در همین راستا رئیس هیات‌مدیره گروه صنعتی بستانچی گفت: یکی از مقوله‌های مهم ایمنی مربوط به مدیریت دود است؛ این واژه در کشور ما برخلاف کشورهای توسعه‌یافته، جدید است؛ اصل مدیریت دود به این مفهوم است که اگر در هر قسمت ساختمان مسکونی، اداری و تجاری حریقی اتفاق افتاد، ساکنان بدون کوچک‌ترین آسیبی از موقعیت حادثه خارج و عوامل آتش‌نشانی فرصت کافی برای اطفای حریق بدون دغدغه خفگی داشته باشند. برای ایجاد این موقعیت ایده‌آل نیازمند طراحی، محاسبات و مهندسی خاصی برای هر بخش از ساختمان هستیم.

مهدی بستانچی گفت: طی ۸ سال گذشته گروه صنعتی بستانچی مطالعات جدی در مقوله مدیریت دود با همکاری کشورهای توسعه ‌یافته انجام داده و برای دستیابی به حداکثر کیفیت و تبادل دانش با سایر نقاط دنیا، کارشناسان این مجموعه در کشورهای صاحب صنعت دوره‌هایی را برای طراحی سیستم‌های مدیریت دود گذرانده‌اند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر این گروه خدمات مشاوره‌ای فنی و مهندسی مطلوبی به این بخش اختصاص داده و با تولید محصول ویژه برای مدیریت دود توانسته برای اولین بار به صورت تخصصی وارد این مقوله شود.

بستانچی با بیان اینکه همواره دسترسی به محصول باکیفیت با قیمت مناسب یکی از دغدغه‌های حوزه مدیریت دود است، افزود: تمام تلاش این گروه این بوده که محصول باکیفیت با خدمات و قیمت مناسب در دسترس سازندگان قرار دهد، چرا که در حال حاضر برخی از شرکت‌ها با واردات دستگاه‌های بی‌کیفیت و فاقد استانداردهای لازم سازندگان را گمراه می‌کنند.

وی تصریح کرد: قبل از تحریم‌ها این دستگاه‌ها از اروپا وارد کشور می‌شد که کیفیت بسیار خوبی داشتند، اما بعد از تحریم‌ها و با افزایش نرخ ارز برخی از شرکت‌های واردکننده برند‌هایی از کشورهایی مانند ترکیه، امارات، چین و تایلند وارد می‌کنند که به ‌هیچ ‌عنوان استانداردهای لازم را ندارند.

نایب رئیس انجمن صنفی ایمنی و مهندسی حریق در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در صنعت ساخت‌وساز بحث ایمنی بسیار اساسی و مهم است، خاطرنشان کرد: با این وجود در کشور ما به شکل مطلوبی به بحث ایمنی پرداخته نشده است. اگرچه طی سال‌های اخیر اتفاقات مثبتی از سوی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی و آتش‌نشانی شکل گرفته است، اما به واسطه اینکه کشور ما طی سال‌های گذشته در خصوص مبحث ایمنی فعال نبوده این تلاش‌ها کافی و جامع نیست.

وی در ادامه تاکید داشت: کشور ما در مبحث ایمنی شهری خلأهای زیادی دارد. ضوابط، قوانین و دستورالعمل‌های مبحث ایمنی در ساخت‌وساز‌های کشور کامل نبوده و به درستی اجرایی نمی‌شود. البته انجمن صنفی ایمنی و مهندسی حریق جلسات متعددی با شورای شهر تهران و ارگان‌های مربوطه داشته، اما خروجی این جلسات به‌هیچ‌عنوان رضایت‌بخش نیست.

بستانچی گفت: بحث ایمنی در ساخت‌وسازها بعد از اتفاقات ناگوار چند وقتی تیتر و سوژه رسانه‌ها شده یا مسوولان به دنبال واکاوی‌های متعدد حوادث، نیم‌نگاهی به مبحث ایمنی می‌کنند؛ اما بعد از مدتی این دغدغه دچار غفلت می‌شود.

به گفته این کارشناس حوزه تاسیسات و حریق، مقوله ایمنی مقوله پیوسته و دائمی است؛ بخش اعظمی از تغییر رویکرد و توجه اساسی به این موضوع، نیازمند فرهنگ‌سازی است، البته در سال‌های اخیر اقداماتی در این خصوص شکل‌گرفته و نیاز است به صورت جدی‌تر به این مقوله پرداخته شود.

بستانچی با بیان اینکه تا زمانی که مبحث ایمنی به یک دغدغه در کشور مبدل نشود باید در انتظار اتفاقات ناگوار در سطح شهرها باشیم، تاکید کرد: در حال حاضر بخشی از مردم و سازندگان به این مقوله به صورت جدی نمی‌پردازند که این موارد ناشی از عدم فرهنگ‌سازی و کاهش قیمت تمام‌شده ساخت‌وساز است.

بستانچی در ادامه افزود: گروه صنعتی با ارائه راهکارهای اثربخش و طراحی سیستم‌های تخلیه دود و هوای اماکن مختلف با بهره‌برداری مناسب از روش‌های گوناگون جابه‌جایی هوا در فرآیند طراحی یک پروژه خصوصا تهویه پارکینگی، آتریوم، رستوران، اماکن تجاری، اداری، صنعتی و همچنین ساختمان‌های مسکونی، نقش مهمی در عملکرد مناسب سیستم تهویه پروژه‌ها ایفا می‌کند.

وی در نهایت گفت: این مجموعه با بهره‌گیری از دپارتمان تخصصی طراحی، شبیه‌سازی و مدیریت تخلیه دود و هوای پیشرفته خود، آمادگی دارد راهکار متناسب با پروژه‌های مختلف را به صورت Total Solution مطابق به‌روزترین استانداردهای بین‌المللی و همکاری با شرکت‌های اروپایی از جمله S&P اسپانیا تهیه و ارائه کند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند