آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۸۱

 • شیفت بورسی‌­ها به اوراق

  دنیای‌اقتصاد: در جریان حراج پانزدهم، میزان فروش اوراق دولتی با ثبت رقم ۴/ ۵ هزار میلیارد تومان به بیشترین سطح در ۷ هفته اخیر رسیده است. این رقم نسبت به حراج چهاردهم رشد ۱۳۵ درصدی و نسبت به حراج سیزدهم رشد ۱۹۴ درصدی را ثبت کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود نیمی از این تقاضا توسط بانک‌ها و نیمی از این تقاضا از سوی نهادهای مالی و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بوده است. به نظر می‌رسد با توجه به روند نزولی شاخص بازار سهام، شرکت‌های بزرگ مالی، تقاضای خود را برای خرید اوراق بلندمدت دولتی به عنوان یک دارایی با کیفیت و بدون ریسک بیشتر کردند. ثابت ماندن نرخ سود اوراق دولتی در بازار حراج تایید می‌کند که تقاضای فعال در بازار برای این دارایی وجود دارد. بررسی روند بازار ثانویه اوراق در بورس(اخزا) نیز حاکی از آن است که با توجه به ثبات نرخ بازدهی، تقاضای فعال برای اوراق وجود دارد. در مجموع آمار نشان می‌دهد تا مرحله پانزدهم در مجموع ۷/ ۶۶ هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفته است که می‌تواند گام مهمی در تامین غیرپولی کسری بودجه باشد.
 • نگاهی به اختیارات قانونی بیمه مرکزی ایران

  محمدجوادروستا سکه‌روانی
  ماده یک قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری که فلسفه وجودی بیمه مرکزی ایران است نظارت به پس از تاسیس شرکت‌های بیمه‌گر نیز گسترده است، یعنی شاهد پیدایش شرکت سهامی هستیم که قانونا به‌رغم داشتن شخصیت حقوقی کاملاتحت نظارت سازمانی دولتی است که تصمیمات آن را کنترل می‌کند.
 • آخرین سرشماری عشایر مربوط به ١٢ سال پیش است

  رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه آمار موجود از عشایر کشور مربوط به ١٢ سال پیش است، گفت: بنابرسرشماری سال ۸۷، عشایر ۵/۱درصد از جمعیت کشور و ۳۰ درصد از دام کشور را در اختیار دارند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نشست مشترک مرکز آمار ایران و سازمان امور عشایر ایران با حضور رؤسا، معاونان و جمعی از مدیران دو دستگاه دیروز در سازمان امور عشایری ایران به منظور بررسی وضعیت سرشماری ثبتی مبنای عشایر کوچنده کشور، تشکیل شد.
 • ۲۹ درصد از اشتغال‌های جدید در روستاها

  معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغال پایدار روستایی و عشایری موجب شد، ۲۹ درصد از اشتغال‌های جدید در روستاها اتفاق بیفتد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیسی منصوری اظهار کرد: پیش از پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری، تنها ۳ درصد از ایجاد اشتغال جدید در روستاها اتفاق می‌افتاد؛ اما با پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغال پایدار روستایی و عشایری، این رقم اکنون به ۲۹ درصد رسیده است. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: یکی از اقدامات خوب دولت، پرداخت تسهیلات در مناطق روستایی بوده که سبب ایجاد اشتغال زیادی در این مناطق شده است، در این زمینه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به‌عنوان دبیر این کارگروه، باید نتایج پرداخت این تسهیلات را بازگو کند تا اثرگذاری اجرای طرح‌ها تبیین شود. وی تاکید کرد: باید در کنار اطلاعات از پرداخت تسهیلات، نتایج آن هم بیان شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر