آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۱۲۶

 • میراث ۱۰۰ ساله برای ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد ایران در یک قرن گذشته را می‌توان به انسانی تشبیه کرد که با گذر ۱۰۰ سال از عمر خود، از نظر جسمی پیر و ناتوان شده، اما از نظر ذهنی هنوز به‌دنبال رویاهای کودکی خود می‌گردد و هیچ شباهتی به انسان ۱۰۰ ساله ندارد. اگر بخواهیم این سده اخیر را یک مرور سریع کنیم، شاید نتوان به تعداد انگشت‌های یک دست، سیاست‌های موفق را پیدا کرد که مشکلات را حل کرده و دیگر برای انسان ۱۴۰۰ موضوعیتی نداشته باشد. از مساله فقر تا نابرابری، از چالش رشد اقتصادی تا تورم، از محیط زیست تا آلودگی هوا، از تحریم تا تجارت ناپایدار و تمام عارضه‌های دیگری که در این ۱۰۰ سال گریبان اقتصاد را گرفته است.
 • به‌کارگیری ظرفیت‌های بومی «بلاک‌چین» در تامین‌اجتماعی

  عضو هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی گفت: با استفاده از ظرفیت‌های بسیار زیاد در حوزه بلاک‌چین و بومی شدن آن، می‌توانیم در افزایش ارائه خدمات، تکریم جامعه هدف و تسهیل در ارائه خدمات در سازمان تامین‌اجتماعی گام‌های موثرتری برداریم. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، مرتضی لطفی عضو هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی در وبیناری با موضوع «بلاک‌چین و تامین‌اجتماعی؛ آنچه مدیران باید بدانند» که از سوی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی برگزار شد، افزود: سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان نهادی مستقل از نظر مالی، خدمات اجتماعی و درمان به بیش از نیمی از جمعیت کشور، خدمت‌رسانی می‌کند.
 • تصویب طرح اختصاص ۵ درصد اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی

  رئیس سازمان‌ آموزش فنی وحرفه‌ای کشور‌‌از تصویب «طرح الحاقی اختصاص ۵ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی» در جلسه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی خبر داد. به گزارش روابط‌ عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور، علی اوسط‌هاشمی با اعلام این خبر گفت: این اتفاق حاصل تلاش و نگاه ارزشمند نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اهمیت مهارت‌آموزی به‌عنوان ضرورت ملی در رفع معضل بیکاری و ارتقای معیشت است.او از حمایت‌های کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و تلفیق مجلس شورای اسلامی در فرآیند تصویب اختصاص ۵ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی تقدیر و اظهار امیدواری کرد که با روی‌آوری به ارزشمندترین سرمایه‌های سازمان و مشارکت شرکای اجتماعی بتوانیم تجربه‌ای را ثبت کنیم که موجب تقویت هر چه بهتر نگاه‌ها به ارزش مهارت در کشور شود. اوسط هاشمی با ابراز خرسندی از تغییر نگاه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان به موضوع مهارت به‌عنوان عنصر کلیدی اشتغال‌زایی در کشور و بر رویکرد مهارت‌آموزی جامعه‌محور به‌عنوان رویکرد اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور تاکید کرد.رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور همچنین بر عزم ملی برای توسعه آموزش‌های مهارتی با مشارکت تمامی دستگاه‌ها، شرکای اجتماعی و نهادهای مرجع و جریان‌ساز تاکید کرد.
 • اطلاع از استحقاق درمان از طریق ۱۴۲۰

  مدیر فناوری و تحول دیجیتال سازمان تامین‌اجتماعی از ارائه سرویس استعلام وضعیت برخورداری از حمایت‌های درمانی تامین‌اجتماعی در بستر IVR (تلفن گویا) از طریق سامانه ۱۴۲۰ خبر داد.به گزارش اداره‌کل روابط‌ عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، امیرحسین حمیدیان اظهار کرد: در راستای توسعه ارائه خدمات این سازمان در کانال‌های متعدد، ارائه سرویس استحقاق درمان در بستر IVR سامانه ۱۴۲۰، براساس کد ملی و شناسه اتباع خارجی، قابل بهره‌برداری است. او افزود: مخاطبان سازمان تامین‌اجتماعی می‌توانند با تماس با شماره ۱۴۲۰ و انتخاب گزینه ۳ و وارد کردن کد ملی یا شناسه اتباع خارجی، از وضعیت برخورداری از حمایت‌های درمانی خود مطلع شوند.
 • موافقت دولت با اخذ مالیات از اینفلوئنسرها

  رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال ۱۴۰۰ شروع می‌شود.
 • جلسه تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰

  در جلسه امروز پیشنهاد گروه‌ها برای افزایش دستمزد اعلام می‌شود. جلسه شورای عالی کار امروز‌(۱۸ اسفندماه) با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و گروه کارگری برگزار می‌شود. موضوع این جلسه مزد سال ۱۴۰۰ کارگران است و در جلسه امروز پیشنهاد گروه‌ها برای افزایش دستمزد اعلام می‌شود.
 • حذف دفترچه کاغذی بیمه سلامت تا اردیبهشت ماه

  معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: حذف کاربرد دفترچه کاغذی بیمه سلامت با شیب ملایم دنبال شده است و به مرور تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به سمتی می‌رویم که نیازی به استفاده از دفترچه کاغذی نباشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر