با تاسیس شرکت شیمی دارو کوثر در سال ۱۳۷۱ توسط شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر به‌منظور رفع نیاز دارویی کشور در حوزه پرورش دام، طیور و آبزیان گامی برای خودکفایی کشور برداشته شد. گسترش فعالیت‌های این شرکت در تولید محصولات دارویی انسانی و همین‌طور مکمل و کنسانتره‌های دام و طیور به‌منظور تکمیل زنجیره ارزشی کشاورزی در سازمان اقتصادی کوثر بسیار ارزشمند بود. اکنون با حرکت این شرکت در راستای دانش‌بنیانی ظرفیت‌ها و توانایی‌های آن بیش‌ازپیش موردتوجه قرار می‌گیرند. یکی از محصولات اصلی و سنتی شرکت شیمی دارو کوثر مکمل‌های غذای دام، طیور و آبزیان بوده است. شرکت شیمی دارو نیز با استفاده از فرمول‌های قدرتمند غذایی مکمل‌های گیاهی خوراک را بانام تجاری همین شرکت به بازار عرضه کرده است. مکمل‌های گیاهی یا گیاهان دارویی به‌عنوان مواد افزودنی طبیعی حاوی مجموعه‌ای از ترکیبات مانند آلکالوئیدها، ساپونین‌ها، تانن‌ها، گلیکوزیدها، روغن‌های ضروری، فیتواستروژن‌ها، گلوکوزینولات‌ها و... استفاده می‌شود. به‌طورکلی مخلوطی از چندین گیاه به‌جای یک گیاه برای به دست آوردن اثر موردنظر بهتر است. از دلایل کاربرد مکمل‌های گیاهی در خوراک دام و طیور برای بهبود مصرف غذا، افزایش عملکرد، بهبود سلامتی و کاهش انتشار گاز متان است.

در گفت‌وگو با فاطمه امینی نجفی، مدیرعامل شرکت شیمی دارو کوثر، وی سیاست‌های شرکت را تولید محصولات باکیفیت با توانایی رقابت بالا، ارائه خدمات آزمایشگاهی جامع و کامل و همچنین استفاده از فناوری‌های به‌روز در جهت ارائه سبد محصولات و خدمات دانش‌بنیان بیان کرد.

بنا بر اظهارات مدیرعامل شرکت شیمی دارو کوثر، کسب مجوز تولید مکمل‌های سفارشی دام و طیور نیز ازجمله اقدامات اخیر شرکت در راستای ارتقای سبد محصولات بوده است. فرمولاسیون این مکمل‌ها اختصاصا بر اساس شرایط پرورش دام و نژاد مربوطه تهیه‌شده و از همین رو کارآیی این مکمل‌ها برای مزارع سفارش‌دهنده بسیار بالا خواهد بود. تولید مکمل‌های معدنی و ویتامینی بر اساس نوع نژاد موجود در فارم و سن دام و در حضور کارشناسان شرکت با بهره‌گیری از بهترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه موجود در بازار ایران و با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی تولید مکمل در ایران انجام می‌شود. وی پیرامون امکان بازاررسانی این دستاورد گفت: آزمون‌های انجام‌گرفته در فارم‌های واقعی در شرایط پرورشی تأثیرگذاری معنی‌دار این مکمل‌ها بر تولید را تایید کرده‌اند و شرکت با عقد قرارداد با تولیدکنندگان بزرگ کشور گامی نیز در جهت جهش تولید بر خواهد داشت. به دست آوردن ۵۰ فرمول مکمل سفارشی نشان از توانایی علمی و عملی متخصصان این شرکت دارد.

 خدمات فروش هوشمند، مقدمه‌ کیفیت تضمین‌شده

به گفته وی، شرکت شیمی دارو با تأکید بر خدمات پس از فروش با پیگیری محصول تا زمان حصول نتیجه از مصرف محصولات، سعی در ارتقای دائمی تولیدات دارد. بنا بر اظهارات وی بخش خدمات مشتریان در این شرکت نه‌تنها خدمات کارشناسی پیش از خرید محصول را به مشتریان ارائه می‌دهند، بلکه پس از تحویل سفارش به مصرف‌کنندگان، تماس دوره‌ای با آنها داشته و بازخورد استفاده از این محصولات را در هر حوزه‌ای برای بهبود محصولات و خدمات مورداستفاده قرار می‎دهند. درواقع شرکت شیمی‌دارو تلاش می‌کند قبل از ارائه محصول تا بعد از مصرف محصول با مشتری همراه باشد، زیرا رضایت مصرف‌کننده را یکی از اصول اصلی در خدمت‌رسانی می‌داند. امینی اضافه کرد: پس از ادغام مجموعه‌ آزمایشگاهی کوثر با شیمی دارو توانایی این شرکت برای ارائه محصولات باکیفیت برتر نیز افزایش پیداکرده است. ظرفیت‌های آزمایشگاهی موجود در این مجموعه و دارا بودن استاندارد آزمایشگاهی ISO17025 برای تعیین کیفیت محصولات از بزرگ‌ترین نقاط قوت شیمی‌دارو به شمار می‌آید. این شرکت با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات با تکنولوژی بسیار بالا در مجموعه‌ آزمایشگاهی می‌تواند ترکیبات موجود در محصولات و کیفیت آنها را با دقت بسیار بالایی تعیین کند. برای مثال آزمون‌های مربوط به عدم وجود مواد مضر یا آزمون‌های GMO برای تشخیص وجود مواد تراریخته در تولیدات تضمینی برای احترام به مصرف‌کننده است. به‌علاوه اینکه ارائه خدمات آزمایشگاهی به سایر واحد‌های تولیدی در حوزه‌های کشاورزی و صنایع غذایی بر اعتبار این مجموعه افزوده است.

 ظرفیت‌های موجود در راستای تولید محصولات دانش‌بنیان

امینی پیرامون توجه شرکت شیمی داروی کوثر به ظرفیت عظیم گیاهان دارویی کشور افزود: با توجه به اینکه ایران ازنظر تولید گیاهان دارویی دارای ظرفیت بسیار زیادی است، شرکت شیمی دارو با مبنا قرار دادن این ظرفیت ملی و با تکیه ‌بر پتانسیل‌های داخلی در راستای تولید انواع محصولات از گیاهان دارویی اقدام کرده است. دو نمونه از محصولاتی که با استقبال روبه‌رو شده‌اند شربت گل بنفشه برای مقابله با سرفه و شربت گاستروبلاست برای مقابله با التهاب معده هستند. خلاقیت در تولید این محصولات برای مصرف انسان از طریق فرمولاسیون دوباره و اضافه شدن عصاره به دانه به شربت گل بنفشه باعث تقویت اثرگذاری آن شده. تهیه مواد اولیه از منابع مطمئن، آزمون‌های کیفی اولیه و آزمون‌های کیفی در طی فرآیند تولید همراه با خدمات مشتریان محصولاتی قابل‌اعتماد را حاصل کرده است.

مدیرعامل شرکت شیمی‌دارو کوثر پیرامون چشم‌انداز تولیدات دارویی صنعت دام و طیور این شرکت گفت: تحقیقات شرکت برای تولید دارو‌های با پایه کاملا گیاهی برای بیماری‌های تنفسی طیور و بیماری‌های گوارشی دام‌های سنگین در دستور کار این شرکت قرار دارند. فرمولاسیون و مقدمات تولید این محصولات دانش‌بنیان در این شرکت انجام‌گرفته و آماده‌ تولید آزمایشی هستند. همکاری شیمی دارو با سایر شرکت‌های فعال در حوزه تخصصی و همچنین موسسات تحقیقاتی و دانش‌بنیان بر قدرت آن می‌افزاید به‌طوری‌که شیمی دارو با ورود به حوزه تولید واکسن‌های دامی در همکاری با موسسه سرم‌سازی رازی نه‌تنها تلاش کرده ظرفیت‌های خود را در راستای تبدیل دانش به فناوری و ثروت مورداستفاده قرار دهد، بلکه توجه به نیاز‌های کشور و تولیدکنندگان را نیز عامل تعیین‌کننده‌ این اقدامات می‌داند. مطالعه و نیازسنجی کشور در حوزه‌ واکسن و دارو‌های دام و طیور مشخص کرد که واردات دارو، واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک دامپزشکی در شرایط تحریم دستخوش چالش‌های فراوان شده است و نیاز مبرم این صنعت، شرکت شیمی دارو را بر آن داشت تا امکانات و دانش جوانان خود را برای تولید دارو و واکسن‌های موردنیاز کشور به کار بگیرند.

امینی در پایان افزود: این شرکت امیدوار است با نیروی جوان متخصص، ظرفیت‌های فراوان و برنامه‌ریزی صحیح بتواند سهمی در رشد اقتصادی و افزایش تولید ملی بردارد و با ارائه محصولاتی باکیفیت و خدماتی در شأن مشتریان پرچم محصول ایرانی را برافراشته نگه دارد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند