آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۰۳

 • کف چک برگشتی در نیم‌سال کرونا

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای بانک‌مرکزی نشان می‌دهد پس از گذشت ۶‌ماه از شیوع ویروس کرونا، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای از نظر تعداد کمترین رقم را ثبت کرده است. آمارها نشان می‌دهد از ۵/ ۸ میلیون فقره چک مبادله‌ای به ارزش ۹/ ۱۹۳ هزار میلیارد تومان در مردادماه، ۷/ ۹۰ درصد از نظر تعداد و ۲/ ۹۰ درصد از نظر مبلغ چک‌ها وصول شده است.
 • تسهیلات جدید برای دارندگان چک‌های برگشتی حمایت‌های کرونایی

  براساس تصمیم اعضای ستاد ملی کرونا، دارندگان چک‌های برگشتی تسهیلات کرونایی از اول اسفندماه سال ۱۳۹۸ از تمامی محدودیت‌های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی شد‌ه‌اند.
 • پرداخت تسهیلات به ۱۳۸ هزار طرح اشتغال روستایی و عشایری

  مدیر سرمایه‌گذاری پروژه اشتغال وزارت تعاون با اشاره به افتتاح ۲۶ هزار و ۵۱۲ طرح اشتغال‌زایی در روز دوشنبه گفت: از زمان اجرای طرح اشتغال روستایی در سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۳۸ هزار و ۷۵۷ طرح اشتغال، تسهیلات دریافت کردند. به گزارش «ایرنا» مسیر توسعه و پیشرفت بسیاری از کشورهای جهان از کانال روستاها عبور کرده است و روستاییان و عشایر به‌عنوان یکی از مولفه‌ها و اهرم‌های قدرتمند و اثرگذار در تسهیل و تسریع روند توسعه اقتصادی هستند.
 • جزئیات پرداخت وام قرض‌الحسنه ۳۰ میلیونی اشتغال روستایی

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشورگفت: کسانی می‌توانند از تسهیلات اشتغال روستایی استفاده کنند که درحال‌حاضر ساکن روستا باشند. به گزارش «ایبِنا» محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در خصوص جزئیات پرداخت وام ۳۰ میلیون تومانی اشتغال روستایی با بیان اینکه پرداخت این وام از هفته آینده آغاز می‌شود، اظهار کرد: الزام و شرط دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی، سکونت در روستاست. یعنی کسانی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند که درحال‌حاضر ساکن روستا باشند و همچنین کسانی که از بیمه خاصی استفاده می‌کنند، یعنی حقوق بگیر جایی هستند، نمی‌توانند از این وام ۳۰ میلیونی بهره‌مند شوند. وی تاکید کرد: این وام مختص به روستاییان است، توصیه می‌کنم بهیاران از این فرصت برای دریافت تسهیلات استفاده کنند. امید در ادامه درخصوص جزئیات نرخ سود و مدت بازپرداخت وام ۳۰ میلیون تومانی اشتغال روستایی گفت: سود این تسهیلات قرض‌الحسنه ۴ درصد است که حداکثر در ۵ سال بازپرداخت می‌شود. وی همچنین افزود: سهمیه روستاها از طریق استانداری‌ها به فرمانداری مربوطه اعلام و از هفته آینده پرداخت آن آغاز خواهد شد.
 • هدیه نگهداری از سالمندان بالای ۹۰ سال

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از واریز یک میلیون تومان به حساب سه هزار و ۳۵۹ خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی که از سالمندان بالای ۹۰ سال نگهداری می‌کنند، خبر داد. به گزارش «ایرنا»، محمد شریعتمداری روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: اقدام مزبور به مناسبت هفته سالمندان و برای قدرشناسی از خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی انجام می‌شود که با وجود محدودیت مالی از سالمند بالای ۹۰ سال نگهداری می‌کنند. بنا بر آخرین سرشماری انجام شده در سال ۹۵ از کل جمعیت کشور ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر (۸۲/ ۹ درصد) سالمند محسوب می‌شوند و پیش‌بینی شده که درصد سالمندان ایران تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد از کل جمعیت برسد و در واقع افزایش جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا فراتر خواهد رفت و از هر سه نفر، یک نفر سالمند به حساب می‌آید.
 • ۶۰ درصد از بیکاران سرپرستان خانوار هستند

  بیش از ۶۰ درصد بیکاران سرپرست خانوار هستند. ۴/ ۵۸ درصد متقاضیان بیمه بیکاری، مستاجر هستند. رئیس موسسه‌ عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، نتایج سنجش «وضعیت متقاضیان دریافت بیمه بیکاری» را تشریح کرد. به گزارش «ایلنا» به نقل از روابط‌عمومی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، روزبه کردونی گفت: آگاهی دقیق از وضعیت جامعه و انجام پژوهش‌های مبتنی بر نظرسنجی، حرکت به سمت هرگونه سیاست‌گذاری یا مداخله‌ای را با کاهش احتمالات قابل‌توجهی از شکست، اتلاف منابع یا حتی تحقق اهدافی ناخواسته و خلاف اهداف مدنظر مداخله‌کنندگان روبه‌رو خواهد کرد.
 • راه‌اندازی آکادمی آموزشی صنعت بیمه

  آکادمی آموزشی بیمه مرکزی با هدف ساماندهی فعالیت‌های آموزشی کاربردی تاسیس می‌شود. به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، این موسسه که در راستای تشکیل کمیته راهبردی آموزش در صنعت بیمه راه‌اندازی می‌شود، علاوه بر اینکه در متون آموزشی بیمه‌ای وحدت رویه ایجاد می‌کند، موجبات بهره‌گیری از توانمندی آموزشی و علمی همکاران را فراهم می‌کند. براساس این گزارش، به‌روز کردن و ایجاد انسجام آموزش‌های بیمه‌ای در صنعت بیمه، توسعه فرهنگ بیمه، امکان اخذ آزمون و پایش وضعیت علمی و مرکزیت دادن به بیمه مرکزی برای تزریق محتوای آموزشی از دیگر اهداف در نظر گرفته شده برای این موسسه است. آموزش‌های این موسسه در مرحله اول قرار است به‌صورت مجازی و در بسترهای الکترونیکی برگزار شود. اولین جلسه برای راه‌اندازی این موسسه با حضور نمایندگان پژوهشکده بیمه، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیران کل نظارت بر شرکت‌های بیمه و هماهنگی استان‌ها، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل، نظارت فنی بر بیمه‌های زندگی، توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی و مشاور رئیس‌کل در امور مدیریت ریسک در محل بیمه مرکزی برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر