تاثیر اعتصاب کارکنان سامسونگ روی بازار جهانی لوازم خانگی

سامسونگ الکترونیک، مدت‌‌‌‌ها از چنین آشفتگی‌‌‌‌های کاری که بسیاری از شرکت‌های بزرگ در کره‌‌‌‌ جنوبی را گرفتارکرده بود، اجتناب کرده بود. اختلافات کنونی در این غول فناوری، فعالیت‌‌‌‌هایش را مختل نکرده، اما به منزله شرایط نامعلوم برای فرهنگ محل کار این شرکت است. سهام سامسونگ در معاملات روز چهارشنبه در سئول، تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند. در حالی که سرمایه‌گذاران در حال حاضر نگران به نظر نمی‌‌‌‌رسند، تحلیلگران می‌‌‌‌گویند که این اعتصاب کم‌‌‌‌سابقه در بزرگ‌ترین شرکت کره جنوبی، می‌تواند باعث اقدامات مشابه در صنعت فناوری یا فراتر از آن شود و بازار کالای دیجیتال و لوازم خانگی را تحت‌‌‌تاثیر قرار دهد. بر اساس اینکه چه تعداد کارگر در بخش نیمه‌‌‌‌رساناهای کلیدی به این انصراف ملحق می‌‌‌‌شوند، این اقدام می‌تواند تولید را در تولیدکننده بوردهای مورد استفاده در لوازم خانگی و تراشه‌‌‌‌های حافظه پیشرو در جهان مختل کند یا استانداردهای جدیدی را برای این بخش ایجاد کند.

بیلی لیونگ، استراتژیست سرمایه‌گذاری در Global X ETFs در سیدنی گفت: این اعتصاب می‌تواند منجر به اقدامات گسترده‌‌‌‌تر کارگری در سراسر کره جنوبی شود. سایر شرکت‌های کلیدی ممکن است شاهد افزایش فعالیت‌‌‌‌های اتحادیه یا حتی اعتصاب‌‌‌‌ها باشند که نشان‌‌‌‌دهنده تاثیر دومینووار در صنعت است. نتیجه مذاکرات کارگری در سامسونگ می‌تواند سابقه‌‌‌‌ای برای صنعت فناوری ایجاد کند و بر پویایی بازار و استراتژی‌‌‌‌های سرمایه‌گذاری در بخش نیمه‌‌‌‌رساناها تاثیر بگذارد. لی هیون کوک، معاون دبیرکل این اتحادیه به بلومبرگ گفت: تصمیم اخیر اتحادیه پس از آن اتخاذ شد که مدیریت با درخواست اتحادیه برای مرخصی با حقوق بیشتر و افزایش دستمزد ۸۵۵کارگر که از افزایش ۳ درصدی دستمزد سالانه رضایت نداشتند، موافقت نکرد. رهبران اتحادیه، بعد از ظهر دوشنبه، برای اولین بار با جون یانگ هیون، رئیس جدید واحد نیمه‌‌‌‌رسانای سامسونگ دیدار کردند.

لی گفت: مشخص نیست چه تعداد کارگر در این اعتصاب ۳روزه شرکت خواهند کرد، اما اتحادیه اعضای خود را تشویق خواهد کرد تا به این تلاش بپیوندند. براساس گزارش بلومبرگ، این شرکت معمولا از طریق شورایی متشکل از نمایندگان هر دو طرف، افزایش دستمزد را تعیین کرده است و در مارس، شورای مدیریت کار، با افزایش دستمزد امسال به میزان ۵.۱‌‌ ‌درصد موافقت کرد که شامل افزایش ۳درصدی حقوق پایه و ۲.۱‌‌‌درصد افزایش عملکرد بود اما این توافق بعدا به دلیل اختلافات بر سر مرخصی استحقاقی و پرداخت پاداش لغو شد. پیش‌بینی شده اگر این اعتصاب چند روزه قطعی شده و صورت بگیرد، به دلیل وقفه در تولید بوردهای الکترونیک که در تلویزیون، یخچال، لباسشویی، فرگاز و... استفاده می‌شود، عرضه و قیمت جهانی برخی از لوازم خانگی با افزایش روبه‌رو خواهد شد.