آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • واکسن جعلی پاندمی تورم

  دنیای‌اقتصاد: تا حدود سه دهه پیش، «تورم بالا»، بیماری عالم‌گیر اقتصادی در اکثر کشورهای جهان بود. اما بعد از چند سعی و خطا توسط سیاست‌گذاران سرانجام «پاندمی تورم» در اقتصاد به کمک «واکسن ایمن» در اکثر کشورهای جهان ریشه‌کن شد؛ به جز چند کشور معدود که به علت استفاده از «واکسن جعلی» هنوز اقتصاد آنها با تب تورم دست و پنجه نرم می‌کند. سیاست هدف‌گذاری تورمی، واکسن ایمن برای مهار این پاندمی بود. در سیاست هدف‌گذاری تورمی، دولت‌ها علاوه‌بر انضباط پولی و مالی، خود را مقید به «تثبیت انتظارات تورمی» در جامعه می‌دانند. سیاست‌گذاران برای اجرای هر سیاست پولی و مالی، باید ارتباط این سیاست‌ها را با تورم نیز برای آحاد اقتصادی روشن کنند. در همین راستا سیاست‌گذاران با بهره‌گیری از نرخ بهره می‌توانند چرخه‌های تجاری را کنترل کنند و رشد پایداری را برای یک اقتصاد به ارمغان بیاورند. واکسن جعلی، استفاده از لنگر نرخ اسمی ارز است.
 • کاهش ۱۷۰ هزار نیروی انسانی دولت

  رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: نزدیک به ۱۷۰ هزار نفر از نیروی انسانی دولت را با خروجی طبیعی و کنترل ورودی کم کرده‌ایم. به گزارش خبرگزاری فارس، جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، ۱۵ بهمن ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی عملکرد سازمان امور اداری و استخدامی از دولت الکترونیک تا سلامت نظام اداری پرداخت.
 • کاهش نرخ سود در معاملات بازار باز

  بانک مرکزی با تزریق ۲۴/ ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. این نرخ سود برای دومین هفته متوالی به کمتر از ۲۰ درصد تنزل پیدا کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز یکشنبه ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هفت بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش ۲/ ۹ هزار میلیارد تومان از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند. با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق ۲۴/ ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۸/ ۵ هزار میلیارد تومان توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه انجام شد. همچنین در هفته گذشته ۲/ ۱ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی در بازار ثانویه فروخته شد.
 • پرداخت عیدی بازنشستگان تامین‌اجتماعی

  مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفت: عیدی بازنشستگان به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت پس از تعیین مبلغ و ابلاغ مصوبه هیات وزیران پرداخت شد. به گزارش اداره کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، مصطفی سالاری اظهار کرد: مطابق با مصوبه هیات وزیران عیدی برای هر پرونده فعال مستمری اعم از بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر