سود این شرکت طی سال گذشته به ۱۵ هزار و ۸۱۹ میلیارد ریال رسید که دلایل افزایش میزان درآمد و سود شرکت ناشی از تمرکز بر تولید و فروش محصولات صنعتی و محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر، تمرکز شرکت بر صادرات به دلیل ارزش‌افزوده بالاتر، افزایش تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست.

همچنین در سال ۹۹ ذوب آهن، شاهد رشد ۲۴۵ درصدی سودآوری شرکت‌های تابعه داخلی نسبت به سال ۹۸ بوده است.

در واقع ذوب آهن دست‌کم طی یک دهه گذشته برای نخستین‌بار در سال ۹۹ از زیان انباشته خارج شد تا بتواند سود را بین سهامداران توزیع کند و شرایط برای پیوستن از فرابورس به بورس مهیا شد که این کار در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد.

موفقیت ذوب آهن اصفهان در سودآوری ادامه یافت و در سال‌جاری نیز این شرکت موفق شد رکورد سودآوری خود را تنها در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ ارتقا دهد و با افزایش ۱۹۵درصدی به سود بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برسد و حاشیه سود این شرکت برای نخستین‌بار از ۱۲درصد عبور کرد.

عمده سودآوری ذوب آهن اصفهان حاصل بهبود فرآیند، تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر و رشد صادرات بوده و تنها حدود ۳۰ درصد از این افزایش سود حاصل تورم و افزایش قیمت ارز است.

تولید انبوه ریل مطابق استاندارد جهانی که در ۶ محور خط آهن ایران استفاده شد و در حال نصب است، تولید ریل زبانه سوزن و ریل مترو تهران، تمرکز بر تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر همچون ورق سازه‌های فولادی، آرک معدن، تیرآهن بال پهن و ...، صرفه‌جویی در مصرف آب و انجام پروژه‌های مختلف برای استفاده از پساب به جای برداشت آب از رودخانه، توسعه صادرات و دستیابی به مدال افتخار ملی صادرات و ... از جمله دستاوردهای این شرکت طی سه سال اخیر است.

عملکرد ذوب آهن اصفهان در ۹ ماه گذشته نیز نشان از افزایش تولید در اغلب بخش‌های تولیدی و همچنین افزایش فروش این شرکت دارد. تلاشگران این مجتمع عظیم صنعتی باوجود مشکلات ناشی از کمبود مواد اولیه و بحران آب تا پایان آذرماه امسال موفق به تولید ۲ میلیون و ۵۴ هزار و ۷۰۰ تن چدن مذاب شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳درصد رشد نشان می‌دهد، ضمن اینکه رکورد تولید ۹ ماهه چدن با سه کوره بلند را در تاریخ این شرکت به جا گذاشته است.

مدیرعامل ذوب‌آهن ضمن بیان مطلب یادشده گفت: امسال این شرکت با سه کوره بلند فعالیت می‌کند و اگر مشکلات کمبود مواداولیه و آب وجود نداشت، به طور قطع تولید بیشتری حاصل می‌شد. با وجود این امیدواریم تا پایان سال به تولید حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسیم که در تاریخ این شرکت بی‌سابقه است.

منصور یزدی‌زاده افزود: با توجه به افزایش تولید چدن و محدودیت بخش فولادسازی، تولید شمش چدن به ۵ برابر سال گذشته رسید که بخش عمده آن در ۹ ماه نخست سال‌جاری صادر شد.

وی اظهار کرد: این مجتمع عظیم صنعتی در ۹ ماه ابتدای امسال در تولید کک خشک ۳ درصد، در تولید آگلومره ۴ درصد، در تولید فولاد خام ۵درصد و در تولید شمش آماده ۳درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش تولید داشته است. مدیر عامل ذوب آهن به برنامه‌ریزی این شرکت برای افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر اشاره کرد و گفت: در این راستا در ۹ ماه نخست سال‌جاری تولید کلاف در ذوب‌آهن اصفهان حدود ۱۰ برابر سال گذشته بود و به ۱۲۶ هزار و ۸۸۷ تن رسید، درحالی‌که تولید میلگرد تنها یک درصد رشد داشت و در تولید تیرآهن، شمش کالایی و سایر محصولات تغییری نداشتیم.

یزدی‌زاده افزود: برنامه‌ریزی ذوب آهن برای افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر موجب شد این شرکت  در ۹ ماه منتهی به آذر ۱۴۰۰ از فروش محصولات خود ۲۵ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان درآمد کسب کند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۲ درصد افزایش داشته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند