آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۱۳۰

 • خروج از رکود با رشد پاییزی

  دنیای‌اقتصاد: گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد اقتصادی در فصل پاییز به رقم ۹/ ۳ درصد رسیده و برای دومین فصل متوالی رشد اقتصادی مثبت شده است. پیش از این در تابستان رشد اقتصادی ۲/ ۵ درصد گزارش شده بود. اقتصاد ایران در دو فصل زمستان سال قبل و بهار سال‌ جاری، دو رشد اقتصادی منفی را ثبت کرده بود. اما در ۹ ماه ۹۹، رشد تمام گروه‌ها به جز خدمات مثبت شده است. این آمار تایید می‌کند که اقتصاد ایران تغییر مسیر داده است و حتی رشد مثبت می‌تواند در زمستان سال جاری تمدید شود.
 • نظام متمرکز تامین اجتماعی نیازمند حمایت‌های مجلس

  هفتمین وبینار موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی پیرامون «نظام متمرکز تامین اجتماعی برای آحاد مردم» برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، هفتمین وبینار موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی پیرامون «نظام متمرکز تامین اجتماعی برای آحاد مردم» به دبیری روزبه کردونی رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با حضور علی حیدری نایب‌رئیس هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی و دبیر رویداد جمع‌سپاری ایده‌ها پیرامون نظام متمرکز تامین اجتماعی، علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و حبیب‌الله فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.
 • اطلاعیه درباره حقوق‌های غیرمتعارف برخی شرکت‌های دولتی

  به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، پیرو گزارش مورخ‌۸/ ۹/ ۱۳۹۹ با موضوع اظهارنظر دیوان محاسبات کشور پیرامون «بودجه پیشنهادی سال‌۱۴۰۰ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت» مستند به تبصره (۴) الحاقی به ماده (۱۸۲) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به استحضار می‌رساند: «بخش سرانه حقوق و مزایای گزارش مذکور بعضا بر اساس بودجه پیشنهادی شرکت‌های دولتی قبل از تصویب مجامع و یا اعلام مکتوب دستگاه‌های ذی‌ربط بوده است که با توجه به محدودیت قانونی ۲۰ روزه بررسی دیوان محاسبات کشور و طرح موضوع در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در زمان رسیدگی به لایحه ۱۴۰۰ و حساسیت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نسبت به حقوق و مزایای غیرمتعارف، منتج به اصلاح بودجه سال آتی برخی از شرکت‌های دولتی و ایجاد سقف جدید ناخالص دریافتی کارکنان دولت (حداکثر ۱۵ برابر حداقل حقوق) در تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ شده است. مجددا تاکید می‌شود همانطور که در ذیل جدول شماره (۹-۱) صفحه ۲۲ گزارش اولیه تاکید شده بود، میانگین حقوق و مزایای ناخالص پرداختی با احتساب کسورات قانونی از جمله پاداش پایان سال کارمندان در بودجه پیشنهادی سال‌۱۴۰۰ بوده است که یقینا با عملکرد پرداختی در سال آتی متفاوت خواهد بود‌، لذا مبنای رسیدگی دیوان محاسبات کشور در بخش حقوق و مزایای پرسنلی، احکام مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و قوانین و مقررات مرتبط خواهد بود.»
 • موافقت‌نامه اجتناب ازاخذ مالیات مضاعف بین ایران و بوسنی و هرزگوین

  معاون حقوقی و فنی مالیاتی‌ سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه‌ای قانون موافقت‌نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات‌های بر درآمد و دارایی بین ایران و بوسنی و هرزگوین را ابلاغ کرد. محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی مالیاتی‌ سازمان طی بخشنامه‌ای خطاب به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور، لازم‌الاجرا شدن قانون موافقت‌نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات‌های بر درآمد و دارایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت بوسنی و هرزگوین را جهت اجرا و اقدام لازم ابلاغ کرد. او در این بخشنامه تصریح کرده است: حسب مفاد ماده ۲۹ موافقت‌نامه یاد شده و با توجه به نامه شماره ۶۸۹۰۷۶/ ۳۷۵/ ۶۴۱ مورخ ۱۲/ ۱۱/ ۱۳۹۹ اداره‌کل حقوقی بین‌المللی وزارت امورخارجه و ضمائم مربوطه مبنی بر مبادله اسناد تصویب قانون موافقت‌نامه موصوف، مقررات موافقت‌نامه مذکور از ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ (اول ژانویه ۲۰۲۱ میلادی) در هر دو کشور نافذ است. علیزاده همچنین از ادارات کل امور مالیاتی خواسته است خلاصه اطلاعات مربوط به مؤدیان مالیاتی منتفع از قانون مزبور را به تفکیک هر مورد تهیه و در فواصل زمانی سه‌ماهه به دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان ارسال کنند.
 • افزایش خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی

  رئیس مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات سازمان تامین‌اجتماعی با بیان اینکه خرید خدمت سربازی بیشترین سهم استفاده از خدمات غیرحضوری ۳۰۷۰ را به خود اختصاص داده است، گفت: از ۲۵ آذر تا ۱۰ بهمن، تعداد کل خرید خدمت سربازی ۶۶ هزار مورد بوده که ۴۴ هزار و ۵۷۸ مورد (۶۸ درصد) به‌صورت غیرحضوری انجام شده است. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، علی‌اکبر ربیع‌زاده افزود: اداره‌کل غرب تهران بزرگ بیشترین سهم خرید خدمت سربازی به‌صورت غیرحضوری (معادل ۸۱ درصد) و استان کرمانشاه کمترین سهم (معادل ۴۶ درصد) را در میان ادارات کل تامین‌اجتماعی سراسر کشور دارد.
 • جامعه کارگری به‌دنبال حفظ قدرت خرید

  عضو کارگری شورای‌عالی کار گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان کارگری، قدرت خرید جامعه کارگری از فروردین تا بهمن ماه سال‌جاری نسبت به سال گذشته یک‌میلیون و ۹۹۵ هزار تومان کاهش یافته است.
 • نسخه الکترونیک به نفع نظام سلامت و برای سهولت کار

  مدیرکل درمان غیرمستقیم گفت: طرح نسخه الکترونیک صرفا برای سهولت بیمه‌شدگان در نظر گرفته شده و تمام تلاشمان این است که با اجرای آن، بار مالی بیمه‌شدگان به حداقل کاهش پیدا کند. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، شهرام غفاری با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه ۳ سیما اظهار کرد: اجرای نسخه الکترونیک به نفع نظام سلامت متشکل از پزشک، بیمار، داروخانه، آزمایشگاه و بیمارستان است و همه از آن در زمان نفع می‌برند اما در کوتاه‌مدت با چالش‌هایی نیز مواجهند.
 • رونمایی از نسل چهارم قطارهای شبکه مترو

  طی مراسمی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و شهردار تهران قطار ملی مترو با ۸۵ درصد داخلی‌سازی قطعات و حمایت ۶۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی دیروز رونمایی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر