آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۸۶

 • راه بازگشت انتظارات تورمی

  دنیای‌اقتصاد: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند آنچه که مانع تعادل در بازارها شده، نقش انتظارات تورمی است، عاملی که سیاست‌گذار پولی را نیز در دستیابی به هدف تورمی با مشکل مواجه کرده است. اما آیا انتظارات از آسمان نازل می‌شوند؟ یا انتظارات از عمل و رفتار سیاست‌گذار به جامعه القا می‌شود؟ امیر کرمانی، اقتصاددان ایرانی دانشگاه برکلی معتقد است که مردم «انتظارات عقلانی» دارند و اگر در سیاست‌گذاری تغییر قابل توجهی ببینند، انتظارات تورمی‌شان به شکلی نسبتا سریع بازتنظیم می‌شود. کرمانی در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه «تجارت فردا» به راه حل کنترل تورم و مهار انتظارات تورمی پرداخته است.
 • یک میلیون نفر بیمه بیکاری کرونا دریافت کردند

  براساس آخرین آمار اعلامی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکنون (بیست و پنجم شهریورماه) یک میلیون و ۳۳ هزار نفر مستمری بیکاری کرونا دریافت کردند.
 • طرح «بقا»؛ راهکاری چندمنظوره برای عبور از بحران

  مجید طالب‌زاده
  مدیریت انتظارات تورمی با وجود ناترازی بودجه دولت و ناترازی نظام پولی و بانکی، در وضعیت مقاومتی و کرونایی اقتصاد کشور به راهکاری چندمنظوره نیاز دارد. در شرایط پر التهاب اقتصادی، حفظ و تضمین امنیت مالی اقتصاد کشور، وظیفه دولت است و همراهی دولت برای اثربخشی و کارآیی سیاست‌های پولی بانک مرکزی اجتناب‌ناپذیر است. با وجود تورم شدید و سقوط قابل توجه و مداوم ارزش پول ملی، ابزار نرخ سود، عملا اثربخشی خود را از دست می‌دهد. به‌عبارت بهتر سودی وجود ندارد، همه، از سپرده‌گذار و سرمایه‌گذار تا فعالان اقتصادی، به‌دنبال پوشش زیان خود هستند. لذا بدیهی است سیاست‌گذار پولی، همواره در تله تعیین نرخ سود و مهم‌تر از آن، پرداخت سود به‌صورت نقدی (که خود باعث افزایش نقدینگی، تشدید تورم و انتظارات تورمی است) گرفتار خواهد شد.
 • ۵/ ۹۶ درصد بنگاه‌های کشور خرد هستند

  معاون وزیر کار با بیان اینکه ۵/ ۹۶ درصد بنگاه‌ها خرد هستند، گفت: با توسعه شبکه‌سازی می‌توان به این بنگاه‌ها کمک کرد تا هم مشکل اندازه کوچک خود را مدیریت کنند و هم از فواید آن بهره‌مند شوند. عیسی منصوری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در مورد مشکلات بنگاه‌های کوچک و خرد در کشور، اظهار کرد: بنگاه‌ها در ایران معمولا در دسته‌بندی «کوچک و خرد» قرار می‌گیرند که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، مشخص شده ۵/ ۹۶ درصد بنگاه‌ها خرد هستند به این معنا که زیر ۱۰ نفر کارکن دارند.
 • زمان احتمالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اقدامات اولیه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری صورت گرفته و امید است، در مهرماه احکام مربوط به این بخش صادر شود؛ به‌گونه‌ای‌که حداقل پرداختی به بازنشستگان پس از همسان‌سازی حقوق تنها ۱۰ درصد از حقوق شاغلان همانند کمتر باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر