز خرید اخذ هرگونه وجه بابت انجام عملیات خرید (توزین، ‌نمونه‌گیری، تخلیه، بارگیری و...) از کشاورزان و رانندگان ممنوع است.  اقدامات پس از خاتمه فصل خرید:‌ پس از خاتمه عملیات خرید در کلیه مراکز خرید، سریعا نسبت به غیرفعال کردن مجوز خرید مرکز و ابطال مجوز برداشت از حساب این شرکت اقدام شود. اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان مکلف است هر گونه کسری و ضرر و زیان و خسارت‌های وارده را تا وصول قطعی کسری‌ها و خسارت وارده پیگیری و اقدام کند. در نهایت اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان مکلف است بلافاصله پس از پایان خرید در مراکز خرید نسبت به تهیه و تنظیم صورت حساب مراکز خرید از سامانه سیفا و متعاقب آن بلافاصله پس از پایان فصل خرید استان نسبت به تنظیم صورت حساب نهایی خرید استان اقدام و نتیجه به اداره‌کل هماهنگی خرید داخلی ارسال شود.

 

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند