آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۱۹

 • پل مدرنیته در نظام آماری ایران

  سال ۱۴۰۵، قرار است نظام سرشماری ایران به سرشماری ثبتی مبنا تغییر یابد. گذار از نظام سنتی به مدرن، می‌تواند نظام آماری کشور را دچار تحول جدی کند، به‌طوری‌که رئیس مرکز آمار ایران، تفاوت روش سنتی با مدرن را به تفاوت عکس‌برداری و فیلم‌برداری از یک جامعه آماری تشبیه می‌کند؛ با این توضیح که در یک‌ عکس‌، وضعیت‌ عناصر جامعه‌ در یک‌ زمان مشخص‌ ثبت‌ می‌شود و پس‌ از آن‌ وقوع هر تغییری‌ در عناصر جامعه‌، عکس‌ را کهنه‌ و کهنه‌تر می‌کند، اما در یک سیستم ثبتی‌ کامل، تغییرات واحدها در یک‌ فرآیند تعریف‌شده، به‌صورت منظم و الزام‌آور ثبت می‌شود و دائما آمار و اطلاعات به‌روز تولید می‌شود.
 • جوانه رشد در قرن آینده

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد ایران در اولین سال قرن بعدی، به رشد خواهد رسید. این پیش‌بینی بانک جهانی از وضعیت اقتصاد کشور است. کارشناسان بانک جهانی معتقدند که از حجم اقتصاد ایران در سال جاری به میزان ۳/ ۵ درصد کاسته شود؛ اما در سال ۱۴۰۰ اقتصاد ایران می‌تواند رشد ۱/ ۲ درصدی را تجربه کند و از رکود خارج شود. همچنین نرخ تورم امسال و سال آینده در ارزیابی جدید بانک جهانی با بهبود همراه شده و به محدوده ۲۸ درصد در سال جاری و ۲۳ درصد در سال آینده می‌رسد.
 • پر شدن ۲۹۱۲ تخت ICU

  دنیای‌اقتصاد: اخبار رسمی از آمار بیماران بدحال بیمارستانی در روز گذشته نشان می‌دهد که ۲۹۱۲ تخت ICU به بیماران کرونایی اختصاص یافته است. این درحالی است که در ابتدای سال‌جاری، جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت اعلام کرده بود ۸۶۰۰ تخت ویژه در کشور وجود دارد که ۴ هزار عدد آن برای بیماران کرونایی اختصاص یافته است. به این ترتیب اگر مجموع تخت‌های مراقبت‌های ویژه را در نظر بگیریم، ۳۴ درصد از کل تخت‌های ICU و اگر ۴ هزار تخت در نظر گرفته شده برای بیماران کرونایی را در نظر بگیریم، ۷۳ درصد از تخت‌ها توسط بیماران کرونایی پر شده است. این شرایط علاوه بر اینکه رسیدگی به بیماران بدحال را سخت‌تر می‌کند، بستری کردن بیماران بدحال دیگر را که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند نیز با مشکل مواجه می‌کند.
 • وام ۷۷ میلیارد دلاری بانک‌مرکزی ژاپن به شرکت‌های آسیب‌دیده از کرونا

  بانک‌مرکزی ژاپن تحت برنامه‌ای جدید و به منظور مقابله با اثرات رکودی همه‌گیری کرونا، اعتباری معادل ۲۸/ ۸ تریلیون ین (۷۴/ ۷۷ میلیارد دلار) با هدف اعطای وام برای شرکت‌های آسیب‌دیده از ناحیه کرونا اختصاص داد. به گزارش «ایبنا» از رویترز، این وام سه ماهه از فردا تا ۲۵ دسامبر در دسترس متقاضیان قرار خواهد داشت. بانک‌مرکزی ژاپن اعلام کرده است انتظار دارد، مبلغ تزریقی به شرکت‌ها از طریق این برنامه در نهایت به ۱۱۰ تریلیون ین برسد.
 • سقف خرید صرافی‌ها افزایش یافت

  بانک‌مرکزی برای افزایش قدرت بازارسازی در تامین مصارف ارزی، سقف خرید ارز به صورت اسکناس توسط کارگزاران بازار ارز؛ یعنی بانک‌ها و صرافی‌های مجاز را از ۲۰۰ هزار دلار به ۳۰۰ هزار دلار در روز افزایش داده است. پیش‌بینی می‌شود که این اقدام بانک‌مرکزی منجر به افزایش نقدینگی بانک‌ها و صرافی‌های مجاز برای تامین تقاضای بازار شود. این درحالی است که روز گذشته نیز روابط عمومی بانک‌مرکزی اعلام کرده بود که برای تامین به موقع نیازهای وارداتی کشور صرافی‌های غیربانکی هم می‌توانند براساس گواهی‌های ثبت آماری تاییدشده از طریق بانک‌های عامل برای خرید ارز اقدام کنند.
 • پرداخت ۳ هزار دلار به گردشگران مبتلا به کرونا

  دولت ازبکستان به‌منظور تشویق گردشگران به سفر به این کشور در میانه همه‌گیری کرونا اعلام کرده است به هر مسافری که در این کشور به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شود، ۳ هزار دلار پرداخت خواهد کرد. به گزارش یورونیوز، شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، روز پنج‌شنبه این بخشنامه اجرایی را امضا کرده است.
 • ۳۵ میلیون تومان خسارت به قایق‌های صیادی

  رئیس اتحادیه صیادی خوزستان گفت: لنج‌ها تا ۷۰ و قایق‌های صیادی تا ۳۵ میلیون تومان از شیوع کرونا خسارت دیده‌اند. به گزارش « ایلنا» برآوردهای اولیه این بود که شیوع کرونا و ایجاد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی برای پیشگیری از این بیماری بیش از همه بر دو بخش خدمات و صنعت تاثیر داشته باشد، اما گزارش تازه‌ای که از سوی پژوهشکده آمار منتشر شده نشان می‌دهد بخش کشاورزی تاثیر بیشتری از این پاندمی پذیرفته است. براساس این گزارش، کرونا در اسفند سال گذشته و فروردین امسال ۸/ ۶۹ درصد و در اردیبهشت ۶/ ۵۶ درصد بر فروش محصولات کشاورزی تاثیر داشته، حال آنکه این رقم در بخش خدمات و صنعت کمتر است. اگر محصولات مربوط به دامپروری و صیادی را هم لحاظ کنیم، شاهد این هستیم که این بخش‌ها به شدت از شیوع کرونا تاثیر پذیرفته‌اند. غلامرضا دهقانی، رئیس اتحادیه صیادی خوزستان گفت: به‌دنبال شیوع کرونا از طرفی محدودیت‌های ایجاد شده و از طرف دیگر کاهش تقاضا برای خرید آبزیان، بر درآمد صیادان و لنج‌داران تاثیر گذاشت. او با بیان اینکه این کاهش تقاضا همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: برآوردهای ما نشان می‌دهد لنج‌ها بین ۳۵ تا ۷۰ میلیون در ایام کرونا خسارت دیده‌اند و این رقم در مورد قایق‌های صیادی ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان است.

بیشتر