مهدی شکری‌‌زاده، مدیر بازاریابی و فروش شرکت فولاد هرمزگان به همین مناسبت در یادداشتی، تحلیلی را ارائه کرده که چکیده آن در ادامه خوانده می‌شود:  امروزه یکی از مهم‌ترین ارزش‌‌های سازمانی شرکت‌های موفق در بازارهای رقابتی، موضوع مشتری‌‌مداری است و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان برای سازمان‌های مشتری‌‌مدار یکی از موضوعات اساسی محیط کسب و کار آنها محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت و جایگاه مشتری، شرکت‌های تولیدکننده به این باور رسیده‌‌اند که با رعایت ضوابط لازم برای حقوق مصرف‌کنندگان، باعث اعتمادسازی و جذب مشتریان بیشتر برای کالاهای خود می‌‌شوند. این موضوع به این دلیل دارای اهمیت است که در بازار، مصرف‌کننده حق انتخاب دارد و کالایی تقاضایی بیشتری دارد که کیفیت بهتر و قیمت مناسب‌‌تری داشته باشد؛ در نتیجه تولیدکنندگان جهت ارتقای سطح کیفی محصولات و ارائه قیمت‌های مناسب‌‌تر تلاش می‌کنند.

از این‌‌رو بررسی رفتار مصرف‌کننده به‌‌عنوان یکی از زیرشاخه‌‌های بازاریابی، به‌‌عنوان یک موضوع مهم همواره توسط تیم‌‌های فروش و بازاریابی شرکت‌ها مدنظر بوده و در مطالعه مراحل تصمیم‌گیری مصرف‌کننده به هنگام خرید یک کالا یا خدمات مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. در این راستا شرکت فولاد هرمزگان با شناخت و درک عمیق این موضوع، نگاه ویژه‌‌ای به رعایت حقوق مصرف‌کننده دارد. رعایت حقوق مصرف‌کننده در شرکت فولاد هرمزگان به‌‌قدری مهم است که نقشه راه اهداف کمیته تحول فروش و بازاریابی شرکت صرفا به تحقق اهدافی در زمینه افزایش رضایت مشتریان اعم از ارائه کیفیت مطلوب، ارائه قیمت و شرایط پرداخت مناسب، تحویل به‌‌موقع، سرعت رسیدگی به شکایات و… می‌‌پردازد.

مصرف‌کننده نقش اساسی و تعیین‌‌کننده‌ای در تمامی فعالیت‌‌های تولیدی و سودآوری شرکت دارد

فولاد هرمزگان اعتقاد راسخ دارد عامل اصلی کلیدی موفقیت و پایداری در بازار اهمیت دادن به فرهنگ مشتری‌‌مداری و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان بوده و بر این باور است که مصرف‌کننده نقش اساسی و تعیین‌‌کننده‌ای در تمامی فعالیت‌‌های تولیدی و سودآوری شرکت دارد. در همین حال، ادامه حیات اقتصادی شرکت منوط به اعتماد و رضایت مشتریان از کالای خریداری‌‌شده شرکت است. همچنین سود حاصل از حفظ مشتری دائم، بیشتر از سود حاصل از جذب مصرف‌کننده جدید خواهد بود.

نارضایتی مصرف‌کنندگان، مهم‌ترین نمره منفی عملکرد محسوب می‌شود

سازمان موفق سازمانی نیست که تنها در پی جذب مشتریان جدید باشد؛ بلکه حفظ مشتریان سابق و وفاداری آنها، نقش موثرتری در بهره‌‌وری و ارتقای سودآوری دارد؛ زیرا تنها بخشی از رشد سالانه فروش ناشی از جذب مشتریان جدید است.