آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۵۲

 • کلید قطع جریان کرونا

  دنیای اقتصاد: چگونه می‌توان تاج و تخت کرونا را درهم شکست؟ ویروس کووید-۱۹ (کرونا) جهان‌گیر شده است. کشورهای زیادی با این ویروس دست به گریبان هستند و هر روز بر تعداد مبتلایان افزوده می‌شود. وضعیت به گونه‌ای است که اروپا کانون بحران کرونا شده است و آمریکا برای مقابله با این بیماری اعلام وضعیت اضطراری کرده است. گرفتاری پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در برخورد با این بیماری موفقیت در غلبه بر کرونا را با تردید روبه‌رو کرده است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد هنوز یک کلید برای قطع جریان ابتلا در کرونا وجود دارد. با این تفاوت که کلید قفل کرونا به جای غرب از شرق آسیا می‌آید. فوربس و فایننشال‌تایمز در دو گزارش مستقل تجربه آسیای شرقی در قطع زنجیره ابتلای کرونا را به اشتراک گذاشتند. سیاست‌گذاری در این کشورها موجب شده نرخ مبتلایان سیر نزولی بگیرد و به تعبیر فوربس «دُم» این بیماری بریده شود. در این گزارش‌ها دلایل موفقیت کشورهای آسیای شرقی از جمله کره‌جنوبی، سنگاپور و تایوان در کنار چین مرور شده و از دل آن نسخه‌ای برای کشورهای غربی پیشنهاد شده است. «دنیای اقتصاد» در کنار انعکاس این دو گزارش اقداماتی را که ایران نیز می‌تواند از آن الگو بگیرد، مستند کرده است. از جمله این اقدامات مکمل‌هایی است که برای ماندن مردم در خانه و کاهش ترددها باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.
 • درس آسیایی از کرونا

  دنیای اقتصاد: زمانی که مقامات تایوان به آخرین آمارهای ویروس جدید کرونا نگاه می‌کنند، شاید اراده‌ای در آن نداشته باشند اما به‌خود می‌بالند: تا روز یکشنبه تنها ۵۹ مورد ابتلا و یک فوتی؛ کشوری که در همسایگی‌اش، چین در پی شیوع ویروس کرونا به زانو درآمده است. به‌رغم چهره فضاهای عمومی تایوان که عمده مردم با پوشش ماسک دیده می‌شوند، اما زندگی در این کشور روال عادی دارد. این تجربه اما بسیار متفاوت از داستان سال ۲۰۰۳ این کشور جزیره‌ای است، زمانی که «سندروم تنفسی بسیار حاد» به اصطلاح علمی «سارس» تایوان را فلج کرد.
 • راستی‌آزمایی گذر از پیک

  دنیای اقتصاد: آمارهای مبتلایان در روز گذشته نشان می‌دهد که روند مبتلایان روزانه در دو روز اخیر کاهشی بوده، اما میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری همچنان در مدار صعودی قرار دارد. از سوی دیگر، آمار مبتلایان برخی از استان‌ها نظیر قم، گیلان و تهران نسبت به روزهای قبل کاسته شده، اما برخی استان‌ها نظیر مازندران، اصفهان، کردستان و استان‌های شمال غربی در معرض گسترش بیماری قرار گرفتند.
 • فریبرز رئیس‌دانا درگذشت

  فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان مشهور، صاحب‌نظر و عضو کانون نویسندگان، روز گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. رئیس‌دانا در حوزه اندیشه‌ای تحت تاثیر اندیشه‌های کارل مارکس قرار داشت و تا پایان عمر نیز به این اندیشه وفادار ماند. موسی غنی‌نژاد برجسته‌ترین اقتصاددان طرفدار اقتصاد آزاد که به لحاظ رویکردی متفاوت از رئیس‌دانا می‌اندیشد، در پیامی برای او نوشت: «مهم‌ترین دغدغه رئیس‌دانا «انسان» بود. او جان‌شیفته انسانیت و بی‌قرار برای کمک به همنوعان بود.»
 • میزان رضایت شغلی در کشورهای مختلف

  بالاترین رضایت شغلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا مربوط به نروژ است. به گزارش «ایسنا» مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی اعلام کرد که به‌طور متوسط ۶/ ۲۴ درصد شاغلان در ۲۷ کشور عضو این اتحادیه کاملا از شغل خود راضی هستند و این درحالی است که ۹/ ۱۶ درصد شاغلان نیز از شغل خود ناراضی هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر