متولی تامین مالی صنایع کیست؟

چندی پیش نیز با عضو هیات‌مدیره یکی از بانک‌های خصوصی برای دریافت تسهیلات تولید جلسه داشتم، ابتدا رسمی و بعد دوستانه گفت: بانک مرکزی بانک‌ها را ملزم کرده به هر میزانی که تسهیلات به مردم می‌دهند، باید منابع را در اختیار دولت نیز قرار دهند.

حال که مذاکرات احیای برجام در دولت سیزدهم از ۸ آذر ۱۴۰۰ آغاز شده و بیش از ۱۰ ماه است که دنبال می‌شود و بی‌‌‌نتیجه مانده است؛ مذاکراتی که با تداوم جنگ روسیه علیه اوکراین و انتخابات پیش روی کنگره آمریکا سرانجامی مبهم‌دارد.

در این بین بر اساس برآوردها، کشور تنها برای بازسازی و به‌روزرسانی زیرساخت‌‌‌ها بر اساس تقاضای روز جامعه، به حداقل ۵۰۰‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

بنابراین روشن است که تنگناهای مالی، دولت را مجبور به کاهش شدید یارانه و آزادسازی قیمت کالاهای اساسی و دارو و همزمان وضع قوانین جدید مالیاتی کرده است. در این میان مرکز پژوهش‌های مجلس در ارزیابی اخیر خود در خصوص نخستین بودجه دولت حاضر، با احتساب ترازهای مختلف، کسری بودجه ۱۴۰۱ را حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰‌هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. در همین راستا مهدی رعنایی، مدیرکل مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد در این باره گفته است: تا اول مرداد ، ۱۵۰‌هزار میلیارد تومان از اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه امسال در وضعیت «محقق نشده » قرار دارد. در این میان میزان درآمدهای نفتی محقق نشده ۶۱‌درصد است. در بخش درآمدهای مالیاتی ۱۹‌درصد درآمدها محقق نشده هستند و درآمد ناشی از واگذاری شرکت‌های دولتی نیز تقریبا محقق نشده است.

حال به عنوان رئیس انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران از وزیر اقتصاد می‌‌‌پرسم: در حال حاضر که برجام به توافق نرسیده؛ برنامه شما برای تامین مالی صنایع و توسعه صنعت چیست؟ با چه منابعی می‌خواهید زیرساخت فرسوده کشور را که قرار است در خدمت تولید باشد تامین کنید تا اصناف مختلف از جمله این صنف در تابستان با قطعی برق و در زمستان با قطعی گاز روبه‌رو نشوند؟

باید خاطر‌‌‌نشان کنم صنعت تهویه مطبوع ایران از جمله صنایع قدیمی و پیشرو در ایران مدرن است. صنعت HVAC کشور با ۳۰‌هزار نفر سرمایه انسانی، گردش مالی سالانه‌ای در حدود ۳۰‌هزار میلیارد تومان دارد. این صنف علاوه بر موضوع قاچاق با چالش جدی تامین مالی برای توسعه و روزآمدکردن صنعت و ورود فناوری‌های جدید و کاهش قدرت خرید مردم روبه‌رو است.