تحریم صنایع اصلی کشور همچون صنعت خودرو در چهار سال اخیر تولیدکنندگان خودرو را با چالش‌های متعددی همچون تامین قطعات و در نتیجه کاهش آمار تولید خودرو مواجه کرد و این فشارها منجر به عدم انجام تعهدات شرکت‌های خودروسازی، نارضایتی مردم و در نهایت افزایش قیمت خودرو شد و این روند ادامه یافت. در سال‌های اخیر، وضعیت تحریم‌ها و فشارهای مضاعف بین‌المللی در عرصه‌های مختلف بر نظام جمهوری اسلامی به‌گونه‌ای بوده که از آن به «جنگ اقتصادی» تعبیر می‌شود. طبیعی است که در چنین شرایطی در میان مردم نگرانی‌هایی در خصوص تامین کالاها و اقلام موردنیاز ایجاد می‌شود. در چنین زمان‌هایی راهبرد دولت در این است که با رونق‌بخشی به تولید و اهتمام به تامین کالاهای موردنیاز، به‌ویژه کالاهای اساسی، دغدغه‌های موجود و نگرانی‌های مردم را کاهش دهد.

در چنین شرایطی، تامین نیازهای شرکت‌های خودروساز و نیز کارخانه‌های تولید لوازم‌خانگی بر عهده صنایع مادری همچون فولاد مبارکه قرار گرفت تا با تامین ورق مورد نیاز کارخانه‌ها که ازجمله نیازهای اصلی این صنایع به شمار می‌رفت، وقفه تولید را متوقف و نیاز بازار داخلی را تامین کنند.

با وجود آنکه تحریم‌های ظالمانه، شرایط کار و خدمت در تمام عرصه‌ها را دچار مخاطره کرده، اما همت و اراده تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی، به‌ویژه در صنعت فولاد و شرکت فولاد مبارکه، بر آثار نامطلوب تحریم‌ها غلبه یافت و این شرکت با برنامه‌ریزی، تلاش مضاعف و شبانه‌روزی بر بخش زیادی از مشکلات ناشی از تحریم فائق آمد و با تمرکز بر تامین نیاز شرکت‌های داخلی و صنایع پایین‌دست و تولید بیش از ۵هزار نوع محصول در شرکت فولاد مبارکه، بخش زیادی از مشکلات شرکت‌های داخلی و به‌ویژه شرکت‌های خودروساز را رفع کرد. محصولات تولیدشده در شرکت فولاد مبارکه در قالب ۱۴ محصول اساسی شامل اسلب فولادی، کلاف گرم و سرد و سخت و آجدار و گالوانیزه، ورق گرم و سرد، گالوانیزه، اسیدشویی‌ شده، ورق قلع‌اندود و رنگی، کاربردهای متنوع و متعددی در خودروسازی، لوازم‌خانگی، بسته‌بندی و سایر صنایع دارد و توفیقات اخیر فولاد مبارکه در طراحی و تولید اسلب‌های موردنیاز در صنایع بزرگی همچون نفت و گاز، گام بزرگی در خودکفایی کشور است.

در حال حاضر شرکت‌های فعال در صنایع مختلف کشور، در زمینه موجود بودن و تامین مواد اولیه فولادی، اسلب، ورق و کناف مشکل چندانی ندارند و این مساله در شرایط تحریم مایه افتخار است که با وجود همه سنگ‌اندازی‌های بین‌المللی، چرخه صنعت در کشور در حوزه فولاد، خودرو و لوازم‌خانگی و سایر صنایع همچنان در حال چرخش است.

 خودروسازی برای ساخت بدنه و رویه خودرو، شاسی و رینگ به محصولات فولادی متعددی نیاز دارند و در سال‌های اخیر با پیشرفت در تکنولوژی و فناوری، ضرورت بهره‌مندی از ورق‌های گالوانیزه قوت گرفته است؛ از همین رو، شرکت فولاد مبارکه از طریق خریداری شرکت ورق خودروی چهارمحال و بختیاری، بخش اعظمی از نیاز خودروسازان به ورق‌های گالوانیزه را تامین کرده و هم‌اکنون به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان اصلی قطعات فولادی مورد نیاز کارخانه‌های خودروسازی داخلی، بیش از ۱۴درصد از تولیدات محصولات خود را به این صنایع اختصاص داده است.

در شرایط کنونی که اراده دولت سیزدهم و وزارت محترم صمت، افزایش تولید خودرو در کشور تا پایان سال‌جاری و افزایش سه برابری ظرفیت تولید خودرو در سه سال آینده است، شرکت فولاد مبارکه ضمن اعلام آمادگی خود برای تامین ورق مورد نیاز این شرکت‌ها، تلاش خود را در راستای بهبود کیفیت و تامین نیازهای به‌روز خودروسازان اعلام می‌دارد و امیدوار است با اراده دولت مبنی بر تحول در تولید خودرو و افزایش ایمنی و کیفیت، رضایت مردم از شرکت‌های خودروساز داخلی افزایش یابد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند