برنامه زمان‌بندی پروژه مس خاتون‌آباد

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با توجه به آغاز عملیات خاکبرداری و تسطیح در پروژه فلوتاسیون خاتون‌آباد، درخصوص ابلاغ این قرارداد و برنامه زمان‌بندی طراحی و اجرای آن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرد: قرارداد مذکور از مرداد سال ۱۴۰۰ به شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه ابلاغ شده و برنامه زمان‌بندی دو ساله از شهریور ماه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است و طراحی پایه و تفصیلی پروژه مذکور توسط شرکت‌های ایرانی انجام خواهد پذیرفت. میلاد شمس درباره ضرورت پروژه فلوتاسیون خاتون‌آباد تصریح کرد: ضرورت اجرای پروژه فلوتاسیون از تصمیم‌های هوشمندانه کارفرمای محترم (شرکت ملی صنایع مس ایران) است. فرآیند فلوتاسیون سرباره یک فرآیند تکمیلی ذوب است که با توجه به آنکه سرباره محصول فرعی فرآیند مذکور است، استخراج مس محتوی از سرباره مذکور، یک اقدام اجتناب‌ناپذیر به‌شمار می‌رود که با فلوته کردن سرباره، مس محتوی به‌صورت کنسانتره مس به چرخه تولید بازمی‌گردد. در نهایت بازدهی اقتصادی فرآیند ذوب را در سبد فرآیندهای تولیدی بالا خواهد برد. وی در ادامه افزود:‌ با توجه به این مهم از طرفی اجرا کردن پروژه فلوتاسیون سرباره خاتون‌آباد توسط شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، با توجه به تجربه اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه، بسیار مفید است و در نهادینه کردن نحوه اجرای پروژه‌های EPC در این مقیاس و رسوب دانش بومی طراحی و اجرای پروژه‌های فلوتاسیون در شرکت و توانمندسازی ساختار شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه موثر است.

 استفاده از توان بومی‌سازی در پروژه خاتون‌آباد

مدیر عامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در پاسخ به این پرسش که این پروژه برای چه میزان تولید کنسانتره طراحی شده است، گفت: این پروژه با ظرفیت ورودی روزانه ۱۹۸۰ تن سرباره و خروجی سالانه ۳۶ هزار تن کنسانتره مس برنامه‌ریزی شده است.

شمس در پاسخ به این پرسش که با توجه به تجربه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در پروژه فلوتاسیون مجتمع مس سرچشمه، در طراحی و اجرای این پروژه چه میزان از دانش و تخصص داخلی استفاده شده است، تصریح کرد: طراحی پایه پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه توسط فناوری خارجی انجام شده بود، اما در پروژه خاتون‌آباد هر دو طراحی توسط شرکت‌های داخلی و با استفاده از دانش بومی‌سازی‌شده انجام شده است.

وی در ادامه به تامین تجهیزات و نحوه حل مشکلات تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: در پروژه یادشده برای تامین تجهیزات اصلی در حال بررسی تامین‌کنندگان داخلی و خارجی هستیم که در آینده نزدیک پس از اتمام بررسی و ارزیابی نتایج وضعیت تامین‌کننده تجهیزات اصلی شفاف خواهد شد.

 گام برداشتن برای انجام پروژه‌های بزرگ

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی ورود شرکت سرمایه‌گذاری به پروژه‌های بزرگ و زمانبری که نیازمند اعتبارات ارزی هم هستند، آیا توجیه اقتصادی دارد، عنوان کرد: بله، با توجه به آنکه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه زیرساخت‌های پروژه EPC  را فراهم آورده و از سویی تجربه اجرای EPC را دوباره در خود احیا کرده است، انجام پروژه‌های بزرگ نیز با توجه به توانمندی‌های ایجادشده برای شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه توجیه اقتصادی خواهد داشت و از سه منظر می‌توان به این مهم پرداخت. منظر قابلیت ایجاد شده در شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و منظر دیگر به‌عنوان بازوی اجرای شرکت ملی صنایع مس ایران در اجرای پروژه‌های EPC در حوزه توسعه و تولید و منظر آخر آن است که قاعدتا در مسیر توانمندسازی هستیم و ارتقای سطح کیفی فرآیندهای سازمان سبب ارتقای بهره‌وری سرمایه و انسانی سازمان خواهد شد و از منظر توسعه کسب و کار می‌تواند در افزایش بازدهی شرکت‌های تابعه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیرگذار باشد. شمس همچنین در پاسخ به این پرسش که برنامه شرکت برای فعالیت در حوزه پروژه‌های صنعتی چیست و آیا پروژه‌های دیگری در دست اقدام دارید، گفت: با توجه به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های ایجادشده در شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه این مهم در راستای توانمندسازی شرکت و افزایش بازدهی زیرساخت‌های شرکت در راهبردهای کلان شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه طرح‌ریزی شده است و به همین منظور گام‌های اجرایی در این خصوص برنامه‌ریزی و عملیاتی شده است و درخصوص پروژه جدید با شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان مراحل رایزنی هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به ظرفیت و توان پیمانکاری EPC  در شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، آیا برنامه‌ای برای پذیرش پروژه‌های صنعتی بزرگ در حوزه‌های خارج از صنایع مس وجود دارد، گفت: شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با توجه به ساختار و ظرفیت‌های داخلی به‌ویژه در زمینه ساخت و راه‌اندازی کارخانه‌های فلوتاسیون (پرعیارکنی) از این مهم استقبال خواهد کرد و در برنامه‌های آتی دستیابی به این اهداف در حوزه‌های مغزافزار، نرم‌افزار و سخت‌افزار و زیرساخت‌های اجرایی یک شرکت EPC  کار طرح‌ریزی کرده است، بنابراین با توجه به برنامه‌های عملیاتی مدون در مسیر رشد و تعالی یک شرکت EPC کار چابک و هدفمند، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه گام خواهد برداشت.

مدیر عامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با امید به آنکه در مسیر توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان بازوی اجرایی نقش کلیدی ایفا خواهد کرد، اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند