مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ابتدای این مجمع گفت: در سال گذشته به‌رغم تحریم‌های اعمال شده از یکسو و تغییرات چشمگیر نرخ ارز و محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا از سوی دیگر، توانستیم با به کار بستن تدابیر مدیریتی، نه‌تنها از زیان‌های ناشی از نوسانات مقطعی احتراز کنیم، بلکه توسعه‌های فیزیکی گروه فولاد مبارکه را مطابق برنامه‌های تعیین‌ شده پیاده‌سازی کنیم و نتایج این اقدامات تنها بخشی از تلاش‌های مجموعه فولاد مبارکه را به تصویر می‌کشد.حمیدرضا عظیمیان افزود: شرکت فولادمبارکه با تولید بیش از ۸میلیون و ۳۲۳هزار تن فولاد خام در سال ۹۹ موفق به کسب سهم ۲/ ۳۷درصدی از بازار فولاد کشور شد. گروه فولادمبارکه هم با تولید بیش از ۹میلیون و ۸۴۵هزار تن فولاد خام بیش از ۵/ ۴۳درصد از فولاد کشور را در دست دارد.

 صدرنشینی فولاد مبارکه در تولید فولاد کشور

وی با اشاره به ثبت ۷۴ رکورد در سال ۹۹ و در تمام نواحی شرکت فولادمبارکه گفت: مقدار تولید تختال در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل یک‌درصد افزایش یافته و در سال گذشته محصولات سرد ۵ هزار تن افزایش تولید نسبت به سال ۹۸ داشته است.مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به رکورد تولید سالانه در خطوط اصلی در سال ۹۹ گفت: در سال جهش تولید، در این شرکت توانستیم به رکوردهای جدیدی دست یابیم به طوری که رکورد  ۷میلیون و ۳هزار تن تختال، یک‌میلیون و ۳۹۴هزار تن در خط تاندم میل و در تولید آهن اسفنجی سبا به میزان یک‌میلیون و ۳۸۳هزار تن رکورد جدید ثبت شده است. علاوه بر این در تولید تختال محیط گاز ترش به عدد ۲۷۵هزار تن با رشد ۵۴درصدی رسیدیم و در تولید تختال محیط گاز شیرین، ۳۰۳هزار تن با رشد ۱۳۹درصدی را شاهد بودیم. وی به عملکرد فروش پرداخت و توضیح داد: فروش مقداری محصولات در سال گذشته در محصولات گرم یک درصد افزایش یافت و در محصولات سرد ۲درصد و در محصولات پوشش‌دار ۱۹درصد بوده که در نهایت توانستیم به عدد فروش ۷میلیون و ۷۲۱هزارتن با رشد ۲درصد نسبت به مدت مشابه قبل برسیم.

 کسب سودآوری پایدار از طریق تکمیل سبد محصولات کیفی

عظیمیان به عملکرد طرح‌های توسعه‌ای، زیرساختی و سرمایه‌ای شرکت فولاد مبارکه هم اشاره کرد و افزود: آغاز عملیات اجرایی پروژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، احداث خط نورد گرم ۲ برای کسب سودآوری پایدار از طریق تکمیل سبد محصولات کیفی؛ طرح احداث یک واحد تولید آهن‌اسفنجی و افزایش ظرفیت زیر سقف فولادسازی در شرکت فولاد هرمزگان، اجرای طرح توسعه سنگان، پروژه فولادسازی و ریخته‌گری تختال شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، مشارکت شرکت فولاد مبارکه در پروژه شیرین‌سازی آب خلیج‌فارس و انتقال آن به اصفهان از جمله طرح‌های توسعه‌ای است که در گروه فولادمبارکه برنامه‌ریزی شده است.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای پروژه شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان گفت: پروژه مذکور با تاسیس و سهامداری شرکت فولادمبارکه در شرکت تامین آب اصفهان صفه آغاز شده است؛ در سال ۹۹ شرکت فولاد مبارکه ضمن تقویت جایگاه سهامداری خود در آن شرکت، عزم جدی خود را برای تحقق بخشیدن به این پروژه مهم و استراتژیک منطقه‌ای و ملی جزم کرده و امید است تا در سال ۱۴۰۰ ضمن تامین نیاز آن شرکت در خصوص تامین ورق مورد نیاز نقش بسزایی در اجرای آن پروژه ایفا کند که برآورد هزینه‌ای این طرح نیز ۴۵هزار میلیارد تومان است. عظیمیان خاطرنشان کرد:  مطالعات و ارزیابی‌های اولیه در خصوص احداث پروژه احداث واحد اسیدشویی و نورد سرد در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان،  به ظرفیت ۵۰۰هزار تن در سال انجام شده و براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در سال‌جاری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت تامین برق پایدار برای صنایع افزود: با اعمال محدودیت‌های تخصیص برق به صنایع،بخش عمده شرکت‌های فولادی متضرر شدند. از این رو به منظور کاهش ضررهای احتمالی، برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت۱۵۲۵ مگاوات در حال انجام است.

 طرح تحول دیجیتال و الگوی ملی بنگاه‌داری

مدیرعامل فولاد مبارکه به  طرح تحول دیجیتال این شرکت در راستای چشم‌انداز خود، الگوی ملی بنگاهداری، طرح ره نگاشت تحول دیجیتال فولادمبارکه اشاره کرد و گفت: جایگاه برتر در صنعت فولادمنطقه و سازمانی جهان تراز با چشم‌انداز «فولاد مبارکه هوشمند درکلاس جهانی» و شعار فولاد فردا هوشمند از سنگ تا رنگ را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

 تامین پایدار با ارزیابی و اکتشاف محدوده‌های معدنی

عظیمیان به برنامه‌های توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه در حوزه معدن برای تامین پایدار اشاره کرد وگفت: همواره تامین مواد معدنی پایدار یکی از چالش‌های اساسی این شرکت بوده و شرکت فولاد مبارکه در ارزیابی و اکتشاف محدوده‌های معدنی و توسعه معدن برای تامین پایدار با ارزیابی و اکتشاف محدوده‌های معدنی و تامین و فرآوری سنگ‌آهن اقدام‌های مناسبی انجام داده است.

وی با اشاره به تامین و فرآوری سنگ آهن در شرکت فولاد مبارکه گفت: تامین و فرآوری سنگ‌آهن در این شرکت شامل تامین بالغ بر ۲۸میلیون تن سنگ‌آهن به صورت مستقیم و در قالب قرارداد term long و پیگیری ساخت کارخانه تولید ۵/ ۱میلیون تن کنسانتره در سال با توجه به خوراک موجود انجام شده است.

 پیشتازی بازدهی سهام فولاد مبارکه نسبت به بازارهای موازی

وی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه در حال حاضر رتبه نخست بین شرکت‌های بورسی به لحاظ ارزش بازار را دارد و بازدهی سرمایه‌گذاری در سهام این شرکت توانسته اختلاف معناداری با دیگر بازارهای موجود داشته باشد به طوری که این بازدهی در بازارهای سکه و ارز از ابتدای سال ۹۹ تاکنون به ترتیب ۸۸ و ۷۲درصد بوده است، در حالی که بازدهی سهام شرکت فولادمبارکه به رشد قابل توجه ۲۵۳درصد رسیده است.

 عملکرد بالای سودآوری فولادمبارکه

عظیمیان دامنه سودآوری شرکت را مناسب اعلام کرد و گفت: با تمام محدودیت‌هایی که در سال ۹۹ با آن دست و پنجه نرم کردیم توانستیم در شرکت اصلی به رقم ۳۵هزار و ۵۰۰میلیارد تومان سود عملیاتی و ۳۸هزار و ۲۰۰میلیارد تومان سود خالص دست پیدا کنیم که بالغ بر ۱۵۹درصد رشد را شاهد بوده‌ایم.

 خلق حماسه بزرگ با همراهی کارکنان فولادمبارکه

امیر خرمی‌ شاد، رئیس مجمع نیز در ادامه ضمن قدردانی از عملکرد شرکت فولاد مبارکه در سال مالی ۹۹ تصریح کرد: در این مدت برای شرکت فولاد مبارکه، سال رکوردزنی در تولید بود و این مهم محقق نمی‌شود، مگر با کار گروهی و کار جمعی که تلاش‌گران این شرکت دست به دست هم دادند تا توانستند این حماسه بزرگ را خلق کنند.

وی افزود: امیدوارم شرکت فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۰ نیز همچون سال گذشته، در تولید و فروش محصولات رکوردهای جدیدی را به ثبت برساند تا شاهد شکوفایی بیشتر این شرکت باشیم.

 تصویب عملکرد و صورت‌های مالی ۱۳۹۹ شرکت فولاد مبارکه با کسب اکثریت آرا

در پایان این مجمع با رای حداکثری سهامداران، صورت‌های مالی شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین شرکت بورسی کشور از نظر ارزش بازار تصویب شد و تخصیص ۴۰۰ ریال سود به ازای هر سهم شرکت فولادمبارکه مورد موافقت مجمع عمومی ‌عادی سالانه قرار گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
50 نفر این پست را پسندیده اند