آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۷۸

 • توفیق اجباری دورکاری

  دنياي‌اقتصاد: کارشناسان درخصوص دورکاری بیان کردند که با وجود آنکه این پدیده سبب افزایش بهره‌وری کارمندان شده است اما دغدغه اصلی آنان نیست. بررسی‌های رسمی همچنین نشان می‌دهد که دورکاری از بهره‌وری قابل دفاعی برخوردار است و به‌طور کلی می‌توان گفت منافع دورکاری بر مضرات آن برتری دارد. همچنین باید در این شرایط بر عوامل نوین اثرگذاری بر بهره‌وری توجه بیشتری کرد. این عوامل بیشتر بر شادابی و سلامتی روحی و جسمی کارکنان تکیه دارد. در این نشست به ۸ استراتژی دورکاری در فضای کرونایی اشاره شد.
 • تقابل دو نگاه به ارز بودجه

  دنياي‌اقتصاد: ماجراهای تعیین نرخ برای دلار در بودجه ۱۴۰۰ ادامه دارد. «دنیای‌اقتصاد» دیروز در گزارشی با نام «تکلیف دلار ۴۲۰۰ در ۱۴۰۰» به بررسی موضع‌گیری‌های انجام شده در مورد دلار پرداخته بود. براساس این گزارش دو موضع‌گیری درباره دلار بودجه شکل گرفته بود، از طرفی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس نرخ دلار ۱۷۵۰۰ تومان را اعلام کرده بود و در طرف دیگر با اینکه موضعی از سوی دولتی‌ها اتخاذ نشده بود اما رئیس‌کل بانک‌مرکزی گفته بود که نباید به نرخ‌های ثابت رسمیت داد و این موضوع را به زیان اقتصاد ندانسته بود.
 • تعلیق طرح بازنشستگی پیش ازموعد

  سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از معلق شدن طرح بازنشستگی پیش از موعد خبر داد. به گزارش اقتصادنیوز، علی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اعلام وصول طرح بازنشستگی پیش از موعد گفت: کمیسیون اجتماعی این طرح را به دلیل مسائل مختلفی مانند کاهش سن نیروی کار برای بازنشستگی، مشکلات صندوق‌های بیمه‌ای و تامین منابع و بار مالی برای دولت و بخش‌های خصوصی مُراعا و معلق کرد.
 • مسدودی ۴۵۰۰ درگاه قمار خارج از کشور

  معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی با اشاره به شناسایی و مسدود کردن ۴۵۰۰ درگاه قمار درخصوص برخورد با قماربازان گفت: کسانی که اولین‌بار است در عمل مجرمانه قمار مشارکت می‌کنند، پیامک هشدار، بار دوم پیامک اخطار و دفعه سوم علاوه بر پیامک اخطار حساب بانکی آنها مسدود می‌شود و پرونده کسانی که به کرات اقدام به قمار کنند به دادگاه ارسال می‌شود.‌ به‌ گزارش خبرگزاری فارس، توسعه شبکه‌های مجازی در کنار افزایش بستر ارتباطات و امکان دستیابی به اطلاعات مضراتی هم برای جوامع مختلف داشته است. یکی از آثار منفی اجتماعی و اقتصادی توسعه شبکه‌های مجازی سهولت فعالیت سایت‌های قمار و شرط‌بندی است. اغلب گردانندگان این سایت‌ها در خارج از کشور فعال هستند و با تهیه درگاه‌های پرداخت به‌صورت اجاره فعالیت کرده و میلیاردها تومان پول به جیب می‌زنند. در ماه‌های اخیر اقدامات متعددی از سوی دستگاه‌های نظارتی آغاز شده و حتی خبرهایی از تهیه طرحی در مجلس برای تشدید مجازات با قماربازان شنیده شده است.
 • پیش پرداخت ۸/ ۱۶ میلیون دز واکسن کوواکس پرداخت شد

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی خبر داد همان‌گونه که قبلا اعلام کرده بودم، براساس توافقات وزارت بهداشت و درمان کشورمان، برای دریافت تعداد ۸/ ۱۶ میلیون دز واکسن کوواکس، پیش‌پرداخت توافقی برای خرید واکسن موردنظر با تلاش همکارانم در امور بین‌الملل و به‌رغم موانع ایذایی ناشی از تحریم آمریکا، با همکاری ۲ بانک ایرانی و ۳ بانک اروپایی، در اولین روز بعد از تعطیلات ژانویه، به حساب کارگزار سازمان بهداشت جهانی واریز شد. مبالغ بسیار بیشتری نیز برای خرید واکسن کرونا تخصیص داده‌ایم که در صورت تایید مسوولان محترم وزارت بهداشت، تامین ارز خواهد شد. امیدوارم هرچه سریع‌تر شاهد دریافت و بهره‌برداری از واکسن‌های خریداری‌شده و به‌خصوص واکسن‌های تولیدی در داخل کشور باشیم.
 • ساختار گزینش باید اصلاح و به‌روزرسانی شود

  رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد که اصلاح ساختار، آموزش گزینشگران و به‌روزآوری روش‌های گزینش در دستور کار قرار گیرد.
 • نگاهی به کسری حقیقی تراز عملیاتی بودجه ۱۴۰۰

  علی مصطفوی ثانی پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام‌صادق(ع)
  بودجه سالانه اگرچه نمادی از دخل و خرج دولت است اما محملی برای تصمیم‌گیری در مورد عوامل مختلفی از جمله مقدار درآمدهای نفتی، میزان بودجه عمرانی، شفافیت بودجه‌ای، نرخ ارز، توزیع بودجه‌های استانی و.... است. یکی از روش‌های تحلیل هر بودجه‌ای، بررسی کسری بودجه و راه‌های جبران آن است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر