در سال جاری، گروه فوفنگ چین، بیش از ۳۰۰ هکتار زمین در نزدیکی گرند فورکز، داکوتای شمالی برای راه‌اندازی یک کارخانه آسیاب ذرت ۷۰۰ میلیون دلاری خریداری کرد. گروه فوفنگ بزرگ‌ترین شرکت خصوصی گلوتامات مونوسدیم (طعم‌دهنده) و دومین تولیدکننده بزرگ صمغ زانتان در سرزمین اصلی چین است. محصولات این شرکت شامل تقویت‌کننده‌های طعم، صمغ زانتان، کود، نشاسته و محصولات جایگزین شکر است. فوفنگ در ۸ فوریه ۲۰۰۷ در بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ پذیرفته شد. اما پس از صدور اخطار سود و کاهش سود در نیمه اول سال ۲۰۰۷ به دلیل افزایش قیمت ذرت، ارزش سهام آن به زیر قیمت عرضه اولیه کاهش یافت.

در سال ۲۰۲۲، یک کارخانه پیشنهادی فوفنگ در گرند فورکز، داکوتای شمالی به دلیل نگرانی‌‌های امنیت ملی درباره ارتباطات شرکت مادر با دولت چین و نزدیکی آن به پایگاه نیروی هوایی گرند فورکز و شیوه‌های کاری این شرکت با مخالفت‌ها و چالش‌های قانونی مواجه شد. کمیسیون بازنگری روابط اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین، نگرانی‌هایی را درباره این کارخانه مطرح و سنای ایالات متحده نیز مخالفت خود را در این خصوص اعلام کرد و خواستار بررسی این معامله توسط کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده شدند. این در حالی است که کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا متعاقبا در لایحه بودجه سال ۲۰۲۳ خود ممنوعیت خرید زمین‌های کشاورزی ایالات متحده توسط چین و برخی کشورهای دیگر را تصویب کرد.

این زمین کشاورزی که توسط گروه فوفنگ خریداری شد، تنها حدود ۱۲ مایل با پایگاه نیروی هوایی گرند فورک فاصله دارد که دارای فناوری مهم پهپادهای نظامی و همچنین یک مرکز جدید شبکه فضایی است. کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین در گزارش تحقیقاتی کارکنان خود در ماه مه هشدار داد که گروه فوفنگ با دولت چین ارتباط دارد. به گفته یکی از افسران نیروی هوایی که در اوایل امسال نگرانی‌های داخلی را مطرح کرد، چینی‌ها از نظر تئوری می‌توانند از زمین‌های کشاورزی جدید خود، ارتباطات پایگاه را رهگیری کنند و می‌توانند به‌طور مخفیانه نظارت الکترونیکی بر پایگاه داشته باشند.

گوردون جی چانگ در نیوزویک اشاره می‌کند که حتی اگر کارمندان این شرکت کشاورزی نخواهند برای حزب کمونیست چین جاسوسی کنند، ماده‌های ۷ و ۱۴ قانون اطلاعات ملی چین مصوب سال ۲۰۱۷، همه اتباع یا نهادهای چینی را ملزم به انجام اعمال جاسوسی می‌کند، اگر رژیم حاکم این کشور بخواهد. در همین حال، سناتور مارکو روبیو (فرماندار فلوریدا) و سناتور کوین کرامر اظهار کردند که این خرید توسط کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده (CFIUS)، یک کمیته دولتی بین سازمانی که مسوول نظارت بر خرید دارایی‌های استراتژیک در ایالات متحده توسط اتباع خارجی است، بررسی می‌شود. سناتورها نوشتند: ما معتقدیم بررسی کامل CFIUS روشن خواهد کرد که آیا خرید این زمین توسط گروه فوفنگ پیامدهای امنیت ملی دارد یا خیر.

این در حالی است که چینی‌ها فقط به داکوتای شمالی علاقه ندارند. در سال ۲۰۲۱، یک میلیاردر چینی به نام سان گوانگشین، ۱۴۰ هزار هکتار زمین در شهرستان وال ورد، تگزاس، در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی لافلین، خریداری کرد تا ظاهرا یک مزرعه نیروگاه‌های بادی راه‌اندازی کند. با این حال، قانون‌گذاران تگزاس قانونی را تصویب کردند که طبق آن، اتباع خارجی را از دسترسی به زیرساخت‌های حیاتی این ایالت منع می‌کند. همچنین شرکت‌‌های چینی زمین‌‌های کشاورزی بزرگی را در سراسر اوکلاهاما خریداری کرده‌‌اند، دارایی‌‌هایی که به مزارع ماری‌‌جوانا تبدیل می‌شوند. برخی از این شرکت‌ها ظاهرا سپس ماری جوانا را در بازار سیاه می‌فروشند.

هر دو قوه مقننه ایالت‌های آیووا و مینه سوتا محدودیت‌های خاصی را برای مالکیت خارجی زمین‌های کشاورزی در ایالت‌های خود اعمال کرده‌اند و سایر ایالت‌ها نیز به روش خود از این موضوع عقب‌نشینی می‌کنند. ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا قصد دارد این عمل را سرکوب کند و به لورا اینگراهام مجری فاکس نیوز گفت که فکر نمی‌کند چینی‌‌ها بتوانند زمین‌‌های کشاورزی آمریکایی را بخرند. دیسانتیس ادامه داد: من فکر می‌کنم مشکل این است که این شرکت‌‌ها با حزب کمونیست چین ارتباط دارند و در هر صورت همیشه کاری که یک شرکت انجام می‌دهد آشکار نیست، اما فکر می‌کنم این یک مشکل بزرگ برای امنیت ایالات متحده است.  سناتور دن نیوهاوس در ماه مه قانون ممنوعیت فروش زمین‌های کشاورزی به شرکت‌های چینی را ارائه کرد که اتباع خارجی مرتبط با دولت چین را از خرید زمین کشاورزی عمومی یا خصوصی در ایالات متحده منع می‌کند.

همچنین این افراد یا شرکت‌ها را از مشارکت در برنامه‌های وزارت کشاورزی ایالات متحده به غیر از بازرسی‌های ایمنی مواد غذایی محروم می‌کند. وی می‌گوید: در وهله اول باید بفهمیم که چگونه اجازه داده‌ایم این اتفاق بیفتد؟ ما می‌دانیم که دولت چین بارها اقدام به جاسوسی از کشور ما کرده است، به عنوان مثال از طریق کنسولگری آنها در هیوستون، که پس از تلاش چینی‌ها برای سرقت اسرار تجاری و تحقیقات علمی ایالات متحده توسط مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق، بسته شد. شکی نیست که آنها به دنبال راه‌های مختلفی هستند که از طریق آنها اطلاعات حساس را از ارتش ما استخراج کنند. قانون‌گذاران باید بیشتر کار کنند. کنگره نیز باید CFIUS را در تمام خرید زمین‌های کشاورزی توسط شرکت‌های چینی در ایالات متحده مشارکت دهد. این امر در حصول اطمینان از اینکه افراد و شرکت‌‌های مرتبط با حزب کمونیست چین دارایی‌‌های استراتژیک در ایالات متحده را به دست نمی‌‌آورند، بسیار اهمیت دارد و در مواجهه با بحران جهانی غذا، ما نباید هیچ یک از زمین‌‌های کشاورزی خود را به بزرگ‌ترین دشمن خود واگذار کنیم که منافع خاصی را در این خریدها دنبال می‌کند.