ساتیا نادلا:  وقت دگرگونی دیجیتالی برای شرکت‌ها فرا رسیده است

 ما چند دهه است که داریم درباره این چیزها صحبت می‌کنیم اما حالا داریم این را در یک مقیاس ‌بزرگ‌تر اعمال می‌کنیم. سوال اینجاست که چه چیزی یاد گرفته‌ایم؟ وقتی شرایط به حالت عادی برگردد، چه چیزهایی را باید دوباره مجسم کنیم؟» او درباره روباتی صحبت کرد که توسط مایکروسافت طراحی شده و صدها بیمارستان برای اولویت‌بندی بیماران کرونا از آن استفاده می‌کنند. این روبات ابتدا از بیماران احتمالی چند سوال می‌پرسد. این نخستین مرحله غربالگری است. او می‌گوید: «حالا که این روبات ساخته شده، مطمئنم که در شرایط عادی نیز از آن استفاده خواهد شد. به نظر من این روش‌ها، حتی پس از پایان بحران کرونا نیز کاربردی خواهند بود و به یک رویه عادی تبدیل خواهند شد.»

این مصاحبه در حاشیه کنفرانس «بیلد» صورت گرفته که سالانه توسط شرکت مایکروسافت برگزار می‌شود. مثل سایر گردهمایی‌ها، این کنفرانس نیز به دلیل شیوع کرونا به‌صورت مجازی برگزار شد. نادلا از طریق پلت‌فرم «Microsoft Teams» با مجله فوربس مصاحبه کرد، ابزاری برای تعامل گروهی که رقیب پلت‌فرم «Zoom» است.

خود کنفرانس نیز تا حد زیادی حول محور کرونا بود و درباره این صحبت شد که در این شرایط بحرانی، طراحان نرم‌افزارها و کدنویس‌ها برای مقابله با بیماری و کمک به بقای کسب وکارها، چه ابزارهایی ساخته‌اند. نادلا می‌گوید: «در دنیای امروز که رد پای نرم‌افزارها تقریبا در تمامی صنایع دیده می‌شود، از حوزه سلامت گرفته تا خرده‌فروشی و آموزش و ادارات دولتی، مهم‌ترین چیز این است که طراحان نرم‌افزارها بازدهی داشته باشند.»

مایکروسافت که با صدها میلیون مشتری سر و کار دارد در این کنفرانس از چند محصول و قابلیت جدید پرده برداشت، از جمله تکنولوژی رایانش ابری مایکروسافت برای خدمات درمانی. این اولین بار است که مایکروسافت، این تکنولوژی را فقط مختص یک حوزه طراحی کرده. 

قابلیت‌های جدید مایکروسافت برای کدنویسان و طراحانی که به دنبال ساخت نرم‌افزارهایی برای مقابله با کرونا هستند، بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر، خیلی از مردم با شرایط اضطراری و مشکلات جدید روبه‌رو هستند. خیلی‌ها به دنبال راه‌حل‌های تاکتیکی برای رفع این مشکلاتند، مثل طراحی از راه دور، تعامل از راه دور یا آموزش از راه دور. 

طی هفته‌های اخیر، استفاده از محصولات مایکروسافت به شدت افزایش یافته. نادلا نیز در همین راستا، به ابزار تعامل گروهی Teams اشاره کرد، ابزاری برای رقابت با Slack و Zoom که تعداد کاربران فعال روزانه‌اش در پایان ماه آوریل از ۷۵ میلیون نفر گذشت. او همچنین با اشاره به اهمیتDynamics ۳۶۵ برای کسب وکارها گفت این ابزار به آنها کمک می‌کند که در شرایط بحرانی فعلی، راه‌حل‌های جدید اعمال کنند، مثل «خرید بدون تماس». او می‌گوید: «اینها دارند تمام معادلات ما را به شکل گسترده‌ای تغییر می‌دهند.» نادلا بحران کووید-۱۹ را به سه فاز تقسیم می‌کند: واکنش، احیا و تجسم دوباره. او می‌گوید: «فکر نکنم بعد از بحران، روند کارها و فرآیندها دقیقا مثل سابق شود.» او از کارکنان شرکتش خواسته تا می‌توانند درباره سازگاری مایکروسافت با شرایط فعلی و عملکردش، اطلاعات جمع‌آوری کنند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های او در این روزها این است که مدیران که حالا از کارمندها دور هستند بتوانند با آنها همدلی کنند و ارتباط بهتری برقرار کنند.

او گفت: «ما کلی جلسه برگزار می‌کنیم. همه جلسات ویدئویی هستند. این فوق‌العاده است چون کلی کار انجام داده‌ایم. حالا تعداد جلسات بیشتر هم شده، به دلیل بحران. اما دیگر خبری از گفت‌وگوی کارمندها در راهروها نیست. دیگر کسی بغل دستت ننشسته که بخواهی با او حرف بزنی. چطور این لحظات را بازسازی کنیم؟ به نظرم این نیازمند یک فرهنگ جدید است.»

این روزها بعضی از شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند دورکاری را به یک روند دائمی تبدیل کنند. نادلا در پاسخ به این سوال که «آیا مایکروسافت نیز چنین تصمیمی دارد؟»، گفت رویکرد مایکروسافت در این رابطه، «ترکیبی» است. او گفت: «بعضی از گروه‌های مایکروسافت مثل گروه‌های فروش، همین حالا هم دارند دورکاری می‌کنند. ما سعی داریم هر روز انعطاف‌پذیرتر از قبل باشیم. به جای پرداختن به یک روش غیر قابل تغییر، بهتر است انواع و اقسام رویه‌ها و سبک‌ها را به کار بگیریم. این یعنی سازگاری در مقابل دگم بودن.»

او که اخیرا با مدیر ارشد والمارت، «داگ مک میلون» درباره کار در دوران همه‌گیری صحبت کرده می‌گوید: «به نظرم ‌بزرگ‌ترین اشتباهی که یک نفر می‌تواند مرتکب شود این است که دگم باشد و بگوید همه چیز باید به یک روش مشخص انجام شود.»