رشد ۱۵ درصدی نصب روزانه «جاده»

در همین راستا امیرحسین جهانی‌کیا،‌ عضو هیات‌مدیره اپلیکیشن جاده معتقد است: بیشتر فرآیندهای حمل‌ونقل جاده‌ای به روش سنتی انجام می‌شود و بی‌خبری از اطلاعات شفاف برای رانندگان و صاحبان بار ما را بر آن داشت تا برای ارائه بستری مناسب به این حوزه ورود پیدا کنیم. این اپلیکیشن در مدت کوتاه فعالیت خود دو برابر سامانه‌های مشابه خود تعداد نصب را تجربه کرده و براساس آمار کافه بازار حدود ۲۵ هزار نصب فعال داشته است.

به گفته امیرحسین جهانی کیا در حال حاضر بر اساس آمار کافه بازار حدود ۲۵ هزار نصب فعال داریم که در مقایسه با اپلیکیشن‌های مشابه تقریبا دو برابر آمار نصب داریم. همچنین از لحاظ رضایت مشتریان نیز بر اساس بازخوردهای کاربران بافاصله زیادی از بقیه اپلیکیشن‌ها جلوتر هستیم. متن زیر ماحصل گفت‌وگوی ما با امیرحسین جهانی‌کیا،‌ عضو هیات‌مدیره اپلیکیشن جاده حول محور کارکردهای این اپلیکیشن است.

  لطفا توضیحاتی درخصوص اپلیکیشن جاده بفرمایید.

اپلیکیشن جاده با هدف ساماندهی فضای حمل‌ونقل جاده‌ای از ابتدای سال ۹۸ آغاز به کار کرد. در حال حاضر بیشتر فرآیندهای حمل‌ونقل جاده‌ای به‌صورت سنتی انجام می‌شود و در این زمینه عدم شفافیت وجود دارد به‌گونه‌ای که راننده و صاحب بار از اطلاعات شفاف بی‌خبر هستند. هدف این بود که با راه‌اندازی این سامانه، اطلاعاتی شفاف را برای راننده‌ها و صاحبان بار فراهم کنیم. در این سامانه ازیک‌طرف با راننده‌ها سروکار داریم که از طریق این سامانه به‌طور مستقیم به صاحبان بار متصل می‌شوند. نکته دیگر این است که این سامانه به راننده‌ها کمک می‌کند زمانی که باری را می‌زنند از بار برگشت خود مطمئن باشند و بدون اینکه در مقصد معطل گرفتن بار باشند،‌ از قبل بار خود را رزرو کنند؛ که مزیت مهمی برای رانندگان محسوب می‌شود. این مشکلی بود که رانندگان سال‌ها با آن مواجه بودند. از طرف دیگر صاحبان بار با استفاده از این سامانه می‌توانند بار خودشان را در یک فضای رقابتی و با قیمت مناسب به مقصد برسانند.

  تعداد نصب این برنامه چه میزان است؟

در حال حاضر براساس آمار کافه بازار حدود ۲۵ هزار نصب فعال داریم که در مقایسه با اپلیکیشن‌های مشابه حدود دو برابر آمار نصب داریم. همچنین از لحاظ رضایت مشتریان نیز بر اساس بازخوردهای کاربران با فاصله زیادی از بقیه اپلیکیشن‌ها جلوتر هستیم.

  در حقیقت این سامانه در قالب بازارگاه فعالیت می‌کند؟

بازارگاه به این معنا که صاحبان کسب‌وکار در سامانه ما فعالیت کنند،‌ خیر. هر چند تعدادی باربری و شرکت‌های حمل‌ونقل نیز جزو مشتریان ما هستند، ولی تعداد راننده‌های کامیون و صاحبان بار در سامانه ما بیشتر است. حدود ۱۳۰ هزار راننده خودمالک در سامانه ما فعالیت دارند که در قیاس با تعداد کل رانندگان خودروهای سنگین کشور (۴۰۰ هزار نفر) عدد قابل‌توجهی است و تقریبا نزدیک نیمی از جمعیت رانندگان کشور در این سامانه فعالیت دارند.

  شیوع کرونا چه تاثیری روی کسب‌وکار شما داشته است؟

کرونا از دو جنبه مثبت و منفی روی این کسب‌وکار تاثیر گذاشته است. جنبه منفی اینکه با توجه به شرایط اخیر کشور، ‌بخش زیادی از حمل‌ونقل کشور دچار رکود شده و به‌طور طبیعی این موضوع روی کسب‌وکار ما نیز تاثیر منفی داشته است، ولی از این نظر که با شیوع کرونا رانندگان کمتر به مراکز باربری کشور که محل تجمع راننده‌ها بود، مراجعه کردند، این فرصت ایجاد شد که رانندگان و صاحبان بار به‌جای مراجعه حضوری خدمات خود را از طریق این سامانه انجام دهند که به‌تبع آن به علت مراجعه کمتر ریسک انتقال بیماری نیز کاهش می‌یابد. با در نظر گرفتن هر دو موضوع درمجموع برآیند برای ما مثبت بود و رشد قابل‌توجهی را در تعداد نصب‌های برنامه داشتیم و حدود ۱۵ درصد در تعداد نصب روزانه برنامه رشد داشتیم.

  در این فعالیت با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟

اولین مشکل این است که تغییر عادت رانندگان و صاحبان بار اندکی زمانبر است؛ ممکن است عده‌ای از روش سنتی حمل بار منافع داشته باشند و در این راه مقاومت کنند.

جنبه دوم مشکلات قانونی است؛‌ صدور بارنامه کماکان به‌صورت سنتی انجام می‌شود و برنامه دولت برای صدور بارنامه الکترونیکی هنوز اتفاق نیفتاده است. صدور بارنامه الکترونیک کمک می‌کند تا کل فرآیند ما الکترونیکی شود که عدم تحقق آن یک معضل به شمار می‌رود.

  چه برنامه‌ای برای نوآوری‌ و اقدامات توسعه‌ای در دست اقدام دارید؟

با توجه به اینکه حدود ۱۳۰ هزار راننده در سامانه ما فعالیت دارند که بخش عمده‌ای از رانندگان کشور را شامل می‌شود، سعی داریم امکانات بیشتری در اختیار آنان قرار دهیم و در حال انجام مذاکراتی هستیم تا امکانات ویژه‌ای از جمله پوشش بیمه‌ای رانندگان عضو سامانه، در اختیار قرار دادن قطعات، لوازم ‌یدکی یا وام بانکی را برای آنها فراهم کنیم.